tuntematon elämänmuoto"
"Ontarion pohjoisosissa Kanadassa sijaitsevasta kaivoksesta on löydetty vettä, joka on pysynyt samanlaisena ainakin 2,7 miljardia vuotta. Vesi on 2,4 kilometriä syvässä kallioon poratussa reiässä, kirjoittaa kanadalainen The Globe and Mail. Asiasta kerrotaan myös Toronton ja McGillin yliopistojen kotisivuilla.
Tutkijoiden mukaan vesi on varsinainen aikakapseli, mutta vielä merkittävämpänä sitä pidetään siitä syystä, että siinä saattaa olla jonkinlainen omavaraista elämää ylläpitävä järjestelmä. Se on maannut ilman kosketusta muihin elämää ylläpitäviin järjestelmiin lähes ikuisuuden, mutta silti se on tutkijoiden sanojen mukaan ”täysin elävää”.
Vielä omituisemmaksi asian tekee, että siitä löytyy tutkijoiden mukaan todisteita aikaisemmin tuntemattomasta elämänmuodosta, jota ei ole vielä tunnistettu.
Koska tämä ”elämä” on elänyt elämäänsä niin kauan eristyksissä, tutkijat pitävät sitä käytännössä alienina, siis eräänlaisena muukalaiseliönä. Se ei ole tarvinnut esimerkiksi happea tai auringonvaloa.
Löytö saa tutkijat uskomaan, että samantyyppisiä mikrobielämän muotoja olisi muuallakin maapallon syvyyksissä.
Samantyyppisiä mikrobeja on jo löydetty Etelä-Afrikasta, mutta Kanadassa vesi on luultavasti ollut eristyksessä kymmenen kertaa pidempään, puolet maapallon iästä."
https://www.uusisuomi.fi/tiede-ja-ymparisto/207850-tutkijat-muinaisesta-vedesta-loytyi-tuntematon-elamanmuoto
"-Muinaisesta vedestä löytyi
11
100
Vastaukset
- HihhuliHeiHuoltaNytEi
Kohta tulee joku kreationisti julistamaan, että ikämääritys on väärä. Puolet Maapallon iästä on vain kolmetuhatta vuotta.
- IlkimyksenAlieniserkku
JC:n mielestä tällä kertaa todistetaan, että Jumala on luonut elämää kaikkialle mihin sitä on voinut luoda, ja Mark5 muistuttaa että ilman Jumalaa ei olisi Kanadaa. Me muut odottelemme kaikessa rauhassa lisätietoja.
Kyseessä on selvästikin uususkonto:
"Löytö saa tutkijat uskomaan, että samantyyppisiä mikrobielämän muotoja olisi muuallakin maapallon syvyyksissä."Tuosta suomennoksesta saa sellaisen käsityksen kuin jokin mikrobi olisi jo saatu ihan konkreettisesti tutkittavaksi, mutta ilmeisesti niin ei ole, vaan on vain epäsuoria kemiallisia jälkiä siitä että tuolta voisi sellainen löytyä?
vyvlyv kirjoitti:
Tossa on toi tutkimus.
http://www.nature.com/articles/ncomms13252Eipä sieltä tuonkaan mukaan vielä mitään mikrobeja ole tosiaan tutkittavaksi saatu. Toivottavasti sellaisia löytyy, koska jos ne todella ovat olleet eristyksissä likimainkaan noin pitkään, niin ne voisivat kertoa paljonkin evoluution historiasta ja muinaisista kantamuodoista.
- Kuulostellaanpa
Mitäs siihen sanoo Skepo???
- nilsiännälviä
Kyllä niitä juttuja riittää kun jos riittäisi kaikille jutuille tarpeeksi ivallisia kuulijoita.
Evoluutiotutkijoiden mielikuvituksella ei näytä olevan mitään rajoja. Mistä heidän päähänsä lienee tullut, että vesi on 2,7 miljardia vuotta vanhaa? Olisivat nyt saman tien ilmoittaneet, että se on tuhat miljardia vuotta vanhaa.
"Alussa loi Jumala taivaan ja maan." (1.Moos.1:1)- Knark5
Mene ja kerro se vuorilla. Kerro se myös noille tutkijoille. Mutta ei, ethän sinä uskalla.
- kunhan.kysyn
Kerrohan minkä ikäistä vesi tosiasiassa on ja miten olet mitannut sen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk695494Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6153571SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842939Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2872769"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –961830Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6601760Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4861441Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re241401Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141371Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .183948