Kuulennoissa taas jotain uutta hämärää

Kirjan "Kuumatka" kansikuvassa kaksi Apollo 15 astronauttia ajelee kuuautolla. Herää kysymys: kuka otti kuvan?
33424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Ja sitten on lisäksi se juusto jutska, mistä tiedetään että se on iso edam-juusto, jos ei kerran ole käyty?

Äänestä
  • Muinaisen tiedekäsityksen mukaan maa saattoi olla myös pannukakkua.

    Äänestä

Sama Kuun maastoon asennettava kamera, joka kuvasi kuualuksen lähdön paluumatkalle. Ajastinlaukaisu oli keksitty jo silloin, ja jos ei olisi ollut, kyllä avaruusinsinöörit olisivat sen helposti keksineet.
Yleensäkin epäselvyyksiin löytyy kysyttäessä vastauksia: http://space.stackexchange.com/questions/3012/who-installed-the-camera-on-the-moon-to-film-the-first-step

Epäilijöiden virhe on siinä, että he tyytyvät omiin kysymyksiinsä ja näköjään aktiivisestikin torjuvat vastaukset. Sen täälläkin huomaa, kun samoja selityksiä saa tarjoilla jatkuvasti - ja aina turhaan.

1Äänestä
  • Kokeillaanpa: kommentoiko edes aloittaja tätä vastausta? Kiinnostaako se häntä vai onko hän niin kiintynyt uskoonsa, ettei haluakaan asettaa sitä horjumisen vaaraan lukemalla vastauksia kysymykseensä. Vai onko hän löytävinään selitykseen pätevän vasta-argumentin? Ainoa vastaväite voi nähdäkseni olla: "Kuussa ei ole käyty, kun ei niin ei!!!" Se kertookin kaiken.

    Äänestä

  • Aloittaja kommentoi. Kuun maastoon asennettava kamera siis kuvasi. Mutta kvanttimekaniikka on todistanut, ettei tuolla kameralla ole itsenäistä olemassaoloa. Toisin sanoen kamera ja kaikki muu kuulentoihin liittyvä on vain mielessä, eli mielikuvitusta. Mielikuvituksessa voi tapahtua jotain tai sitten jäädä tapahtumatta. Kuulennot ovat siis totta mielikuvitusmielessä, mutta ne EIVÄT ole totta fysikaalisessa mielessä. Apollo-ohjelma on siis kuin Joulupukki: jos uskoo siihen, se on totta. Mutta jos ei usko, se ei ole totta.

    Näin ollen kuu-uskovaiset ja kuusalkkarit ovat MOLEMMAT oikeassa.

    Äänestä

  • grrggrrgg kirjoitti:

    Aloittaja kommentoi. Kuun maastoon asennettava kamera siis kuvasi. Mutta kvanttimekaniikka on todistanut, ettei tuolla kameralla ole itsenäistä olemassaoloa. Toisin sanoen kamera ja kaikki muu kuulentoihin liittyvä on vain mielessä, eli mielikuvitusta. Mielikuvituksessa voi tapahtua jotain tai sitten jäädä tapahtumatta. Kuulennot ovat siis totta mielikuvitusmielessä, mutta ne EIVÄT ole totta fysikaalisessa mielessä. Apollo-ohjelma on siis kuin Joulupukki: jos uskoo siihen, se on totta. Mutta jos ei usko, se ei ole totta.

    Näin ollen kuu-uskovaiset ja kuusalkkarit ovat MOLEMMAT oikeassa.

    Voihan huvikseen filosofoida, mutta kyllä fysiikka on otettava totena, sen saa monesti kipeästikin todeta. Kuukin on saanut tuta tunkeilijoiden todellisuuden, siitä meidänkin on lähdettävä.

    Äänestä

  • Aloittaja kommentoi lisää. Jos joku esittää tällä palstalla toimivan kvanttigravitaation teorian, uskon että kuulennot ovat totta fysikaalisessa mielessä. Mutta jos sitä ei esitetä, asia on seuraavasti.

    Kuulennot eivät voi olla totta, koska niiden väitetty fysikaalinen todellisuus perustuu planeettojen liikkeitä kuvaavaan painovoimateoriaan, jonka kehittivät Newton ja Einstein.

    Yleinen suhteellisuusteoria on kuitenkin täydellisessä ristiriidassa kvanttimekaniikan kanssa, ja kvanttimekaniikan on todettu olevan oikea teoria maailmankaikkeudesta.

