Vikingin Linen taivuttaminen

hintako.ratkaissut

Hesari uutisoi laivatilauksesta ja otsikossa luki suurella:

"Hinta ratkaisi Vikingin Linen laivatilauksen kiinalaisten eduksi".

http://www.hs.fi/talous/a1479877416324

Miten tuo on mahdollista? Tuskin kukaan äidinkielenään suomea puhuva voi noin selvän tapauksen väärin vääntää.

Millaisenhan otsikon sama taho olisi kirjoittanut, jos Viking Linen sijaan Nokian Renkaat olisi tilannut jotain? Hinta ratkaisi Nokianin Renkaiden tilauksen...

Ilmeisesti hinta ratkaisee myös käytetäänkö oikolukijoita vai ei.

7

86

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huonoa_loikoukua

      Luullakseni pelkkä editointilipsahdus. Kirjoittaja lienee kirjoittanut aluksi ”Vikingin laivatilauksen”, päättänyt sitten varmuuden vuoksi lisätä siihen jälkiosan ”Line”, taivuttanut sen genetiivimuotoon ja unohtanut poistaa sijapäätteen alkuosasta ”Viking”.

      Vastaavia mokia sattuu minulle useinkin, ainakin tällaisilla ei-niin-vakavasti-otettavilla palstoilla kuin Suomi24:n Kielet ja käännökset.

    • Sijapäätteitä_pukkaa

      Eivätkös venäläiset taivuttele muun muassa nimiä omassa kielessään juuri tuollaiseen tapaan, ihan tarkoituksella eikä vahingossa? Jos siellä asustelee vaikkapa henkilö nimeltä Владимир Владимирович Путин, niin hänen elämäkertansa olisi käsittääkseni ”Биография Владимира Владимировича Путина” aivan kuin me sanoisimme ja kirjoittaisimme ”Saulin Väinämön Niinistön elämäkerta”.

      • Voimmehan mekin ilmaista asian tyyliin "Niinistön Saulin elämäkerta".


      • Sijapäätteitä_pukkaa
        Kollimaattori kirjoitti:

        Voimmehan mekin ilmaista asian tyyliin "Niinistön Saulin elämäkerta".

        Tyylikysymys, nimenomaan.


      • Sijapäätteitä_pukkaa

        Lueskelin joitakin viikkoja sitten minulle entuudestaan jokseenkin tuntemattoman kirjailijanimimerkki Onttoni Miihkalin (1904–1979) jatkosodan aikaisia mielenkiintoisia (pitkään kiellettyjen kirjojen listallakin olleita) päiväkirjoja. Tuo vienankarjalaista syntyperää oleva opettaja-upseeri-kirjailija ja heimoaateaktivisti tunnetaan myös virallisemmalla suomenkielisellä nimellä Mikko Miihkali Karvonen ja uusimmalla, Ruotsiin muuttamisen jälkeisellä nimellä Mikael Karresand.

        Tuli mieleeni, että miehen synnyinseuduilla Vienan Karjalassa käytetty nimi Onttoni Miihkali vaikuttaa samantapaiselta patronyymiltä kuin vaikkapa tässä ketjussa esillä ollut Vladimir Vladimirovitš, ”Valto Valtonpoika”.

        Mikon/Miihkalin isän virallinen nimi lienee ollut Anton ja poikaa on siis kutsuttu tavallaan ”Antonin Mikoksi, Mikko Antoninpojaksi”.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Onttoni_Miihkali

        Tietävämmät korjatkoot käsitystäni mielihyvin.


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Voimmehan mekin ilmaista asian tyyliin "Niinistön Saulin elämäkerta".

        Se on kyllä eri asia. Ensinnäkin se on kansanomaista tai arkista tyyliä, eikä se sovi normaaliin asiatyyliin saati juhlavaan tyyliin. Toiseksi siinä sukunimi on kiinteästi genetiivissä eikä suinkaan mukaudu etunimen sijamuotoon. Emme arkityylissäkään sanoisi kirjoittavamme Niinistölle Saulille, vaan Niinistön Saulille.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      143
      985
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      981
    3. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      109
      915
    4. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      64
      845
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      738
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      27
      662
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      551
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      44
      545
    9. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      537
    10. 42
      509
    Aihe