Jehovan todistajista ei näköjään nykyään eroteta oikeastaan juuri minkään takia... Puolisoaan voi vaihtaa lennossa... Näitä on nähty jo liikaa! Minkä takia näin?
Erottaminen
9
108
Vastaukset
- pohjahanonpoissa
Mitä onko kuri löystynyt?
No enustettu luopumuksesta ,harhaantuminen ja raamatun mittapuiden löyhentäminen kaikin tavoin.
Nythän heillä on lievennetty noita rapontointi tuntejakin,kertoo paljon ettei he pidä mitään loppua enään lähellä olevankaan eli harmagedonia.
Heidän olisi pitänyt vain tiukentaa kaikkea esim:kenttällä oloa vähintään 4 tuntia päivässä joka päivä.
Nyt taitaa olla 15minuuttia kuukauteen,on noilla pohja jo poissa koko teemasta. - seitsemän_veljestä
Pientähän tuo on verrattuna esimerkillisen Jumalan miehen Juudan reissuihin prostituoiduissa, eikä kertomus kerro Jumalan häntä siitä edes nuhdelleen.
Patriarkaalisessa ja tappavan härskissä kaksinaismoraalisuudessaan Tamarinkin olisi poltattanut elävältä, kunnes ...
Toisia moralisoiva avaaja voisi kertoa yhden ainoankin uskonliikkeen, joka on ns. puhdas ja monenko uskonliikkeen srk:sta erottaminen "katumattomasta moraalittomuudesta" johtuen on edes käytäntönä olemassa, edes paperilla srk:n ohjeistuksissa ... en lupaa pidättää hengitystäni ;-) - mjhgfdfrtyu87654
Mitä paskaa!
hhahahahahahhahahahahhahahahahahhahahahha - pohtija_
Raamattu kertoo näin.
Se joka rakastaa maailmaa enemmän kuin minua joutuu kadotukseen.
Edes omaperhe ei saa olla se ykkönen tai ihastumiset toiseen puhumattakaan perheen hylkäyksestä yhtymällä toiseen naiseen tai mieheen.
Jehovan todistajilla on väärin yleensäkin avioliitto teema.
(Vaikka toinen tekisi huorin ja liito alkaa ratkeamaan on se jumalan silmissä kuitenkin ikuinen liitto niin kauan kuin kuolema heidät erottaa.)
Todistajilla ja hyvin usein ihmisillä jotka vaeltavat lihan himon perässä ollaan valmiita eroamaan vaikka petettäisiin ja todistajien piireissä se todettaisiinkin huoraamiseksi.
Todistajien oppi ei ole noilta osin puhdasta vaan maailmallista.
On siis hyvin paljon todistajia jotka ovat eronneet,tähän ei ole raamatullista syytä,ainoastaan kuolema erottaa jumalan silmissä tuon liiton.
Tästä jokainen joutuu sitten tilille jossain vaiheessa.- seitsemän_veljestä
"Se joka rakastaa maailmaa enemmän kuin minua joutuu kadotukseen."
Mikä on "maailma" joka on niin perkeleestä? Usein tuolla viitataan ihan normaaliin ihmisen elämään niin eri tarpeineen, jotka luomistarinan mukaan Jumala itse on luonut ihmisille.
Skitsoa. Ensin Jumala luo ja istuttaa ihmisiin ihmisten tarpeet ja sitten ne demonisoi ja käskee ne kiletämään ollakseen noiden tarpeiden luojalle kelvollinen.
"Edes omaperhe ei saa olla se ykkönen tai ihastumiset toiseen puhumattakaan perheen hylkäyksestä yhtymällä toiseen naiseen tai mieheen."
Kaikki extremistiset aatteet ja ideologiat toimivat tuolla aivan samalla sairauteen ja epäinhimillisyyteen saakka menevällä yksinoikeuden vaatimuksella, Italaian mafiakin, Camorat & Co.
Ei sitten tule ihmetellä miten vainoava, alistava ja viattomien verta vuodattanut on kristinuskonkin historia.
Hedelmistään puu tunnetaan.
Kristillisyyden isä Jeesuskin kertoi tuoneensa miekan, vihan, jakaumat ja perheidenkin hajalle repimisen, ei rauhaa. Ainakin tuo ennustus on todellakin toteutunut.
- pohtija_
Puolisoa ei voi vaihtaa missään olosuhteissa jos molemmat elävät.
Raamatun teema on ikuinen liitto,sama kun ottaa kasteen ikuinen liitto.
Jehovan todistajilla tuo kaste ei ole taas oikea oppinen,se on liittyminen jehovan todistajaksi eli järjestöön.
Kaste ei tarkoita järjestöön liittymistä .
Todistajien opit on todella harhaisia ja vievät kaus ,nehän on ihmisoppeja,ei missän tapauksessa raamatullisia. - pohtija_
Eli minkä jumala yhdistää sitä älköön ihminen erottako.
Jehovan todistajilla on komitioita kaikenlaiseen lähtöön,tässä tulla siihen että kyseessä on ihmistuomarit.
Kuin maailmalliset oikeustuomiot.- Matkien
Tiesitkö, että joskus 1920 -luvulla todistajaparit vain muuttivat yhteen, vartiotornin mukaan matkiakseen Raamattua, josta ei ilmennyt heille vihkimisseremoniaa ?
Matkien kirjoitti:
Tiesitkö, että joskus 1920 -luvulla todistajaparit vain muuttivat yhteen, vartiotornin mukaan matkiakseen Raamattua, josta ei ilmennyt heille vihkimisseremoniaa ?
Syy ei ollut vihkimisseremonian puute, vaan opetusmuutos, jossa Roomalaiskirjeen esivallat olivatkin Jehova ja Jeesus. Tuo opetus palautettiin takaisin alkuperäiseksi vasta 1960-luvulla. Peruste oli siis se, ettei esimerkiksi maistraatti ollut Roomalaiskirjeessä mainittu esivalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista867601- 1045517
- 2664728
- 484662
- 653382
- 502758
- 582447
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222408Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292372- 412244