Uhanalaiset lajit

MitenMenee1

Hei! Mulla on yksi projekti meneillään ja mun pitää saada mahdollisimman monen ihmisen mielipide/vastaukset. Jos aijot vastata kyselyyni niin voisitko laittaa myös sukupuolesi ja iän. Tämä ei ole pakollista mutta tutkimuksen kannalte se olisi tosi kiva. (Ei tarvitse laittaa tarkkaa ikää). Kiitos!

1. Sukupuoli ja ikä: esim. Nainen 20-30v

2. Nimeä niin monta uhanalista eläinlajia kuin tiedät.

3. Mitä norsuille kuuluu tänään? (valitse ja kirjoita numero)
1. Erinomaista 2. Ihan hyvää 3. Huonoa 4. Erittäin huonoa

4. Ovatko norsut tärkeitä? (valitse ja kirjoita numero)
1. Ehdottomasti 2. En tiedä 3. Ei kiinnosta 4. Ei ollenkaan

5. Mikä on (jos on) norsujen suurin ongelma?


P.S. Vastaathan mahdollisimman rehellisesti! Älä käytä Googlea!

Kiitos, että vastasit!

1

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjhkjhkhkh

      Mies 60

      2. En nimeä. Niitä tulisi aivan liikaa. Laitan joitin esimerkkejä ja vain eläimistä.
      Suomessa ainutlaatuisena lajina Saimaan norppa on uhanalainen. Jos ilmastonmuutos etenee, laji kuolee, koska pesintä vaatii jäätä ja lunta riittävästi.
      Perhospopulaatiot ovat vähentyneet jo minunkin elinaikanani paljon. Useat lajit tarvitsevat luonnonniittyjä, joita on enää harvassa.
      Sammakkoeläimet vähenevät kaikkialla maapallolla. Niiden sukupuutto tiheys on asiantuntija-arvion mukaan n. 40 000 kertainen luonnolliseen ns. taustasukupuuttoon verrattuna.

      3. Norsut.
      Vastaan 2,5 eli kehnoa. Norsu on bandakarhun ohella niitä eläimiä, joiden suojelua on helppo perustella ja siksi niihin satsataan. Norsujen kanta on suojelutoimenpiteiden kautta kuitenkin elpymässä. Mutta kuka suojelisi pientä rumaa sammakkoa, lepakoa tai liskoa. Niiden kohdalla sukupuuttotodennäköisyys on kohonnut nykyään todella suureksi.

      4. Norsut ovat tärkeitä, mutta niiden olemassaolo ei ekosysteemin kannalta ehkä ole välttämätön. Toisaalta jokaisen ison ja upean lajin sukupuutto korvaamaton takaisku. Mutta miksi pienen huomaamattoman lajin häviäminen olisi sen pienempi tappio biodiversiteetille? Isous tai söpöys eivät välttämättä ole sama asia kuin lajin tärkeys toimivalle ekosysteemille.

      5. Salametsästys. Norsujen syöksyhampaiden ja varsinkin sarvikuonojen sarvien salametsästyksen suurimpia syitä on uskomuslääkintä, jossa uskotaan sarvikuonon sarvijauheessa tai norsun syöksyhampaassa olevan parantavia vaikutuksia. Samasta luontaisparannukseen kuuluvien uskomusten takia tiikeri on uhanalainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      130
      8936
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5254
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      26
      3546
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      36
      2434
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      2
      1869
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      130
      1773
    7. 67
      1767
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      224
      1565
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1397
    10. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1149
    Aihe