Kloonausfirmat sulkevat ovensa
Kloonattu kissa voi olla täysin erinäköinen kuin alkuperäinen kissa. Kloonausfirmat tuottivat niin paljon pettymyksiä asiakkailleen, että ne joutuivat lopettamaan toimintansa. Geenisekvenssit eivät määrittele eläimen turkin väriä tai kuviointia, ei ihmisen ihonväriä, silmien tai hiusten väriä. Eivätkä muitakaan eliön ominaisuuksia.
Ominaisuudet perustuvat epigeneettiseen geenisäätelyyn, DNA:n ja histonien metyyliryhmien määrään ja sijaintiin, geenien vaimentamiseen ja aktivoimiseen. Tehtävästä huolehtivat ei-koodaavat RNA-molekyylit, jotka välittävät informaation metyyliryhmien sijainnista alkiolle. Eliöiden varioituminen ei siis johdu geenisekvensseissä tapahtuvista eroavaisuuksista, vaan epigeneettisistä muutoksista, joita ohjaavat ravinto, ilmasto, stressi ja muut ulkoiset tekijät. Evoluutioteoria on aikamme suurin harhaoppi.
Eliöt eivät varioidu satunnaisten muutosten kautta vaan kaikelle varioitumiselle on aina looginen syy ja selitys.
http://www.catster.com/lifestyle/cat-cloning-is-a-big-fat-myth
Lainaus: "Yes, a company that offers to clone your cat will extract your cat’s DNA. Yes, that DNA sequence will be identical to that of your beloved pet. But any company that claims it will deliver a perfect replica of your pet is telling you a lie.
So I have a genetic sample. Now what?
In part, it’s that old “nature vs. nurture” argument that comes into play here, except in this case, it’s nature and nurture that have an impact.
Let’s talk nature first. Every cell in your body has the exact same DNA. But it can be expressed in myriad ways. Think of a DNA strand as having lots of on/off switches running along its length. Turning these switches on or off will result in the development of different types of cells. For example, a skin cell has different “switch” settings than a kidney cell would have.
One thing that affect how DNA is expressed is the environment surrounding a fetus in the womb. Say you have two cloned kitten embryos and you placed them in two surrogate mother cats. The chemicals and nutrients that each embryo receives will be different. Because of that, they will develop differently.
This is one reason so many startups that offered pet cloning services closed their doors: Who wants to pay $100,000 for a clone who doesn’t look or act like their dearly departed kitty?"
Kloonausfirmat sulkevat ovensa
4
<50
Vastaukset
- HJHKJHKHKHK
Monesko kerta ja monesko palsta sama aloitus. Kun muualla on tullut tööttiin, pitää postata sama paskaa toiselle palstalle.
Väite siitä, että eliöiden ominaisuudet perustuvat epigenettiikkaan on naurettava. Epigenetiikka ei tuota yhtään mitään ilman toimivaa genomia. Esimerkiksi ihmsten ihonväri on todistetusti geneettinen ominaisuus. - klooniraamattu
Kloonasin raamatun ja nyt uskovia tulee ovista ja ikkunoista.
- Kvanttimatti
Eikä identtisiä kaksosia ole olemassa?
Voi saatana tätä paskaa taas. - PäärynäOnTotuus
Opetatko koulussa evoluutioteorian olevan harhaoppi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4138071Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1145618Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1154664Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1994505Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli334468Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523977Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603863Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773747Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava423679SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853481
