taas suomalaisia huijataan - viinirypäleillä

eräs_asiakas

Ostin S-kaupasta luomu- rypälöitä, lajike Red Globe, alkuperämaa Italia, laatuluokka 1, pakkauttaja Satotukku Oy. Eränumero S0101 RGC264. Myyjä nimenoman sanoi näitä tosihyväksi.

Rypäleet ovat juuri ja juuri makeita, happamuus riittämättömästi, oma aromi lainkaan, vähäisiä kiviä, eli täysin kelvottomia. Hinta sentään yli 5 euro kilolta. Heitin roskiin, en viitsi käyttää enempi aika tähän.

Minä jaksan ihmetellä milloin asiakkaille nousee näistä makuulaatukysymyksestä karvat sen verran pystyn, että palauttavat avatun pakkauksen myyjälle - tai vaikka Satotukulle. Siitähän tässä on kyse, että sisäänostot pelaavat vain hinnan ja toimitus valmiuden perusteella. Tavaran laadusta viis, kyllä suomalaisille kelpaa sellaistakin tavara, joka ei muualla kelpaa.

Satotukku voisi yrittää markkinoida sen erän ja vastaavat "edulliset erät" vaikkapa Saksaan tai Hollanttiin, palaute olisi mielenkiintoista saada täällä luettavaksi.

11

339

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoit_su

      No mikset palauttanut?

    • ÄläOsta

      Päätit sitten valittaa suoli24 palstalla asiasta, auttaa varmaan ihan helevetisti.
      Jos olet tyytymätön johonkin tuotteeseen, valita aina ensin myyjälle ja sitten inisi muualla jos on tarvetta. Jos myyjä ei ota tosissaan valita maahantuojalle, joka yleensä ei välitä tuon' taivaallista mutta saatpahan avautua.

      Helpoin tapa valittaa on vaihtaa kauppaa, tosin tätäkään tietä ei voi jatkaa loputtomiin.

      • rohkeuttakehiin

        Laatuluokka 1 ei todellakaan ole ykkösluokkaa s-marketeissa ei vihanneksissa eikä hedelmissä. Tuotteet voi olla puolimätiä, ja "unohtuu"korjata merkintä hintalapussa! Ei sen puoleen, parempi olisi, jos mahdollista, kiikuttaa tuote takaisin myymälään, ja toimia näin joka jumalan kerta, kun ala-arvoista myydään. No maineenhan siitä saat, vaan saattaa se myymälävastaavakin vaihtua! Ja tietenkin voi lähettää palautteen pääkonttoriin. Myymälän vaihto pienemmällä paikkakunnalla on tietenkin vaikeampaa.


    • eräs_asiakas

      Kunhan myöhemmin palaan Suomeen,käyn kyllä valittamssa joka ikisästä makuvirheestä.

      On se vain ihme, että täällä Espanjassa on hyllyt notkoillaan todella maukaita rypälöitä (1,49e/kg), mutta Suomeen niitä ei saa. Ei tulla saamaankaan, kun kauppa on päättänyt myydää vain kivettömiä,kaipa ovat hankintahinnoiltaan kaupialle edullisempiä. Siihen siten suomalaista kuluttajaa totutellaan: pääasia ettei ole siemeniä, mausta ei väliä. Voi luoja!

      Täällä ei niitä juurikaan myydään, kun ei ole makuu.

      • rypäletarha

        Suomeen tuotavat lajikkeet on valittu sen mukaan, mitkä kestävät pitkiä kuljetusmatkoja ja varastointeja. Pitkä kuljetusmatka vaikuttaa laatuun. Siemenettömyys on tietysti eri asia.


      • se_sama

        Tuohan on nyt puppu. Miksi siten Hampurissa saa kunnollisia hedelmiä, muttei täällä? Banaanit kulkevat sieltä Suomeen vuorokauden sisällä, satun tietämään, niin kuin kaikki muukin. Eli ne pitkät kuljetusmatkat ovat vain tekosyy myydää Euroopan viimeiseen nurkaan kaikkea roskaa kallimmalla hinnalla kuin muualla.


    • sama_asiakas

      Terveisiä Espanjasta: erinomaisen makuisia vihreitä ja punaisia rypälöitä saa lähimarketista hintaan 1,99€/kg. Toki näissä on näitä terveellsiä siemeniä, mutta se näyttää olevan aroomikuuden edellytys.

      On täällä aivopestyjen pohjoiseuropalasten iloksi myös siementömiä, mutta huonosti menevät kaupaksi, kansa on näet oppinut, ainakin täällä.

    • sama_se_teille

      Kokeilivat täällä Espanjassakin näitä kivettomiä, hölmöjen pohjoiseuroopalaisten ostettavaksi. Mutta eivät menneet kaupaksi ja vedettiin pois markkinnoilta. Nyt hyllyissä Ideal-lajike, vaaleita, hyviä, siinä on siemeniä, pitää ollakin, muuten ei ole aroomikaan.

      • solenskinar

        Ei ne siemenet sitä aromia tuota vaan kuori eli mitä "tiukempi" kuori niin sen "hapokkaampi - taitaa rypäleilläkin olla sama juttu kuten muillakin hedelmillä ja kasviksilla eli kasvu- ja poimintaolosuhteet ratkaisevat paljon maun suhteen - toki lajikkeellakin on merkitystä.


      • se_sama

        Ei se niin mene, on toki syöty monenlaisia ja aina käy siemettömyys ja aromiton maku käsikädessä. Siemettömissä ei vahingossakaan ole muuta kuin makeus ja happamuus ja jos se teitä tyydyttää, ostakaa.


    • se_sama

      ei suomalaista kuluttaja kiinnostaa, kun ei ymmärrä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1295
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      664
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      438
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe