Erottaminen

jokkis87

Jehovan todistajista ei näköjään nykyään eroteta oikeastaan juuri minkään takia... Puolisoaan voi vaihtaa lennossa... Näitä on nähty jo liikaa! Minkä takia näin?

9

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohjahanonpoissa

      Mitä onko kuri löystynyt?

      No enustettu luopumuksesta ,harhaantuminen ja raamatun mittapuiden löyhentäminen kaikin tavoin.

      Nythän heillä on lievennetty noita rapontointi tuntejakin,kertoo paljon ettei he pidä mitään loppua enään lähellä olevankaan eli harmagedonia.

      Heidän olisi pitänyt vain tiukentaa kaikkea esim:kenttällä oloa vähintään 4 tuntia päivässä joka päivä.

      Nyt taitaa olla 15minuuttia kuukauteen,on noilla pohja jo poissa koko teemasta.

    • seitsemän_veljestä

      Pientähän tuo on verrattuna esimerkillisen Jumalan miehen Juudan reissuihin prostituoiduissa, eikä kertomus kerro Jumalan häntä siitä edes nuhdelleen.

      Patriarkaalisessa ja tappavan härskissä kaksinaismoraalisuudessaan Tamarinkin olisi poltattanut elävältä, kunnes ...

      Toisia moralisoiva avaaja voisi kertoa yhden ainoankin uskonliikkeen, joka on ns. puhdas ja monenko uskonliikkeen srk:sta erottaminen "katumattomasta moraalittomuudesta" johtuen on edes käytäntönä olemassa, edes paperilla srk:n ohjeistuksissa ... en lupaa pidättää hengitystäni ;-)

    • mjhgfdfrtyu87654

      Mitä paskaa!
      hhahahahahahhahahahahhahahahahahhahahahha

    • pohtija_

      Raamattu kertoo näin.

      Se joka rakastaa maailmaa enemmän kuin minua joutuu kadotukseen.

      Edes omaperhe ei saa olla se ykkönen tai ihastumiset toiseen puhumattakaan perheen hylkäyksestä yhtymällä toiseen naiseen tai mieheen.

      Jehovan todistajilla on väärin yleensäkin avioliitto teema.

      (Vaikka toinen tekisi huorin ja liito alkaa ratkeamaan on se jumalan silmissä kuitenkin ikuinen liitto niin kauan kuin kuolema heidät erottaa.)

      Todistajilla ja hyvin usein ihmisillä jotka vaeltavat lihan himon perässä ollaan valmiita eroamaan vaikka petettäisiin ja todistajien piireissä se todettaisiinkin huoraamiseksi.

      Todistajien oppi ei ole noilta osin puhdasta vaan maailmallista.

      On siis hyvin paljon todistajia jotka ovat eronneet,tähän ei ole raamatullista syytä,ainoastaan kuolema erottaa jumalan silmissä tuon liiton.

      Tästä jokainen joutuu sitten tilille jossain vaiheessa.

      • seitsemän_veljestä

        "Se joka rakastaa maailmaa enemmän kuin minua joutuu kadotukseen."

        Mikä on "maailma" joka on niin perkeleestä? Usein tuolla viitataan ihan normaaliin ihmisen elämään niin eri tarpeineen, jotka luomistarinan mukaan Jumala itse on luonut ihmisille.

        Skitsoa. Ensin Jumala luo ja istuttaa ihmisiin ihmisten tarpeet ja sitten ne demonisoi ja käskee ne kiletämään ollakseen noiden tarpeiden luojalle kelvollinen.

        "Edes omaperhe ei saa olla se ykkönen tai ihastumiset toiseen puhumattakaan perheen hylkäyksestä yhtymällä toiseen naiseen tai mieheen."

        Kaikki extremistiset aatteet ja ideologiat toimivat tuolla aivan samalla sairauteen ja epäinhimillisyyteen saakka menevällä yksinoikeuden vaatimuksella, Italaian mafiakin, Camorat & Co.

        Ei sitten tule ihmetellä miten vainoava, alistava ja viattomien verta vuodattanut on kristinuskonkin historia.

        Hedelmistään puu tunnetaan.

        Kristillisyyden isä Jeesuskin kertoi tuoneensa miekan, vihan, jakaumat ja perheidenkin hajalle repimisen, ei rauhaa. Ainakin tuo ennustus on todellakin toteutunut.


    • pohtija_

      Puolisoa ei voi vaihtaa missään olosuhteissa jos molemmat elävät.

      Raamatun teema on ikuinen liitto,sama kun ottaa kasteen ikuinen liitto.

      Jehovan todistajilla tuo kaste ei ole taas oikea oppinen,se on liittyminen jehovan todistajaksi eli järjestöön.

      Kaste ei tarkoita järjestöön liittymistä .

      Todistajien opit on todella harhaisia ja vievät kaus ,nehän on ihmisoppeja,ei missän tapauksessa raamatullisia.

    • pohtija_

      Eli minkä jumala yhdistää sitä älköön ihminen erottako.

      Jehovan todistajilla on komitioita kaikenlaiseen lähtöön,tässä tulla siihen että kyseessä on ihmistuomarit.

      Kuin maailmalliset oikeustuomiot.

      • Matkien

        Tiesitkö, että joskus 1920 -luvulla todistajaparit vain muuttivat yhteen, vartiotornin mukaan matkiakseen Raamattua, josta ei ilmennyt heille vihkimisseremoniaa ?


      • Matkien kirjoitti:

        Tiesitkö, että joskus 1920 -luvulla todistajaparit vain muuttivat yhteen, vartiotornin mukaan matkiakseen Raamattua, josta ei ilmennyt heille vihkimisseremoniaa ?

        Syy ei ollut vihkimisseremonian puute, vaan opetusmuutos, jossa Roomalaiskirjeen esivallat olivatkin Jehova ja Jeesus. Tuo opetus palautettiin takaisin alkuperäiseksi vasta 1960-luvulla. Peruste oli siis se, ettei esimerkiksi maistraatti ollut Roomalaiskirjeessä mainittu esivalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      205
      2394
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1582
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      135
      1232
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      288
      1028
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      982
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      302
      963
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      912
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      906
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      774
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe