Hei. Mieltäni kaivertaa muutama kysymys, jotka eivät toivottavasti loukkaa ketään. Mietin miten minun pitäisi toimia, tai pitäisikö mitenkään. Eräs tuttavani on nuori psykologi. Vapaa-ajallaan hän harjoittaa erilaisia "testejä" tuttavilleen. Toki heidän omasta halustaan ja ilmeisesti oikein suoritettuna.
Minun kohdalla niitä ei käyty loppuun asti, koska välimme viilenivät ja emme ole enää tekemisissä. Minua jäi ahdistamaan koko touhu ihan hirveästi, enkä jälkeen päin ajateltuna osaa pitää eettisenä.
Toinen asia on että hän työskentelee lasten parissa. Hän kertoo työhön liittyviä asioita niin, että välillä halveksuva suhtautuminen on ilmiselvää. Lisäksi hän puhuu jostakin asianosaisista tunnistettavasti. Ei suoraan nimellä tms, mutta jos tuntisi henkilön niin voisi yhdistää. Ainakin omalla alallani tämä on ehdottoman kiellettyä.
Tuntuu radikaalilta tehdä mitään ilmoituksia mihinkään (?) ja en halua että se vaikuttaisi minun miltään kostolta. Oikeasti vain vähän huolettaa jos ja kun touhu varmaan jatkuu samanlaisena. Haluaisin että joku minua pätevämpi arvioi tilanteen, koska maallikon silmään näyttää erittäin epäilyttävältä.
Psykologin etiikka
3
249
Vastaukset
- Ensiisolealalla
Hei.
Jos tuttavasi toimii kuvaamallasi tavalla, hän rikkoo ammattieettisiä sääntöjä. Voit ottaa yhteyttä psykologiliiton puheenjohtaja Annarilla Ahtolaan sähköpostitse. Yhteystiedot löytyvät netistä. Olisi tärkeää saada tietosi eteenpäin. Se suojaisi tuttavasi asiakkaita ja vakavoittaisi hänelle itselleen tilannetta.
Psykologiset testit eivät ole leikkikalu eikä missään tapauksessa niillä leikitä ystävä- tuttavapiirissä. Tutkimukselle pitää aina olla hoidollinen tai lääketieteellinen peruste. Palautteen antaminen pitää tehdä asiallisesti ja huolehtia tutkittavassa heränneiden tunteiden ja ajatusten jälkikäsittelystä. Vaikka hän ei käyttäisi virallisia testejä, tällainen pelleily ei anna arvokasta kuvaa psykologin ammattimaisesta työstä.
Vaitiolovelvollisuuden mukaan asiakas ei saa olla kerroptusta tunnistettavissa, kuten tiesitkin. Asiakkaisiin on syytä suhtautua kunnioittavasti eikä asiakkaista ole mitään aihetta puhua asiakkaan hoidosta ulkopuolisille vaikka henkilöllisyyden peittäisikin.
Toivon, että saat otettua yhteyttä Annarillaan. Hän osaa ottaa asiallisesti kertomasi ja vie varmasti asiaa hienotunteisesti eteenpäin.
Olet tärkeällä asialla! - silläsiitäpääsee
Psykologeina on monenlaista epäeettisesti toimivaa pösilöä aivan, kuten kaikissa muissakin hommissa. Jos joku heistä johonkin valittaa, leimataan vaan valittaja vajaaksi.
- vajaapsykologi
Lasten testaaminen on vähän vajaiden psykologien tasoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen244372Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss144128Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2283787Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman273058Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132766SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot522761Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1082718"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita412397Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling672361K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi
Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju991876