Adventistit ja monet muut lahkot korostavat, että upotuskaste on pelastumisen edellytys.
http://www.iltasanomat.fi/terveys/art-2000005014531.html
Jahvelle harmaita hiuksia?
16
198
Vastaukset
Hänellä on kannettavana kauheat esi-isiensä synnit kun Jahve on häntä noin rankaissut että jää taivaspaikka saamatta.
Ei ole helppoa ihmisellä kun ei saa mitään mahdollisuutta tulla paremmaksi uskovaksi, vaan matka kadotukseen on varma.
Onneksi tähänkin on helppo uskovaisen vastaus valmiina, eli tutkimattomia ovat jumalien aivoitukset.- merkit
Ei se bushmanni taida päästä erilleen adventismistaan. Kerran adventisti on aina adventisti. Ei seepra pääse raidoistaan, vaikka kuinka yrittää. Mitä enemmän kiellät ja vihaat adventismia, sitä tietoisemmaksi tulet riippuvuudestasi adventismiin.
merkit kirjoitti:
Ei se bushmanni taida päästä erilleen adventismistaan. Kerran adventisti on aina adventisti. Ei seepra pääse raidoistaan, vaikka kuinka yrittää. Mitä enemmän kiellät ja vihaat adventismia, sitä tietoisemmaksi tulet riippuvuudestasi adventismiin.
Höpsis. Logiikkasi on aivan vinksallaan ja toki ymmärrän koska kommenttini ja huomioni osoittavat kristinuskonkin täydellisen järjettömyyden.
Siksi haluat viedä keskustelun kirjoittajaan, pois asiasta.- kannattaa.tunnustaa
Tottahan kirjoittaja sinun riippuvuudestasi kirjoitti.
- merkit
bushmanni kirjoitti:
Höpsis. Logiikkasi on aivan vinksallaan ja toki ymmärrän koska kommenttini ja huomioni osoittavat kristinuskonkin täydellisen järjettömyyden.
Siksi haluat viedä keskustelun kirjoittajaan, pois asiasta.Henkilöt on aina jonkin mielipiteen takana. Kytkökset liittyy itse aiheeseen. Henkilö joka tosissaan omaksuu adventismin elämänsä muotona. Alkaa sitten vastustamaan ilmiötä. Mielenhäiriökö?
- kovat.on.kaulassa
"Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu."
Pelkkä usko ei siis riitä, vaan kasteelle pitää myös mennä, mikäli mielii paratiisiin päästä? - Yksi-usko
Viestiketjun aloittajan väite korjattuna:
Adventistit ja monet muut lahkot korostavat, että usko Jeesukseen Kristukseen on pelastumisen edellytys.
Linkki kertoo erittäin harvinaisesta vesiallergiasta:
Rachel sairastaa vesiallergiaa. Se on äärimmäisen harvinainen yliherkkyys: maailmassa Rachelin kaltaisia on arviolta vain reilut 30.
Maailmassa on monenlaisia harvinaisia sairauksia, joista tämä on yksi.
En ymmärrä, miten tuo harvinainen vesiallergia liittyy pelastukseen? Tietenkään häntä ei voisi kastaa upottamalla, jos sitä tarkoitat.- eituotäsmää
No miksi ei voisi? Kyllä voisi, jos olisi valmis väliaikaiseen kivuliaaseen ihottumaan.
AIka pieni osa uskovista taitaa väittää (upotus)kastetta ehdottomaksi edellytykseksi pelastukseen.
- he.väittävät
"AIka pieni osa uskovista taitaa väittää (upotus)kastetta ehdottomaksi edellytykseksi pelastukseen."
Adventistitpastorit väittävät. Onhan se tietysti häviävän pieni osa uskovista. - kasteen.pelastus
Kaste luterilaisuudessa on ehdoton lapsikasteen muodossa.
Jos lapsi kuolee, ilman kastetta, hän on helvetissä. kasteen.pelastus kirjoitti:
Kaste luterilaisuudessa on ehdoton lapsikasteen muodossa.
Jos lapsi kuolee, ilman kastetta, hän on helvetissä.Sehän tuossa lapsikasteopissa niin mieletöntä onkin: vanhempien teko (viekö lapsen kasteelle vai ei) ratkaisee tuon mukaan lapsena kuolleen ikuisuuskohtalon.
Adventistipastoreille ei riitä, että uskot ja sinut on kastettu upottamalla. He nimittäin vaativat, että sinun pitää uskoa, kuten adventtikirkko opettaa ja tulkitsee Raamattua ja sinun tulee olla kastettu adventismiin adventtikirkon valtuuttaman kastajan toimesta.
Suomen adventtikirkko on kuitenkin joutunut tinkimään uskotteluistaan kasteen suhteen ja osa niistä, jotka ovat ennen kastettu upottamalla jonkun muun lahkon piirissä, ei ole halunnut tulla uudelleen kastetuksi, vaan heidät on ns. ”siunattu” adventtikirkon piiriin kätten päälaen päälle panemisen kautta.- hyvin.onnistuneet
Adventistit ovat aina halunneet pelleillä erinäisten rituaalien kanssa. He pyrkivät sillä keinoin mielestään erottumaan muista uskovaisista. Sillä keinoin he ovat myös onnistuneet hyvin erottomaan aidosta uskosta ulkokultaisuuteen ja omahyväisyyteen.
- pyhpyhjapyh
Puhut potaskaa kun et tiedä tosiasioita. Valheesi ei siten hetkauta.
- Cycl0ne
En usko että kukaan adventisti sanoisi että kirjaimellinen upotuskaste olisi joku 'portti' pelastukseen. Kyseessä on vertauskuva, hyvä sellainen, joka kertoo siitä miten ihminen haluaa elää vaihtoehtoista elämää, vapaana nyky-ajan faaraoiden vaikutuksilta.
Aloitus ei siis pidä paikkaansa, sillä eihän ryöväri/guerilla-sotilas ristillä olisi muuten voinut pelastua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki141582Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2641569- 1311202
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1241110- 83787
- 164720
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168711Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala405608- 52582
Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52525