Todistajien lähimmäisenrakkaus kenttätyössä on silkkaa teeskentelyä. Sinä maailmallinen ovenavaaja jolla esim. vauva sylissä tuhoudut Jehovan tuomionpäivänä jos et ota heidän sanomaansa vastaan totuutena. Silloin ne samat todistajat iloitsevat kun tuomionpäivä koittaa, eivät he silloin välitä vähääkään kun näkevät sinut vauvasi kanssa palavan tulessa karrelle vaan iloitsevat jumalattomien tuhosta.
Ovanavaajille faktaa
5
58
Vastaukset
- ymmärretäänheitäkin
Toisaalta Jehovan todistajat ovat itsekin järjestönsä uhreja ja tekevät ovelta ovelle työtä vastentahtoisesti, kun heille kokouksissa ja kirjallisuudessa syötetään, että Jumala sitä vaatii.
Pilkkaaminen vain vahvistaa heidän käsitystään siitä, että he ovat oikealla asialla ja koko maailma on paha. Väittelemällä ei saavuta mitään, koska todistajat eivät ole aidosti avoimia uusille ajatuksille: he haluavat vain julistaa sitä oppia, jota heidän tehtäväkseen on annettu julistaa. Ystävällinen "ei kiitos" on oikein hyvä vastaus heille. Halutessaan voi heittää jonkin ajatuksia herättävän kysymyksen heille pohdittavaksi.- Ystäväisesti
Pasi Turusen kirjasta "Vartiotorni, valtakunta uudessa valossa" löytää kysymyksiä, jotka pakottavat todistajan ajattelemaan. Ja ystävällinen äänensävy on tosiaan välttämätön.
Turusessa on myös vartiotorniseuran päämajassa työskennelleen Randall Wattersin kirjoitus "suljetun mielen avaaminen". Watters tajusi lähteä, ja halusi auttaa kultin mielenhallintamekanismien vallassa olevia todistajia, heitä kannattaa lähestyä Wattersin ohjein. - hgfrewqwertyuio
Ystäväisesti kirjoitti:
Pasi Turusen kirjasta "Vartiotorni, valtakunta uudessa valossa" löytää kysymyksiä, jotka pakottavat todistajan ajattelemaan. Ja ystävällinen äänensävy on tosiaan välttämätön.
Turusessa on myös vartiotorniseuran päämajassa työskennelleen Randall Wattersin kirjoitus "suljetun mielen avaaminen". Watters tajusi lähteä, ja halusi auttaa kultin mielenhallintamekanismien vallassa olevia todistajia, heitä kannattaa lähestyä Wattersin ohjein.Pasi Turunen uskoo Raamatunvastaisesti, sen todistaa tuo kyseinen kirja.
Rahastusta!!!!!!!!!!!!!! hgfrewqwertyuio kirjoitti:
Pasi Turunen uskoo Raamatunvastaisesti, sen todistaa tuo kyseinen kirja.
Rahastusta!!!!!!!!!!!!!!Jehovantodistajat ohittavat Raamatun heille omintakeisessa ja kaikkein merkittävimmässä opetuksessa (1914 johdannaisineen). Mitä se mielestäsi todistaa Vartiotorniseuran kirjallisuudesta?
- Koputtaa
hgfrewqwertyuio
"Pasi Turunen uskoo Raamatunvastaisesti, sen todistaa tuo kyseinen kirja."
-Turunen vertaa joitakin vartiotornikirjoituksia Raamattuun. Mitä pahaa siinä sinusta on ? Eikö sillä saa paremman käsityksen vartiotorniuskonnosta ?
Sitä, joka tukee vartiotornia UM -pamfletin kirjoituksilla.
(UM-pamfletissa on tekijänoikeusmerkki sisäkannella, eli siitä vartiotorniuskonto rahastaa tekijänoikeuskorvauksia. Mutta se siis rahastaa sillä, että on väärentänyt Raamatun.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2052394
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401582Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1351232Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2881028Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56982Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis302963Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20912- 55906
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19774Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763