Eli siis... olen ratsastanut jo monta vuotta, mutta haluaisin parantaa istuntaani ja tasapainoani. Toisinsanoen haluaisin mahdollisimman nopesti paljon tasapainoharjoituksia. Ei hevoselle, vaan ihan vaan minulle :) Ongelmana on se, että jos hevonen esimerkiksi tekee sivuloikan, niin olen heti maassa. Miten siis voisin parantaa tasapainoa? Haluaisin tasapaino - ja istuntaharjoituksia. Ja tässähän käy niin että kaikki antavat vaan istuntaharjoituksia, niin jos sitten myös niitä tasapainoharjoituksia. Molemmat ovat aina parempia kuin jompikumpi :) Kiitos jo etukäteen kaikille jotka viitsivät vastata minulle :)
Vastaukset 3
- Kasiro
Nämä liikkeet tehdään ravissa joten jos mahdollista, pyydä jotakuta juoksuttamaan hevostasi liinassa tasaista ravia.
Kosketa vasemmalla kädellä oikeata varvastasi. Ja sama toisinpäin. Älä pidä mistään kiinni vapaalla kädellä.
Nosta kädet vaakatasoon ja kierrä ylävartaloa niin että pystyt koskettamaan esim vasemmalla kädellä hevosen häntää. Sitten kierrä vartaloasi toiseen suuntaan ja kosketa oikealla kädellä häntää. Toinen käsi pysyy suorana.
Sitten voit ottaa satulan takakaaresta kiinni ja kallistua taakse ja napauttaa kantapäät yhteen suorin jaloin. Sitten kumarrut eteenpäin hevosen kaulalle ja kopautat jalat suorana kantapäät hevosen takapuolen päällä yhteen.
Voit myös ravissa istua asennossa X eli kädet vaakatasoon ja jalat irti jalustimista ja haralleen.
Tee kaikki liikkeet useita kertoja, 10 - 15 kertaa molempiin suuntiin.
Tässä nyt muutama mikä äkkiä tuli mieleen. - Tasapainoharjoituksia
Kiitos Kasiro hyvistä vinkeistä! 😙👍
- Anonyymi
Sanoisin että selkä taake, pohje/reisi halaa hevosta, nyrkit pystyssä ja kädet kiinni kyljissa
Tämä siis on perus tietoa ja ainakin itsellä on käden paikka tasapainon horjahtaessa hakusessa, mutta sanoisin noista pukeista / pompusta että naurat vaan selässä tai maassa.
PS. Kannattaa hankkia jumppa pallo jos ei vielä ole parantaa hiukan istuntaa, käden asentoa ja tasapainoa. Jalan asento ( kantapäät alhaalla) seinää vasten kantapää maassa löput seinässä kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062215- 103886
- 66833
- 46800
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21746Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57551