http://yle.fi/uutiset/3-9255956
Tai sitten on
Tai niitä on jopa useita, ei ole vain yhtä pimeää energiaa ja pimeää ainetta.
Ulottuvuudet ja niiden välinen yhteys on erilainen. Jokaisessa on toisiin näkymätön materia ja energia.
Aika, Aika ei ole lineaarinen. Tiedämme itsekkin jo että aika ja valon nopeus voi muuttua ja sitä voi vääristää.
Tämä voikin johtaa musta-aukkoteorian ihan uuteen valoon.
Tai sitten on
Tai niitä on jopa useita, ei ole vain yhtä pimeää energiaa ja pimeää ainetta.
Ulottuvuudet ja niiden välinen yhteys on erilainen. Jokaisessa on toisiin näkymätön materia ja energia.
Aika, Aika ei ole lineaarinen. Tiedämme itsekkin jo että aika ja valon nopeus voi muuttua ja sitä voi vääristää.
Tämä voikin johtaa musta-aukkoteorian ihan uuteen valoon.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Pimeän ulottuuvuuden voi pimentää eri aika.
Mutta siinä on yksi sitä vastaan sotiva elementti.
Koska teoriat loksashtaisi liian helposti yhteen, voiko aika polarisoitua?
Minkälainen olento olisi vain energiaa? Sieluko?
Surkuhupaisaa, että kiihtyvän laajenemisen premissistä ollaan pidetty tähän asti niin tiukasti kiinni, että ollaan jopa keksitty sen helposti selittävä olematon energia. Nyt kun vihdoin ollaan lannistumassa energian löytymisen tutkimuksissa ja yksi näytöille rehellinen tutkija päättää peruuttaa hieman keskittymään itse havaintoihin jotka puhuvat laajenemisen puolesta, mutta laajenemistakaan ei löydykään. Enqvist kuittaa että tää nyt on vaan tälläne arvostettu, mutta lue änkyrä, jolla on tapana epäillä vähän kaikkea, siitä syntyy sitten pallottelua suuntaan ja toiseen.
Saa nähdä kauan se pallottelu jatkuu ja lakaistaanko eriävä mielipide vähin äänin maton alle ja jatketaan avaruuden tutkimusta asetuksella jossa avaruus on kiihtyen laajentuva paikka.
Et+taida+olla+selvillä+tieteen+käytännöistä?+Jokaista+teoriaa+arvostellaan+ja+nyt+on+saatu+laajempaa+aineistoa+kuin+ennen+ja+näyttö+ei+ole+yhtä+hyvää.+Varmuus+on+tuonkin+tutkimuksen+mukaan+3+sigmaa,+eli+varsin+hyvä,+eli+lähes+94+%.+Ei+kuitenkaan+niin+hyvä+kuin+tieteelliseltä+teorialta+vaadittaisiin.+
Aivan+asiallinen+uutinen,+eikä+edes+ihan+tuore.
Niin korkeintaan 3 ja lisäksi hiukkaset löytymättä.
Mitkä hiukkaset. Pimeä aine ja pimeä energia ovat kokonaan eri asioita.
Onhan se upeaa saada nobel kun keksitään käänipäiten jotain teorioita jotka sitten muuttaa par vuoden päästä.
Harvoinpa se Nobelin arvoinen löytö parin vuoden sisällä palkitaan. Useinhan Nobeleita jaetaan vuosikymmeniä sitten tehdystä tutkimuksesta, jonka tulokset myöhempi tutkimus on vahvistanut ja jonka merkitys on selvä.
Kyse on kiihtyvästä laajenemisesta ...laajeneminen on faktas
Hah hah, pimeää energiaa ja olemattomia aineita, alkuräjähdyksiä ja kiihtyvää laajenemista..... :-)
Kuka täysijärkinen voi tuollaisiin uskoa?
aivan
Eivät ole täysipäisiä.
Eivät edes ole yksimielisiä siitä mikä laajenee ja minne.
eikä se mitään laajenemista ole jos kappaleet liikkuu toisistaan kauemmaxi.
Älä viitsi tulkuttaa, kun et mistään mitään tiedä. Kyse ei ole liikkeestä minkään koordinaatiston suhteen, vaan avaruuden kasvamisesta.
Tai venymisestä
Juu ja taipumisesta myöskin kaikkin suuntiin, välillä tulee mustista aukoista uusia alkuräjähdyksiä ja taas mennään miljoona kilometriä tunnissa...
Ei helvetti ole täysijärkisen puuhaa noin uskoa.
Kuka on väittänyt, että mustista aukoista tulee uusia alkuräjähdyksiä. Ei tule ainakaan tähän havaittavaan universumiin.
Jos avaruus on joku iso erillinen "klöntti" jossain ikuisessa tyhjässä jutussa niin silloin venyminen on lähemp'änä totuutta kuin kasvaminen
se voi asiaan vihkiytymättömältä tuntua oudolta ja ihmeelliseltä jopa maagiselta..olisko mitään jos centti ja kumppanit olis esim lestaadiolais palstalla tms...siellä niitä oikean uskon asioita käsitellään...
Eikö se ole yksi vitun hailee laajeneeko avaruus, ja kuinka paljon. Minulle ainakin riittää kun joskus tiedetään mitä lähimmän 20 valovuoden sisäpuolelta löytyy.
Pitäkää hatuistanne kiinni; tässä mennään satoja kilometrejä tunnissa Maan pyörimisen takia Suomen korkeudella, kai satojatuhansia(?) kilometreja tunnissa Auringon ympäri ja miljoona kilometria tunnissa koko paska matkaa jonnekin.
Kuka tällaista uskoo ja kuka nuo on mitannut?
Pääpyörällä ihmetteli >kuinka joku voi uskoa tällaiseen ja kuka on ne on mittannut< ninkuin joku jo kirjoitti tämä ei ole uskon asia, ne palstat on muualla. Muuten noi sun taivaankappaleiden nopeudet on hanurista, suutari pysyköön lestissään.
Hyvä hra Alderban on nyt hyvä ja esittää oikeellisemmat laskelmat aurinkokuntamme nopeuksista.
Näemme sitten siitä Hänen suutarintaitonsa.
Eiväthän nämä todellakaan ole uskon asioita.
Onko itsellesi liian vaikea laskea Maan nopeus Auringon ympäri? Peruskoulumatiikka ja riittävän näytön omaava taskulaskin riittävät.
Karkea laskelma.
Maan etäisyys Auringosta on n. 150 000 000 km. (Heitto vasta neljännessä numerossa) Kun etäisyyden kertoo 2 piillä (6,28) saa kehän. Sitten vaan jakamaan kehän kilometrimäärä vuoden tuntimäärällä, niin aprikoos, saadaan Maan kiertoratanopeus melkoisen tarkasti. Radan pienen elliptisyyden johdosta se tietenkin vähän vaihtelee.
Pitäisi tulla tulokseksi osapuilleen 107 000 km/h.
Aurinkokuntamme nopeus Linnunradassa on vähän epätarkemmin määriteltävissä, mutta suuruusluokka on 800 000 km/h.