taas suomalaisia huijataan - viinirypäleillä

eräs_asiakas

Ostin S-kaupasta luomu- rypälöitä, lajike Red Globe, alkuperämaa Italia, laatuluokka 1, pakkauttaja Satotukku Oy. Eränumero S0101 RGC264. Myyjä nimenoman sanoi näitä tosihyväksi.

Rypäleet ovat juuri ja juuri makeita, happamuus riittämättömästi, oma aromi lainkaan, vähäisiä kiviä, eli täysin kelvottomia. Hinta sentään yli 5 euro kilolta. Heitin roskiin, en viitsi käyttää enempi aika tähän.

Minä jaksan ihmetellä milloin asiakkaille nousee näistä makuulaatukysymyksestä karvat sen verran pystyn, että palauttavat avatun pakkauksen myyjälle - tai vaikka Satotukulle. Siitähän tässä on kyse, että sisäänostot pelaavat vain hinnan ja toimitus valmiuden perusteella. Tavaran laadusta viis, kyllä suomalaisille kelpaa sellaistakin tavara, joka ei muualla kelpaa.

Satotukku voisi yrittää markkinoida sen erän ja vastaavat "edulliset erät" vaikkapa Saksaan tai Hollanttiin, palaute olisi mielenkiintoista saada täällä luettavaksi.

11

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoit_su

      No mikset palauttanut?

    • ÄläOsta

      Päätit sitten valittaa suoli24 palstalla asiasta, auttaa varmaan ihan helevetisti.
      Jos olet tyytymätön johonkin tuotteeseen, valita aina ensin myyjälle ja sitten inisi muualla jos on tarvetta. Jos myyjä ei ota tosissaan valita maahantuojalle, joka yleensä ei välitä tuon' taivaallista mutta saatpahan avautua.

      Helpoin tapa valittaa on vaihtaa kauppaa, tosin tätäkään tietä ei voi jatkaa loputtomiin.

      • rohkeuttakehiin

        Laatuluokka 1 ei todellakaan ole ykkösluokkaa s-marketeissa ei vihanneksissa eikä hedelmissä. Tuotteet voi olla puolimätiä, ja "unohtuu"korjata merkintä hintalapussa! Ei sen puoleen, parempi olisi, jos mahdollista, kiikuttaa tuote takaisin myymälään, ja toimia näin joka jumalan kerta, kun ala-arvoista myydään. No maineenhan siitä saat, vaan saattaa se myymälävastaavakin vaihtua! Ja tietenkin voi lähettää palautteen pääkonttoriin. Myymälän vaihto pienemmällä paikkakunnalla on tietenkin vaikeampaa.


    • eräs_asiakas

      Kunhan myöhemmin palaan Suomeen,käyn kyllä valittamssa joka ikisästä makuvirheestä.

      On se vain ihme, että täällä Espanjassa on hyllyt notkoillaan todella maukaita rypälöitä (1,49e/kg), mutta Suomeen niitä ei saa. Ei tulla saamaankaan, kun kauppa on päättänyt myydää vain kivettömiä,kaipa ovat hankintahinnoiltaan kaupialle edullisempiä. Siihen siten suomalaista kuluttajaa totutellaan: pääasia ettei ole siemeniä, mausta ei väliä. Voi luoja!

      Täällä ei niitä juurikaan myydään, kun ei ole makuu.

      • rypäletarha

        Suomeen tuotavat lajikkeet on valittu sen mukaan, mitkä kestävät pitkiä kuljetusmatkoja ja varastointeja. Pitkä kuljetusmatka vaikuttaa laatuun. Siemenettömyys on tietysti eri asia.


      • se_sama

        Tuohan on nyt puppu. Miksi siten Hampurissa saa kunnollisia hedelmiä, muttei täällä? Banaanit kulkevat sieltä Suomeen vuorokauden sisällä, satun tietämään, niin kuin kaikki muukin. Eli ne pitkät kuljetusmatkat ovat vain tekosyy myydää Euroopan viimeiseen nurkaan kaikkea roskaa kallimmalla hinnalla kuin muualla.


    • sama_asiakas

      Terveisiä Espanjasta: erinomaisen makuisia vihreitä ja punaisia rypälöitä saa lähimarketista hintaan 1,99€/kg. Toki näissä on näitä terveellsiä siemeniä, mutta se näyttää olevan aroomikuuden edellytys.

      On täällä aivopestyjen pohjoiseuropalasten iloksi myös siementömiä, mutta huonosti menevät kaupaksi, kansa on näet oppinut, ainakin täällä.

    • sama_se_teille

      Kokeilivat täällä Espanjassakin näitä kivettomiä, hölmöjen pohjoiseuroopalaisten ostettavaksi. Mutta eivät menneet kaupaksi ja vedettiin pois markkinnoilta. Nyt hyllyissä Ideal-lajike, vaaleita, hyviä, siinä on siemeniä, pitää ollakin, muuten ei ole aroomikaan.

      • solenskinar

        Ei ne siemenet sitä aromia tuota vaan kuori eli mitä "tiukempi" kuori niin sen "hapokkaampi - taitaa rypäleilläkin olla sama juttu kuten muillakin hedelmillä ja kasviksilla eli kasvu- ja poimintaolosuhteet ratkaisevat paljon maun suhteen - toki lajikkeellakin on merkitystä.


      • se_sama

        Ei se niin mene, on toki syöty monenlaisia ja aina käy siemettömyys ja aromiton maku käsikädessä. Siemettömissä ei vahingossakaan ole muuta kuin makeus ja happamuus ja jos se teitä tyydyttää, ostakaa.


    • se_sama

      ei suomalaista kuluttaja kiinnostaa, kun ei ymmärrä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      207
      3800
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      101
      2205
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1226
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      477
      1022
    Aihe