Eli siis... olen ratsastanut jo monta vuotta, mutta haluaisin parantaa istuntaani ja tasapainoani. Toisinsanoen haluaisin mahdollisimman nopesti paljon tasapainoharjoituksia. Ei hevoselle, vaan ihan vaan minulle :) Ongelmana on se, että jos hevonen esimerkiksi tekee sivuloikan, niin olen heti maassa. Miten siis voisin parantaa tasapainoa? Haluaisin tasapaino - ja istuntaharjoituksia. Ja tässähän käy niin että kaikki antavat vaan istuntaharjoituksia, niin jos sitten myös niitä tasapainoharjoituksia. Molemmat ovat aina parempia kuin jompikumpi :) Kiitos jo etukäteen kaikille jotka viitsivät vastata minulle :)
Tasapainoharjoituksia ratsastajalle
3
1344
Vastaukset
- Kasiro
Nämä liikkeet tehdään ravissa joten jos mahdollista, pyydä jotakuta juoksuttamaan hevostasi liinassa tasaista ravia.
Kosketa vasemmalla kädellä oikeata varvastasi. Ja sama toisinpäin. Älä pidä mistään kiinni vapaalla kädellä.
Nosta kädet vaakatasoon ja kierrä ylävartaloa niin että pystyt koskettamaan esim vasemmalla kädellä hevosen häntää. Sitten kierrä vartaloasi toiseen suuntaan ja kosketa oikealla kädellä häntää. Toinen käsi pysyy suorana.
Sitten voit ottaa satulan takakaaresta kiinni ja kallistua taakse ja napauttaa kantapäät yhteen suorin jaloin. Sitten kumarrut eteenpäin hevosen kaulalle ja kopautat jalat suorana kantapäät hevosen takapuolen päällä yhteen.
Voit myös ravissa istua asennossa X eli kädet vaakatasoon ja jalat irti jalustimista ja haralleen.
Tee kaikki liikkeet useita kertoja, 10 - 15 kertaa molempiin suuntiin.
Tässä nyt muutama mikä äkkiä tuli mieleen. - Tasapainoharjoituksia
Kiitos Kasiro hyvistä vinkeistä! 😙👍
- Anonyymi
Sanoisin että selkä taake, pohje/reisi halaa hevosta, nyrkit pystyssä ja kädet kiinni kyljissa
Tämä siis on perus tietoa ja ainakin itsellä on käden paikka tasapainon horjahtaessa hakusessa, mutta sanoisin noista pukeista / pompusta että naurat vaan selässä tai maassa.
PS. Kannattaa hankkia jumppa pallo jos ei vielä ole parantaa hiukan istuntaa, käden asentoa ja tasapainoa. Jalan asento ( kantapäät alhaalla) seinää vasten kantapää maassa löput seinässä kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006514
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313890törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303305Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471043Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11920- 42889