Typerä kysymys
Voisiko säilöntäpurkkien nesteitä käyttää ruuanlaitossa.
Esim jalopeno, paprika, kapris, oliivi yms purkeissa on säilytysnestettä joka on maultaan lähes ko tuotteen veroista. Kun purkkiaineet on käytetty niin jää herkullinen ( ainakin minulle) neste jäljelle.
Pidän väkevistä mausta.
Olisiko olemassa reseptejä
säilöntäpurkkien nesteen käyttö ruuanlaitossa
11
2370
Vastaukset
Hei ddssadsda.
Kyllä niitä liemiä voi käyttää monenlaiseen ruuan
laittoon, itse olen käyttänyt kastikkeeseen,
laatikkoruokiin ja pataruokiin. Antaa todella hyvän maun- EläväRavinto
Ja saat kaikki lisä- ja säilöntäainejäämät, sekä purkeista liuonneet myrkyt...
- oliokoolin
EläväRavinto kirjoitti:
Ja saat kaikki lisä- ja säilöntäainejäämät, sekä purkeista liuonneet myrkyt...
Siis mitkä myrkyt - oliivit ovat siis syötäviä, mutta säilöntäliemi taas ei - älä viitsi.
Oliiveista tuli taas mieleen, että nykyään ei enää saa kunnollisia oliivi-öljyyn pakattuja oliiveita mistään - viimeiset ostin reilu vuosi sitten. Nykyään kaikki on pakattu suolaveteen ja maku on kärsinyt - kaipaisin niitä vanhoja etikkaan/öljyyn sullottuja oliiveita. - pienenpalan
Tätä joku joskus yritti, sanoin olleen luulotautia, olisihan myrkky sitten säilöttävässä tuotteessakin, ja hyvin upposi täytekakku silti.
- älkääjuoko
Olen kierrättänyt ne kaikki juomalla poies. Sosiaalisessa mediassa kun se on niin suositttua.
- sekaanvaan
Minä laitan lidnströmmin pihveihin nesteeksi purkkilientä, herkkusienet liemineen ruokaan, samoin anjovikset kiusaukseen. Maustekurkkupurkki on tuossa ollut kauan , ostan siihen uudet irtokurkut. Eihän ne ole mitenkään myrkyllisiä tai vaarallisia, ellei nyt vaikka avattua säilykepurkkia säilyttele liian kauan. Sitten saattaa irrota jotain, mutta aistinvarainen tutkimus eka. Lasipurkeista ei irtoa yhtään mitään.
- La.HM
Käytän lähes kaikki liemet johonkin. salaattikastikkeisiin jonka teen sinapista (sidos aine ) , tai keltuaisesta vatkaan siihen öljyä lisää mausteita, laimennan paksuun seokseen jotain mauste etikkaa säilöntälientä. suolakurkun liemi sopii esim. jauhelihataikinaan nesteeksi, punajuuriliemi ehdoton suosikkini on bortchkeittoon, tai jokin punajuurta sisältävä lihapata. myös erilaisiin patoihin liemiä voi käyttää niin makeita kuin suolaisia/etikkaisia, makeita. Makeita liemiä voi käyttää moniin jälkkäreihin. ITSE SIIRRÄN AVATUN PELTIPURKIN SISÄLLÖN VÄLITTÖMÄSTI PUHTAASEEN KANNELLISEEN RASIAAN TAI LASIPURKKIIN JA KYLMÄÄN. Lasipurkeistahan ei liukene mitään. Mitä tulee lisäaineisiin niin esim askorpiinihappo ym..ym.. ovat luontaisia aineita. netistä voi etsiä E-lisäaineista tietoa yleensä mistä ne ovat peräisin tai miten ne ovat valmistettuja. Esim. suola, etikka, sitruunahappo iskukuumennettu, tyhjiö/umpio. jne...
- Kkskskss
askorbiinihappoa on niin monenlaista ja laatuista. Ei kannata uskoa siihen, että kaikki C-vitamiini olisi saman arvoista. Hedelmissä, marjoissa ja vihanneksissa on luontainen C-vitamiini, jolla on merkitystä.
Hapettumisenestoaineena käytetyllä askorbiinihapolla ei ole vitamiinivaikutusta juuri lainkaan, eikä sitä tuotteisiin lisätä muun takia kuin lisäaineeksi lisäämään tuotteen säilyvyyttä/myyntiaikaa. Ei paranna tuotteen laatua millään tavalla.
Kahdeksankymmentä prosenttia askorbiinihapposta on valmistettu Kiinassa....eikä tuotanto todellakaan olen luontaista. Liki kaikki askorbiinihallo on synteettisesti valmistettua. Synteettisesti valmistettu aine ei ole luontainen. - maku_liemi
Esim maustekurkku- ja punajuuriliemen olen kiehauttanut uuden omenaviini lisäyksen kera ja jäähtyneenä uusien kurkku ja punajuuri palojen päälle.
http://www.martat.fi/ruoka/sailonta/etikkasailonta/ - nytsepaljastui
Nyt paljastan t o s i h y v ä n tonnikalasalaattini salaisuuden! Teen siihen aina kastikkeen tonnikalapurkin öljystä, mihin lisään sinappia, pippuria ja vähän etikkaa! Kyllä on maukasta! ;)
- kiitosvinkistä
No hitsi, tuotahan pitää kokeilla, eipäs ole käynyt mielessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293255- 1181302
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu101235- 581011
- 711008
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu183972olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26947Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38911Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.66890Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹77827