Kirjolohenkasvatuksessa kalaöljyn käyttö rehussa on olematonta. Sitä on korvattu rapsilla ja soijalla.
Norjassa käytetään enemmän kalaa rehuna. Siksi norjanlohi on terveellisempää. Lisäksi antibiootteja käytetään 100 kertaa vähemmän.
Norjassa kalatäilääkkeitä käytetään enemmän, mutta se ei ole uhka ihmisille.
Kilohailia ja silakkaa ei dioksiinivaaran vuoksi voi antaa kirjolohille. Se menee ketuille ja minkeille.
Norjassa tuotantohygienia on Suomea parempi. Sen vahvistaa suomalainen viranomainen.
Kirjolohen terveellisyys romahti!
12
592
Vastaukset 12
- Antibiootti-riski
Kirjolohi sisältää 100 X enemmän antibiootteja kuin Norjanlohi.
https://www.evira.fi/files/attachments/fi/elaimet/elainten_terveys_ja_elaintaudit/elaintaudit/kalalaakkeet2015pia_.pdf - ceccone
Lähde rehuväitteelle kiitos. Vasta uutisoitiin, että Norjan lohelle syötetään nykyisin nyhtökauraa ja kala on sen vuoksi lähinnä biojätettä.
Siksi lautaselle aina puhdasta kotimaista hyvänmakuista Kirjolohta. - Mittaustulos
Suomessa käytetään kasviksia kirjolohikasvatuksessa ja paljon. WWF kiittää, mutta kalan omega 3 tasot tippuu.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalastuksen_loppu.htm
http://www.mtt.fi/mttraportti/pdf/mttraportti42.pdf
Norjanlohen terveellinen omega 3 taso on kirjolohta korkeampi. - Mittaustulos
On totta, että Norjanlohen omega 3 tasot on tippuneet puoleen. Johtuu rehuksi myydyn kalan kallistumisesta ja lohituotannon kasvusta.
Kirjolohessa omega 3 tasot on yli 50% Norjanlohta alhaisempia.
http://www.raisioagro.com/mita-viljelykalat-syovat1
Hinta ratkaisee! - SalmonFeed
Norjassa halutaan säilyttää korkea omega 3 pitoisuus.
https://www.youtube.com/watch?v=CKQU8ex8ric
Levätutkimus pyrkii korkeaan omega 3 tasoon vastuullisesti.
https://nofima.no/en/nyhet/2014/10/algae-may-replace-fish-oil-in-salmon-feed/
Raision rehut takaa alhaiset omega 3 tasot.
http://www.raisioagro.com/documents/12626/21217/Tuotetaulukko_Kirjolohi_2016.pdf/a91b6178-51a6-4abb-92b0-931be6bc9202 - TarkistaTiedot
Iltasanomien toimittaja on saanut väärää tietoa "Norjanlohi ja kirjolohi tasoissa". Silakalla syötetty kirjolohi pääsee kasvirehulla kasvatetun Norjanlohen tasolle.
Normaali raision rehulla kasvatettu kirjolohi nousee 50% tasolle. Useita mittaustuloksia!
http://www.iltasanomat.fi/terveys/art-2000004997221.html - Mittaustulos
Suomessa kasvatettu kirjolohi pääsee terveysvaikutuksissa ainoastaan 40% tasolle.
1 kilo norjalaista lohta vastaa 2.2 kiloa suomalaista kirjolohta. Vaikka Norjassa kasvatettu on kalliimpaa on se kokonaisedullisempaa.- suomalainen.parasta
Suomalainen kirjolohi on parempaa kuin Norjalinen possulohi, kuten aikaisemmin linkitetyssä Iltasanomienkin jutussa kirjoitettiin.
Suomalainen kirjolohi kasvaa lisäksi puhtaammissa sisävesissä, jossa vesi vaihtuu jatkuvasti raikkaaseen. Norjalainen possulohi joutuu elämään ummehtuneessa merivedessä, joka sisältää kaikki jätteet ydinjätteiden säteilyt,
Suomalainen kirjolohi on lisäksi lähiruokaa, joten sen logistiikkaketju on lyhyempi, jolloin myös sen kauppaan saattaminen aiheuttaa vähemmän ympäristökuormaa.
Suomalainen kirjolohi on ylivoimainen verrattuna norjalaiseen possuloheen. - Laatulohi
suomalainen.parasta kirjoitti:
Suomalainen kirjolohi on parempaa kuin Norjalinen possulohi, kuten aikaisemmin linkitetyssä Iltasanomienkin jutussa kirjoitettiin.
Suomalainen kirjolohi kasvaa lisäksi puhtaammissa sisävesissä, jossa vesi vaihtuu jatkuvasti raikkaaseen. Norjalainen possulohi joutuu elämään ummehtuneessa merivedessä, joka sisältää kaikki jätteet ydinjätteiden säteilyt,
Suomalainen kirjolohi on lisäksi lähiruokaa, joten sen logistiikkaketju on lyhyempi, jolloin myös sen kauppaan saattaminen aiheuttaa vähemmän ympäristökuormaa.
Suomalainen kirjolohi on ylivoimainen verrattuna norjalaiseen possuloheen.En tiedä mitä tarkoitat sanoilla "Norjalinen possulohi", mutta suomalainen meressä kasvatettava kirjolohi kasvatetaan maailman saastuneimmassa sisämeressä - Itämeressä.
Norjalainen kassilohi kasvatetaan Norjan vuonoissa, joita Atlantin valtameri huuhtelee ja vesi vaihtuu jatkuvasti.
- sushilaatua
Siksi suomalainen kirjolohi on niin arvostettua. Varsinkin Japanissa.
http://yle.fi/uutiset/3-7223245
https://www.ssb.no/en/utenriksokonomi/statistikker/laks/uke/2016-08-17
http://en.seafood.no/News-and-media/News-archive/Press-releases/Norwegian-salmon-and-trout-exports-worth-NOK-50-billion-in-2015- mielenvikaista.touhua
Mielenvikaista touhua viedä kalaa maapallon toiselle puolelle. Japseilla on kyllä kalaa omasta takaakin.
Niin on myös suomalaisilla. Kala ei sitä paitsi säily kunnolla, eli tuontikala on jo valmiiksi enemmän tai vähemmän pilaantunutta.
- MaistatErot
Paras ja terveellisin kala tulee Pohjois-Norjasta. Sitä samaa menee myös Japaniin !
Paras lohi on TUORETTA isoa ja RASVAISTA ! Se on sitä sydänterveellisintä !
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/oulun-kalatehdas-ponkaisee-jattiapajille/pAEeTAqE
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51841
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍83781Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust15696Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,2654Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1564- 56541
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it184529- 70523
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24486- 58480