    Joten kuu-uskovaiset ovat ristiriidassa kvanttimekaniikan kanssa ja kuusalkkarit ovat ristiriidassa yleisen suhteellisuusteorian kanssa. Minut on pakotettu valitsemaan näiden kahden välillä. Valitsen kvanttimekaniikan, mikä tekee minusta kuusalkkarin.

    Äänestä

  • Kuu-uskovainen kirjoitti:

    Voihan huvikseen filosofoida, mutta kyllä fysiikka on otettava totena, sen saa monesti kipeästikin todeta. Kuukin on saanut tuta tunkeilijoiden todellisuuden, siitä meidänkin on lähdettävä.

    "Kuukin on saanut tuta tunkeilijoiden todellisuuden, siitä meidänkin on lähdettävä."

    Onko totta että "Kuukin on saanut tuta tunkeilijoiden todellisuuden?" No ei ole ja asian voi todistaa helposti. Kuu ei taatusti ole sitä mieltä. Kuu ei ole mitään mieltä. Me olemme ja uskomme tietävämme miten asia on, mutta mitä on tietomme? Kaikki tietomme on jotain mikä on mielessämme eli mielikuvituksessamme, kuten Joulupukki. Sekä Kuu että Joulupukki ovat vain mielikuvituksessamme. Kuvittelemme että Kuu on "pyöreä", "hopeanvalkea" ja "todellinen", kun taas Joulupukki on "vanha", "antelias" ja "epätodellinen".

    Äänestä

  • Kyllä se on saanut tuta esimerkiksi maan asukkaiden askelia, sinne ne ovat painuneet maaperään. Emmehän mekään ihmiset tunne emmekä tajua kaikkea sitä, mikä meihin vaikuttaa.

    Äänestä

  • "Kyllä se on saanut tuta esimerkiksi maan asukkaiden askelia, sinne ne ovat painuneet maaperään." Ja hyppyrimäet ovat KOKENEET kun Nykänen hyppää niistä. Holmenkollenin mäki varmaan vieläkin muistelee miten kivalta tuntui kun Masa ponnisti nokalta.

    Mikä mahtaa olla sinun ÄO?

    Äänestä

  • En ole puhunut muistelemisesta mitään.

    Äänestä

  • Niin ÄO:ko?. En mielelläni kehu itseäni, mutta olisiko täysi 10.

    Äänestä

  • Kyllä olet. Olet sanonut että "Kyllä se on saanut tuta esimerkiksi maan asukkaiden askelia". Nykyiset tuntemukset vaihtuvat sekunnissa muistoksi, Joten väität että Kuu muistelee kuulentoja ja silloisia tuntemuksiaan.

    Äänestä

  • kkggkgk kirjoitti:

    Kyllä olet. Olet sanonut että "Kyllä se on saanut tuta esimerkiksi maan asukkaiden askelia". Nykyiset tuntemukset vaihtuvat sekunnissa muistoksi, Joten väität että Kuu muistelee kuulentoja ja silloisia tuntemuksiaan.

    Voidaan puhua myös kuvaannollisesti. Lukija/kuulija kyllä käsittää, milloin tarkoitetaan mitäkin.

    Äänestä


Mutsis otti sen kuvan ei vaan kertonu asiasta sulle.

Äänestä
  • Tarkoitat varmaan Mustis. Minäkin uskon Mustanaamion kykyihin joten asia on vihdoin ratkaistu, Mustanaamio sen teki.

    Äänestä

En tiedä kuka otti kuvan, mutta luuletko että Nasalla on jotain apinoita töissä, jotka eivät olisi tajunneet moista idioottimokaa, jos aito kuvaus ei olisi ollut mahdollista.

Äänestä
  • Mitä mokaa?

    Äänestä

CNN? Onhan noita Ameriikoissa.

Äänestä
  • ei voi olla cnn... perustettu 1980

    Äänestä

Nasalla ei muita olekkaan töissä kuin apinoita.

Äänestä
  • Eipä taida olla. Mahdollisia koe-eläimiä tai koneita ei kai voi laskea NASA:lla töissä oleviksi, vaikka kaivurin perässä lukisikin "Varo työskentelevää konetta." Alieneistakaan ei ole mitään näyttöä olemassa.
    Uskoakseni työntekijät kuuluvat kaikki Hominidae heimoon.

    Äänestä

Aloittajan mukaanhan Maapallokaan ei ole totta, eikä Lahden hyppyrimäistäkään hyppääminen ole totta, eikä ole totta että aloittajan jalatkaan pysyvät maassa kiinni, mikäänhän ei ole totta aloittajan uskomuksissa, ihan totta

Äänestä
  • Lisäksi aloittaja on pelkästään kuvitellut kirjoittavansa suomi24:ään. Todellisuudessahan hän ei ole tehnyt yhtään mitään.

