Sähkö/magnetismi & geometria

Kuulemma magneettikentät ovat relativistisia korjauksia sähkökenttään, eli liikkuva taho näkee osan sähkökentistä muutuvan magneettikentiksi tai paikallaan oleva näkee magneettikenttiä liikkuvien sähkövarausten ympärillä. Miten tämä tulisi visualisoida kolmiulotteisessa avaruudessa? Missä geometrisissa kulmissa muutokset tapahtuvat?
6123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olisiko syytä pidättäytyä vaan vakiintuneessa sähköopissa? Uudelleen keksitty pyörä saattaa lemputtaa...

Äänestä

Sähkö- ja magneettikentä ovat sama asia jopa ilman kvantisointia.
Olet paikallasi, näet varauksen sähkökentän, et magnettikenttää. Liikut, näet enemmän ja enemmän magneettikenttää ja vähemmän ja vähemmän sähkökenttää.

Pysy aloillasi ja ole lukematta, et näe juuri mitään

Äänestä

Tarkastelkaamme levossa olevaa virtapiiriä jossa kulkee virta. Sen ympärillä ei ole sähkökenttää, koska se sattuu olemaan neutraali. Magneettikenttää sen ympärillä ei ole, koska moisia asioita ei tässä tarkastelussa ole edes olemassa.

Nyt tönäisemme virtapiirin liikkeelle, tässä on kuva miten se liikkuu: O ->

Jos elektonit kiertävät myötäpäivään siinä piirissä, niin oikealle liikkuvassa piirissä eletronit kiertävät ympari hieman hitaammin. Varsinkin piirin yläosan läpi menemiseen menee enempi aikaa, piirin alaosan läpi meneminen on nopein läpimenemisistä.

Yläosasta tulee siis negatiivinen ja alaosata tulee positiivinen.

Sähökenttä on nyt ihan normaali negatiivisen yläosan ja positiivisen alaosan sähkökenttä.

Lukija ehkä huomaa että tässä stoorissa ei puhuttu kenttien moudonmuutoksista mitään. Se johtuu siitä että tässä tapaukseesa ei ole väliä jos kentät elektonien ympärillä ovatkin lievästi liikkeen litistämiä.

Äänestä

Ovatkohan kysyjä ja kommentoijat kuulleet Maxwellin yhtälöistä?

Äänestä
  • Ei kannata noteerata mitään vanhojen ukkojen horinoita, paree ajatella ite. On ne aivotkin kehittyneet sadoissa vuosissa.

    Äänestä

  • uutta_ajatusta_kehiin kirjoitti:

    Ei kannata noteerata mitään vanhojen ukkojen horinoita, paree ajatella ite. On ne aivotkin kehittyneet sadoissa vuosissa.

    Vaan ei ole Maxwelin aaltoyhtälöt kehittyneet...kun ei ole ollut tarvetta. Ne kuvaavat sähkömagneettisen kentän käyttäytymistä yhtä hyin kuin silloin Bat Mastersonin aikoihin, kun ne tehtiin.
    Jos kykenet "ajattelemaan ite" jotin saman veroista, saadaan Suomeenkin fysiikan nobelisti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ArmadilloRun kirjoitti:

Kuulemma magneettikentät ovat relativistisia korjauksia sähkökenttään, eli liikkuva taho näkee osan sähkökentistä muutuvan magneettikentiksi tai paikallaan oleva näkee magneettikenttiä liikkuvien sähkövarausten ympärillä. Miten tämä tulisi visualisoida kolmiulotteisessa avaruudessa? Missä geometrisissa kulmissa muutokset tapahtuvat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu