Erilaiset ruokakassipalvelut, kokemuksia?

IlmiötäIhmettelevä

Moniko on kokeillut jotain ruokakassipalvelua, jossa kotiin saa esim. valmiiksi kerätyn ostoskassin tai sitten on jopa niitä, joissa on mukana reseptitkin, kuten Sannan ruokakassi?

Melko kalliilta tuntuvat useimmat.

Ymmärrän kassipalvelun käytön siinä tilanteessa, kun esim. itse on sairaana, tai vaikka jalka kipeänä, tai äitinä vaikka kova kiire töissä tai itse lähtemässä työmatkalle ja haluaa varmistaa perheelle ruoat tms.

Olen toisaalta kuullut, että valmiiksi kerättyihin kasseihin laitetaan usein nahistuneita vihanneksia ja hedelmiä?

Käytätkö tai käyttäisitkö ruokakassipalvelua, ja jos, niin miksi?

Onko tällainen palvelu tarpeen?

Keskustellaan!

10

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämän-kevät

      Siinä vaiheessa kun tuollaista kassia tarvitsee on asiat jo todella huonosti.

      Jos se on muovipussi, niin voihan sen pään ympärille kietoa.

      Seuraavaksi tarjotaan varmaan valmiiksi purtua ruokaa pilttipurkissa jne.

      • pienipaikkuntalainen

        Onhan uusavuttomille jo valmiiksi pilkottua lenkkiä, murekepötköjä, ruskistettua jauhelihaa, ja nyt karmein kokemus oli se merimiespihvi. Ostin uteliaiseuuttaan -30% semmosen. Mautonta ja sitkeää lihaa.
        Ainoa kassi mitä täällä haetaan on eu.
        Ei ole kallis, ilmainen.
        Muut ruoat ostan lähimarketista ja kauppa-autosta, kannatuksen vuoksi.

        Jos jollekkin tilaisi niin mummolleni joka asuu toisella paikkakunnalla jos ei itse
        pääse kauppaan.

        Kaupassa kyllä keräillään välillä joillekkin valmiiksi ostoksia ja kauppias vie kotiin,
        mutta siinä saa sitten itse määritellä mitä tuotteita haluaa.


    • IlmiötäIhmettelevä

      On tämä kyllä aika jännä. Malli tälle on kaiketi kopioitu ulkomailta, maista, joissa oikeasti on palvelukulttuuria...? Ja lyhyemmät välimatkat.

      Voisin kuvitella, että esim. suuremmissa kaupungeissa ruuhkavuosiaan elävät uraäidit voisivat olla asiakkaita jollekin trendikkäälle kassipalvelulle. Ja sitten vanhukset, jotka eivät enää itse pääse kauppaan.

      Itse ainakin olen niin itsepäinen, etten halua kenenkään muun valitsevan ruokaostoksia puolestani, vaan haluan omin käsin ja silmin valita ostokseni.

      • pienipaikkuntalainen

        Meillä vanhuksille tosiaan vie kauppias tai lämpimän ruoan lounasravintotola. Siellä vaan palvelu on aika surkeeta, taisiis kun muut syö noutopöydästä, vanhus saa samaan hintaan melko kökköset eväät.

        Työn puolesta (kotihoito) sitä joskus katselin... hintaan 5.90 pahviboksissa on 1 peruna, vähän ruskeaa kastiketta, jokunen onneton lihanpala. Salaatti: kiinankaalia ja pari kurkunpalaa, viipale tomaattia. Ja sitä punajuurta.. voi ristus.. ne jotka ei pysty syömään ja ilmottaneet sitä on silti. Leivät ilman levitettä ja leikkeleitä. Ei mitään juomaa. Ruoat on kylmenneet.

        Jos noutopöydän hinta on 7.90 niin tuo on ala-arvoista. Niitä ruokia ei edes otettu sieltä.

        Jos oisi ollut enempi kun tunti aikaa per paikka, oisin itse käynyt hakemassa kaupasta ja tehnyt parin päivän annoksen kerralla, vaikka keiton tai kiusauksen. Ostanut leivän päälle muutakin kun ylähuulen ja piimät ja maidot ja kahvit.
        Se aika menee ihan perushuoltoon, ehkä ennättää käyttää pesullla, lääkkeet, puhtaat vaatteet, pikasiivous, ja jutustelu miten oot voinut.

        Kaikista eniten tämä otti päähän sotaveteraanien osalta.

        Heille voisi noita valmiskasseja antaa vaikka ilmaiseksi.

        Hirveetä sympatiaa en tunne kiireistä uraäitiä kohtaan....


      • IlmiötäIhmettelevä

        Hei, vanhusten ruokahuollon ala-arvoisuuden tiedämme toki kaikki. Tähän ketjuun odottaisin kuitenkin vastauksia niiltä, jotka ovat käyttäneet erilaisia kauppa-/ruokakassipalveluita, omalla rahallaan. Miksi, ja miten toimi, hinta/laatu, jatkuuko, kannattiko jne.

        Ei siis sotketa tähän vanhusten ruokahuoltoa/kotipalvelua yleisesti.
        Sen sijaan, jos vanhus itse tai hänen lähipiirinsä tilaa vanhukselle jonkin yksityisen ruoka-/kauppakassipalvelun kautta ruoat, on se OK, ja keskustellaan laadusta, hinnasta, toimitusajoista, palvelusta ym. tässä ketjussa.

        Yleensäkin minua kiinnostaisi tietää, missä elämäntilanteessa ja missä iässä ihmiset noita valmiita kauppakasseja hankkivat?


    • jalka_paketissa
    • MinäEn

      Käytättekö jotain kassipalvelua nyt joulukiireissä?

    • mummunmummu

      Tytär käyttää kassipalvelua , kassit haetaan kerran viikossa. Palvelu maksaa viisi euroa keruukerralta. Tytär sanoi, että hänen aikansa on kalliimpaa kuin kaupan myyjän aika, hän ei halua juosta tuntia ison Prisman käytäviä, vaan tilaa netissä viikon ruoka- ja muut tarvikkeet perheelleen. Ne kassit, jotka minä olen purkanut ja tarkistanut, ovat olleet hyvää tavaraa, ei nahistuneita eikä päiväysvanhaa, lasku on pitänyt paikkansa. Suunnitelmallisuus on myös tuonut säästöä ruokalaskuun ja vapaa-ajan lisääntyminen on ollut kiireiselle ja stressaantuneelle perheenäidille tarpeen.

    • Vaihteluaruokiin

      Meille tuli juuri tänään ensimmäinen Sannan ruokakassi. Ainekset tuoreita ja hyvälaatuisia. Ja eka ruoka ainakin oli todella maistuvaa. Reseptit saa aina etukäteen niin voi tarkistaa ja hommata jos puuttuu joku mauste vaikka kaapista. Ainoa miinus on tuo korkeahko hinta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      100
      3034
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2624
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      71
      2384
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      31
      2320
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      26
      2035
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      86
      1847
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1739
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      23
      1552
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      8
      1314
    Aihe