Tulisi pääasiallisesti talviajokiksi. Maastoajoa jonkin verran , enimmäkseen hiekkatietä, vanhoja latupolkuja ja muita hyväkuntoisia polkuja. Tuo olisi aika kevyt, reilu 12kg.
Olisi ensimmäinen nykyaikainen maastopyörä. Nykyinen ajokki on leviämispisteessä oleva vanha 90-luvun 26 tuumainen. Olen tykännyt talviajossa 26-tuumaisista renkaista, kesällä ne on sitten ankeammat ja hitaanoloiset ainakin paremmalla pinnalla.
Kannattaisiko pysyä jäykkäkeulaisessa tuollaisessa käytössä.
http://www.wiggle.co.uk/verenti-mesh-acera-2016/
Olisi ensimmäinen nykyaikainen maastopyörä. Nykyinen ajokki on leviämispisteessä oleva vanha 90-luvun 26 tuumainen. Olen tykännyt talviajossa 26-tuumaisista renkaista, kesällä ne on sitten ankeammat ja hitaanoloiset ainakin paremmalla pinnalla.
Kannattaisiko pysyä jäykkäkeulaisessa tuollaisessa käytössä.
http://www.wiggle.co.uk/verenti-mesh-acera-2016/
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei, koska tuo keula on kylmänä kelvoton. Jos pyörän on oltava halpa, niin katso mitä tuolta löytyy täysjäykkien osastolta.
Lämpimästä tilasta lähden enkä kovin kylmillä ilmoilla ajele mutta eipä noita keuloja paljoa kehuta.
Se etten pidä tuollaisesta roskasta, jota myös polkupyöränä myydään, johtuu ihan omista kokemuksista. Tuli aikoinaan ostettua tuollainen halpis, jonka keula ei missään lämpötilassa toiminut kunnolla, mutta miinusasteissa se oli aivan sietämätön. Lämpimästä tallista kun lähti, niin keula toimi ehkä kymmenen minuuttia. Kova kuin kivi ja paljon raskaampi kuin jäykkä keula olisi ollut.
Eli kannattaa oppia toisten virheistä, ei tehdä omia.
Evansilla on halpis, joka saattaisi toimia hyvin huollettuna, jos joku jäljellä oleva koko on sopiva.
https://www.evanscycles.com/en-cz/charge-cooker-midi-0-2016-mountain-bike-EV240648
Kannattaa huomata, että tuo on 27,5", joten nastarenkaiden saatavuus ja hinta pitää tarkastaa ennakkoon. Olisin itse muuten tuosta kiinnostunut, mutta suurin jäljellä oleva koko on ehkä vähän pieni.
Täytyy korjata omaa tekstiä. Tuo linkitetty on 27 plus kokoinen ja siihen en ainakaan ihan pienellä googlauksella löytänyt minkään hintaisia nastoja. Eli toimii ehkä Pohjois-Suomen lumikeleissä nappuloilla, mutta ei Etelä-Suomessa, jossa nastat ovat edellytys turvallisuudellle.
muijas on plus kokoinen!
Njoo, olen jättänyt tuon pois laskuista.
Eikös tuossakin ole 622 vanteenkoko? Meneehän siihen sitten vaikka 47-622.
Ok, kuullostaa hyvältä. Eli tuo olisi vaihtoehto talviajoon.
Ootko aatellu vanhan Hiacen vanteita vetää siihen taakse kiinni? pysyis suuntavakaana ainakin jos niitä vanteita ( renkaita) on ainakin kaks rinnakkain siinä
http://www.sportax.fi/product/1383/45nrth-wrathchild-275-nastarengas ei sovi 622 kokoinen rengas vaan linkissä on nastat 27,5"
osta mopo
Mielikuvaharjoituksilla kannattaa vetää talven läpi. Keväällä sitten kovaa ajoa vaimon tai naapurin vaimon kanssa. Naapuri(t) kumminkin ajaa sinun vaimoasi.