    Äänestä

  • En olekaan. Ei minua ole olemassakaan. Ajatellaanpa että on olemassa Suuri Hypnotisoija. Hän hypnotisoi kaikki uskomaan että on olemassa Kuu johon voidaan tehdä kuulentoja. Ja ihmiset uskovat kuin lampaat että Kuu on taivaalla, sinne on joskus lennetty ja muuta huuhaata. Kuulentoihin liittyy idea, että ne TODELLA tehtiin yli 40 vuotta sitten. Elikkä aika on todellinen suure, jota voidaan mitata aineesta koostuvilla kelloilla. Kaikki aine on kuitenkin mielikuvituksessa. Sekä se aine josta kellot koostuvat, että se aine josta Kuu koostuu.

    Joten on totta että kuulennot tehtiin mielikuvituksessa. Aivan yhtä totta on että Jeesus muutti veden viiniksi ja että Harry Potter kukisti pahikset ja että Mustanaamio hallitsee viidakkoa.

    Äänestä

  • Tuo on silkkaa pashaa, sillä Mustanaamio todellakin on Viidakon Valtias.

    Äänestä

  • alkoittaja kirjoitti:

    En olekaan. Ei minua ole olemassakaan. Ajatellaanpa että on olemassa Suuri Hypnotisoija. Hän hypnotisoi kaikki uskomaan että on olemassa Kuu johon voidaan tehdä kuulentoja. Ja ihmiset uskovat kuin lampaat että Kuu on taivaalla, sinne on joskus lennetty ja muuta huuhaata. Kuulentoihin liittyy idea, että ne TODELLA tehtiin yli 40 vuotta sitten. Elikkä aika on todellinen suure, jota voidaan mitata aineesta koostuvilla kelloilla. Kaikki aine on kuitenkin mielikuvituksessa. Sekä se aine josta kellot koostuvat, että se aine josta Kuu koostuu.

    Joten on totta että kuulennot tehtiin mielikuvituksessa. Aivan yhtä totta on että Jeesus muutti veden viiniksi ja että Harry Potter kukisti pahikset ja että Mustanaamio hallitsee viidakkoa.

    Jos koko elämä on yhtä hypnotisointia, niin kuulennot ovat yhtä todellisia kuin esimerkiksi tämä tähtitieteen palsta. Koetko todella kirjoittelevasi tänne vai pidätkö sitä mielikuvituksena? Jos, niin yritäpä kuitenkin parhaasi siinä mielikuvituselämässäsi ja muista, että siinä pitää kaikenlaiset lait ja säännöt (myös luonnonlait) huomioida, muuten tulee pian ikävyyksiä, jotka tuntuvat perin todellisilta. Suuri Hypnotisoija on järjestänyt nekin...

    Äänestä

  • Pointti on siinä ettei mikään ole todellista vaan kaikki mitä koemme on hypnotisointia. Joten tämä palsta ja kuulennot jne. eivät ole todellisia.

    Asia on siis niin ettei kuulentoja todellisuudessa tehty koska todellisuutta ei ole tai siitä ei ainakaan tiedetä mitään, minkä johtavat fyysikot ovat muuten todenneet.

    Minä viis veisaan Suuren Hypnotisoijan ikävyyksistä ja nauran hänen sadistisille puuhilleen. Aina kun minulle sattuu jotain ikävää, siis joka päivä, sanon itsekseni: "Hah hah, tuossako kaikki mihin pystyt?"

    Äänestä

  • Tämän palstan sijaan suosittelen käyntiä lääkärillä. Hän osaa varmasti ohjata oikeaan osoitteesen keskustelemaan ammattilaisen kanssa näistä harhoista. Vaikka et pitäisikään sitä totena, voisi se silti antaa uutta näkökulmaa tähän kokemaasi harhaan, jota useimmat muut kutsuvat elämäksi.

    Äänestä

  • Mutta olen todennut että todellisen lääkärin löytäminen on mahdotonta. On vain hyvinpalkattuja puoskareita, jotka esittävät lääkäriä rahasta. Potilaita he eivät osaa hoitaa, eikä koko juttu edes kiinnosta kun rahat kilisevät tilille vaikka ei tekisi mitään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jmbbjmmgm kirjoitti:

Kirjan "Kuumatka" kansikuvassa kaksi Apollo 15 astronauttia ajelee kuuautolla. Herää kysymys: kuka otti kuvan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu