Mitä tapahtuikaan Ylitornion kunnanvaltuustossa kun Reväsvaaran kaavaa käsiteltiin ja aikomus oli näyttää valtuutetuille viikossa keräämämme 491 vastustajan vetoomus?
Annetaan Espanjan myllykirjeenvaihtajamme kertoa asiasta.
http://myllysissi.wixsite.com/tornionlaakso/single-post/2016/09/06/Myllysissin-haastattelu-Espanjan-televisiossa
Iloista päivää kaikille.
Annetaan Espanjan myllykirjeenvaihtajamme kertoa asiasta.
http://myllysissi.wixsite.com/tornionlaakso/single-post/2016/09/06/Myllysissin-haastattelu-Espanjan-televisiossa
Iloista päivää kaikille.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kyllä asukkaiden mielipiteitä oli ptäny kuunnella. Eikö heillä ole sananvaltaa siitä mitä asuinpaikkakunnalle ollaan tekemässä?
Eikö ruotsalaisia pitäisi kuunnella myös?
nooh tämmöstä meillä tuppaa olehmaan
Mitäs me mithään kysellä meillehän on sitä varten annettu vaaleissa valtakirja.Ja kyllähän tuo nimien kerääminen netissä on aika naurettavaa touhua nimiä rukoillaan Ruottista Pellosta ja vähän joka puolelta.Se on karannut tuo vouhotus vouhottaminen on menny liian pitkälle.
Ai että ette mithään kysele. Ihan itte päätätte kaikkien kuntalaisten puolesta, myös ruottalaisten puolesta. Kukahan täsä nyt on naurettava?
Älähän innostu et sie sille voi mithään näinhän se demokratia toimii.Teit ittes naurettavaksi ko rupeat naukumaan enemmistön päätökselle.
Tämä tuulimyllyjuttuhan ei pysähy pelkästään Ylitornion kunnan rajalle, se menee edemmäs, ei se osaa pysähtyä, että hox, nyt ei saa näkyä, Pellon/Ruotsin raja näkyvissä. Yrittäkää käyttää älynystyröitä ja ymmärtää asia järkeä käyttäen. Ei Ylitornio voi ajatella pelkästään itserakkaasti itseään ja omaa napaansa. Vaikka se onkin kivaa. Ihmisiä ne on Ylitornion rajojen ulkopuolelakin, ja samoin elläimet.
Häpeä omaa tyhmyyttäs mitä itket ja tyydy vaan enemmistön viisaaseen päätökseen.Sitä varten met olema itte äänestäneet meille he jotka ovat meitä viisaampia ja päättävät viisaasti meän parhaaksi.
Ylitorniollahan päättää vain muutama omasta mielestään pätevä kepulainen. Kaikki muut siellä valtuustossa on vain nyökyttelemässä ja muuta ei saa äänestää kuin mitä kopla on päättäny. Tämänkin on varmaan junaillu ainakin osittain nuo "yritysneuvojat"
En kyllä millään käsitä miksi Ylitorniolla niitä pitää olla kaksi kun yhellekään ei ole tekemistä. Hohhoijaa mutta iteppä oletta äänestäny ja niin varmaan teettä ensivuonnakin - suurin osa ylitorniolaisista kun on eläkeläisiä jolle tärkeintä on virsikirja ja Sipilän paskanjauhanta!!
siinä on muutama melkosen pihalla oleva kaveri just keskustan ryhmässä kun eivät ajattele omilla aivoillaan vaan joku peräkyläläinen komentelee muutaman pyrkyrin kanssa ryhmää, samoin v-liiton rthmässä muutama nuoleskelee ylempiään, esim. jos sukodotetaan että lähi sukulainen jää eläkkeelle senjälkeen potkitaan loput työntekijät pellolle mutta ei odoteta että muut pääsisivät muuta kuin kortistoon näinkihän kävi muuan vuosi sitten
Joo mutta eikös ne kaikki päätökset ole enemmistön hyväksyttyjä viisaita päätöksiä keskustan johdolla kuntalaisten parhaaksi.Muista keskustan päättäjät ovat meän itse valitsemia päättäjiä meän kaikkien yhteistä parasta ajattelijoita.
Eikös tuo ole hyvä merkki ko ajattelee Sipilän henkilökohtaisia raha-asioita eikös ne ole aika hyvin kunnossa.Ja kaikki ne Suomen kunnat missä on Keskusta hallitseva siellä on kunnan talous kunnossa.Mutta ne kunnat jotka on vasemmiston hallinnassa on lähes poikkeuksetta konkurssi kypsiä .Annetaan täällä Ylitorniollakin jatkossa Kesustan päättää niin saahaan fiksuja päätöksiä jatkossakin.
Mielestäni jaa äänestäneet voisivat vastata muutamaan kysymykseen?
-Paljonko tulee työtä ylitorniolaisille
-Paljonko verotuloja
-Korvaako kiinteistöverotulot mahdolliset haitat
Korpikylän tuulivoima puistossa sähköasemaa rakensivat virolaiset. Tuulimyllyjä pystyttivät espanjalaiset…….
Ylitorniolla rakentaa saksalaiset…..aliurakoitsijat puolasta baltiasta jne. Riippuu tietenkin valittavista myllyistä vestas/kamesa
Tämä kaikki kuitenkin maksetaan suomalaisten verovaroilla noin kuuden vuoden kuoletuksella, jonka jälkeen hyödyt menevät keinottelijoille……..pekkarisen energiapolitiikkaa sitäkö haluamme
Joo, näinhän se mennee,,,Työtä Ylitorniolaisille saataisiin jos tuulivoimalat vietäisiin vaikka Huitaperän taakse sisämaahan pois ihmisten vaikutuspiiristä ja kauemmas rajalta. Tienteko työllistäisi ainakin enemmän paikallisia kuin itte myllyt
Tämähän on aivan selvä ettei paikkakuntalaisille tule TYÖTÄ, työntekijät tuodaan muualta. Eikä se kiinteistöverokaan näemmä pahemmin taloutta paranna, TORNIOSSA viime vuonna tullut tuulivoimaloista kiinteistöveroa vain 120 000 euroa! Ei kannata hehkuttaa tälläkään tulolla, yksityiselle olis iso raha, mutta kunnalle/kaupungille ei niin suuri, että kannattaa pilata upeat maisemat ja haitata matkailuyrittäjien työtä! Matkailu nyt nousussa täällä LAPISSA, ja tiedätte miksi.
Aapuan tuulimyllyt näkyvät pitkin jokivartta Suomen puolelle eikä ne haittaa ketään. Nimilistojen takana ovat hysteeriköt ja niitä on kourallinen. Jotkut allekirjoittavat nimensä siihen ko pyytäjänä sattuu olemaan sukulsinen tai tuttu.