Yliseksualisoitunut lapsi?

tgr7irs

Miten tälläiseen ilmiöön tulisi suhtautua? Tavallaan sen voi jollakin tapaa ymmärtää mutta toisaalta se herättää paljon negatiivisia tunteita. Mikä tälläisessa voi olla takana? Ennustaako tämä lapselle huonoa tulevaisuutta vai voiko se olla vain ohimenevä vaihe?

4

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En.siis.ole.alalla

      Yliseksualisoituneen pienen lapsen kohdalla miettisin enemmän lapsen kasvuympäristöä, kuin lasta itseään. Runsas itsetyydytys esimerkiksi voi kertoa siitä, että lapsi joutuu hakemaan lohtua ja mielihyvää liikaa itsestään, eikä saa sitä ympäristöstään.

      Kannattaa myös miettiä, miten yliseksualisoituminen määritellaan. Joillekin vanhemmille "yliseksualisoitumista" on lapsen normaali itsetyydyksen harjoittaminen ja jollekin vanhemmille kynnys epäillä lapen häiriötä, on paljon korkeampi.

      Pienelle lapselle tulee neuvoa, missä itsetyydytystä harjoitetaan; näin vältytään hämmentäviltä ja nolostuttavilta tilanteilta.

      Aloittaja sanoo lapsen herättävän negatiivisia tunteita. Mitä tunteita? Huolta vai mitä?

    • aloittajatämän

      En nyt oikein osaaa määritellä niitä tunteita. Ja asia kun ei liity itsetyydytykseen (pelkästään) vaan ihan muiden lasten seksuaalissävytteiseen lähestymiseen. Kasvuympäristön syyksi tuota en osaa laittaa, kun en löydä kasvuympäristöstä oikein moitittavaa.

    • öhkö

      Lapsen käytös VOI johtua myös jonkun vanhemman lapsen tai aikuisen seksuaalisesta käytöksestä lasta kohtaan ja siksi asiasta pitäisi ottaa selvää. Mutta tällainen käytös voi johtua muustakin.

      Pienenkin lapsen kanssa voi keskustella rauhassa asiasta ja kertoa, että tämä käytös on vain hänen omaa juttuaan, muut eivät siitä välitä, joten heidät on jätettävä rauhaan.

    • TV:stä oppinut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5530
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      94
      3428
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3319
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      76
      2507
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      59
      2394
    6. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      75
      1897
    7. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      300
      1721
    8. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      7
      1176
    9. Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja

      Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal
      Maailman menoa
      23
      1112
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      133
      1056
    Aihe