Tätä olen epäillyt jo monta vuotta, että leipävilja aiheuttaa elimistössä monioireisen tulehduksen ja haittaa myös hermoston toimintaa, vaikka sitä ei ole tuossa tutkimuksessa ilmeisesti todettu.
http://www.iltasanomat.fi/terveys/art-2000001954936.html
"Tuoreessa saksalaistutkimuksessa havaittiin, että ATI:t voivat laukaista suolistossa myös tulehduksen, joka leviää muualle kehoon, kuten imusolmukkeisiin, munuaisiin ja aivoihin. Joidenkin tutkimusten mukaan ATI:t voisivat myös pahentaa tulehduksellisten sairauksien, kuten ekseeman, oireita.
– Vielä ei tiedetä hyvin, miksi näin tapahtuu. Mekanismi liittyy siihen, että ATI:t voivat vaikuttaa immuunijärjestelmään, sisätautiopin tohtori Anton Bilchik sanoo Prevention-julkaisulle.
ATI-herkkyyden yleisyyttä ei tiedetä, mutta asiantuntijoiden mukaan se on todennäköisesti paljon luultua tavallisempaa.
ATI-herkkyyttä ei voi todentaa millään testillä. Ainoa keino on kokeilla ruokavaliolla. Käytännössä ATI-proteiinia on kaikissa gluteenipitoisissa viljoissa, eli vehnässä, rukiissa ja ohrassa."
vilja syypää tulehdukseen
3
125
Vastaukset
- hölynpölyä_
Et sitten ole kuullut koskaan keliakiasta. Sitä on ollut jo iät ja ajat ja siitä voi kyllä myös parantua.
Ihan turhaa vouhottamista taas jonkun aineen vaaroista. On tainnut sulla levitä jo sinne aivoihin.
Lopeta nyt hitossa sitten leivän syömien ja samalla urputus.
Se mikä luulosairaus sulla on ei koske kaikkia , vaan itsees.
Onkin tosi hyvät sämpylät tulossa Sikke Sumarin ohjeella, sitä ootellessa ruisleipää ja päälle lohta, kananmunaa ja majoneesiä.
Kohta 50 vuotta olen leipää purrut ja lapsilleni syöttänyt eikä ole vielä viikatemiestä näkynyt.- suupannaan
Oli tuossa Iltiksen jutussa mainittu myös keliakia yhtenä vatsavaivojen aiheuttajana, mutta tämä ATI-proteiinin aiheuttama tulehdusoire on kaiketi täysin uusi havainto lääketieteen saralla, sillä tuskin ne on sitä kokonaan sepittäneet.
Minulla itselläni kuitenkin pelkästään vain omakohtaisia kokemuksia.
- klkloioi
keliaka testi negatiiviset koepalat negatiivist viljoja ei voi syödä jos puulan syöt alkaa pistään kylkeen, jos syöt leivän niin pierettää ihan samall laialla kuin pullankin kera
miss vika
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432799SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652266Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781939Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401522
- 691119
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön255936Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918- 39800