Miten haitallista on syödä paljon leipää?

help_me

Olin osastolla hoidossa sh:n takii ja nyt ku pääsin pois sieltä ni mun pitäs muka noudattaa samaa ateriasuunnitelmaa joka sisältää ihan älyttömästi leipää! D: Niinku joka aterialla vähintään yks, iltapalalla 2 ja keiton kanssa 2. Yhteensä vähintään 5-6 palaa.. Ja sen pitäs muka olla vielä jotain vehnäleipää mut toihan on ihan älyttömän epäterveellistä! Joudun noudattaa tota suunnitelmaa viel varmaan aika pitkää ku mun pitäs nostaa painoo ja mun kaa ollaan niin tarkkoi ton noudattamisessa (oon alaikäinen). Miten haitallista noin suuri vehnäleivän mussutus on pitkällä tähtäimellä?

8

120

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gnurr

      Mikä on sh? Suuhoitoko?

      • stkkstks

        Etelä-Israelin beduiineilla ja Jemenin juutalaisilla, jotka ovat noudattaneet perinteistä ruokavaliotaan, on ollut vähän kroonisia sairauksia vanhemmalla iällä. Ylipaino, diabetes ja sydänsairaudet ovat olleet harvinaisia heidän keskuudessaan. He syövät 750 gr täysjyvävehnää päivässä. 90 % päivittäisestä kalorien saannista tulee täysjyvävehnästä:
        http://healthylongevity.blogspot.fi/2013/08/asian-paradox-low-carb-diets.html


    • hoit_su

      Nyt yritetään saada painoasi nousemaan ja siksi pyydetään syömään paljon hiilihydraattia. Ei kukaan kuole leipään, mutta anoreksia on tappava sairaus.

    • näin-on-todella
    • Eivehnää

      Jos et halua syödä vehnäleipää, syö 100% ruisleipää. Siinäkin on hiilihydraatteja.

      • hyvä_elämä_si

        http://www.mll.fi/nuortennetti/terve_elama/
        anoreksia ei naurata
        http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00111
        Keho tarvitsee toimiakseen hiilihydraatit
        http://www.ruokatieto.fi/ruokakasvatus/ruokaketju-ruuan-matka-pellolta-poytaan/ravitsemus-ja-ruuan-valinta/energiaravintoaineet/hiilihydraatit
        proteiinit
        http://www.ruokatieto.fi/ruokakasvatus/ruokaketju-ruuan-matka-pellolta-poytaan/ravitsemus-ja-ruuan-valinta/energiaravintoaineet/proteiinit
        näitä elääksesi
        http://www.ravitsemusneuvottelukunta.fi/portal/fi/ravitsemussuositukset/suomalaiset ravitsemussuositukset/
        monipuolin, hyvä ravinto takaa vitamiini- kivennäisaine- ja hivenaineen saannin
        http://luontainenterveys.fi/index.php/osa-alueet/vitamiinit-hiven-ja-kivennaeisaineet/
        aivo (hermo ) & lihastoiminta rappeutuu. Luusto haurastuu.
        Hyvän elämän mielenlaatu kärsii ja sulkeudut kaiken ulkopuolelle.
        Älä hangoittele vastaan kodin oppia.
        http://www.nyyti.fi/wp/wp-content/uploads/2016/09/luku7.pdf
        Hyväksy itsesi, ole luova, unelmoi ! Tsemppiä !


    • leipäänassuun

      Ei haitallista vaan nostaa painoasi jonkin verran.

      Itse syön aamiaisella 3-4 palaa leipää juustolla päällystettynä, muutama slaissi kurkkua ja domskua viilettynä päälle, kuppi kuumaa maitokahvia ja jugurtti.

      Lounaaksi suunnilleen sama vähän vaihdellen mielialan, nälän, tarjonnan mukaan ja illalliseksi ehkä muutama slaissi paahtoleipää munakkaan kylkeen tai pasta-aterialla ilman leipää - ihan fiilikseni mukaan.

      Käntyn mussutus ei ole epäterveellistä vaikka jotkut niin sanovatkin - söisin enemmänkin leipää nykyään, jos Waasa ei olisi lopettanut "pienen ruutu"-näkkileivän valmistamista - oli näkkileipien aatelia kuminan ja paahteisuuden takia - vähän voita päälle ja kuppi hyvää kahvia ja se oli siinä.

      Ei leipä sinua tapa vaan syömättömyys.

      • satksks

        Leipä laihduttaa ja laskee kolesterolia:
        Mickelsen O, Makdani DD, Cotton RH, Titcomb ST, Colmey JC, Gatty R. Effects of a high fiber bread diet on weight loss in college-age males. Am J Clin Nutr. 1979 Aug;32(8):1703-9.
        http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/463808

        Täysjyvävilja ja puhdistettu vilja laskevat painoa, verenpainetta ja kolesteroliarvoja ylipainoisilla ihmisillä. Vaikka molemmissa ryhmissä sydänsairauksien riskitekijät vähenivät, täysjyväviljaa syövillä diastolinen verenpaine aleni kolme kertaa enemmän kuin puhdistettua viljaa syövillä:
        Kirwan JP1,2, Malin SK3, Scelsi AR3, Kullman EL3, Navaneethan SD4, Pagadala MR2, Haus JM3, Filion J3, Godin JP5, Kochhar S5, Ross AB5,6. A Whole-Grain Diet Reduces Cardiovascular Risk Factors in Overweight and Obese Adults: A Randomized Controlled Trial. J Nutr. 2016 Nov;146(11):2244-2251. Epub 2016 Oct 19.
        https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27798329


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      116
      9899
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      77
      5002
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4812
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3280
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      10
      2478
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1720
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1516
    8. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      54
      1511
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1444
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1372
    Aihe