Taas piipittää

MITATAALLATAPAHTU

26

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siellä_päin

      Kaikki tähdistöt käsittävät sekä läheisiä että kaukaisia kohteita, sekä silmin näkyviä että valtavasti enemmän näkymättömiä kohteita. Tähdistöön kuuluminen perustuu pelkästään suuntaan taivaalla täältä maapallolta katsoen, ja niiden rajat ovat vain tähtikarttaan vedettyjä suoria viivoja. Mikään tähdistö tai tähtikuviokaan ei siten sellaisenaan ole taivaankappaleiden fyysinen ryhmittymä jossakin tietysssä maailmankaikkeuden kohdassa. Kaikki tähdistöt siis ulottuvat lähitähdistä Linnunradassa aina maailmankaikkeuden ulkorajalle saakka, noin 14 miljardin valovuoden päähän.

    • Jos tuo olisi jonkun vieraan sivilisaation radiosingnaali niin se olisi lähetetty 3 miljardia vuotta stten. Eli ainakin voi silloin olettaa singnaalin olevan täysin sattumanvarainen.

      • mngnmngnmng

        Hei sinä debiili mongertaja. Kerro nyt vihdoin yleisölle että mikä vittu tuo "Singnaali" oikein on? Naalien laulukilpailu vai mikä?

        Hei, kokeile kirjoittaa "magneetti", jookosta?


      • biologi
        mngnmngnmng kirjoitti:

        Hei sinä debiili mongertaja. Kerro nyt vihdoin yleisölle että mikä vittu tuo "Singnaali" oikein on? Naalien laulukilpailu vai mikä?

        Hei, kokeile kirjoittaa "magneetti", jookosta?

        Maneettia ei kirjoteta geellä. Saatanan tunari.


    • Sivustaseuraava

      Mikä on jookosta? Sellaista sanaa ei ole Suomessa. Naalit eivät laula. Oletko noin tyhmä ettet sitä tiedä?

      Luuletko olevasi jossain tapahtumassa? Oletko mielenvikainen?

      • mfngmngfngm

        "Jookosta"- sanaa käytetään puhuteltaessa juuri kaltaisiasi lapsia tai lapsellisia ihmisiä.

        No, joko se signaali sinulta sujuu?


      • fjkzhdfjh
        mfngmngfngm kirjoitti:

        "Jookosta"- sanaa käytetään puhuteltaessa juuri kaltaisiasi lapsia tai lapsellisia ihmisiä.

        No, joko se signaali sinulta sujuu?

        Voisun signaali sentään!!!


    • En ole mystisen radiosingaalin lähde. Oletko niin tyhmä ettet edes sitä tajua. Sitä se on kun olet lesusisarusten jälkeläinen.

      • singal-sing-all

        Singaali... heh heh...


    • SPRÖÖÖÖÖÖT

      Jumalan hässiminen ajomiehen tähdistössä 3 miljardin valovuoden päässä. Olisiko jumala voinut estää tämänkin ruzkauksen? Ei hänellä ollut voimaa. KRÖÖTS!

    • pedantikko

      Artikkelin otsikossa sana "mystinen" on lehden toimittajan omaa keksintöä ... jotenkinhan pitää klikkauksia saada. Tuo radiolähde, FRB 121102, on tunnettu jo kauan. Täyttä yksimielisyyttä signaalin syntytavasta ei ole, todennäköisimpäna pidetään nopeasti pyörivää neutronitähteä.

      • Anonyymi

        Kuolema väijyy kosmoksessa, koska tulee ihmisen ehkä telluksen vuoro?

        Asteroidi tulee kuin Yrjö puskaan 2.8. 2023 ja tuhoaa vähintään homolajin tässä törmäyksessä.

        Siunaa jo itsesi!


    • jurjryjyrj

      Nopeasti pyörivä neutronitähti Ei muodosta radiosignaaleja.

      • ljhfkh

        Muodostaa hyvinkin.
        Wiki:
        " Pulsari on eräs niin sanottu tähdenjäänne, neutronitähti, joka on syntynyt Aurinkoamme huomattavasti massiivisemman tähden supernovaräjähdyksessä. Pulsarin voimakas magneettikenttä lähettää avaruuteen sähkömagneettista säteilyä pyörivän majakan tavoin. "


    • tähtiinsinööri

      Se singnaali on 3 miljardin valovuoden päässä Ajomiehen tähdiestä eikä meistä. Meille etäisyys on vain puoli miljaardia kilometriä.
      Oppikaa lukemaan.

      • miljaardia

        Opettele sinä kirjoittamaan. Taidat olla melkoinen singnaali-insinööri ;)


      • Jaardikuinjaardi
        miljaardia kirjoitti:

        Opettele sinä kirjoittamaan. Taidat olla melkoinen singnaali-insinööri ;)

        Oletko koskaan kuullut insinöörin osaavan kirjoittaa?


    • fADGDS

      Väitätkö siis että ajomiehen tähdistö sijaitsee maapallosta 500 miljoonan kilometrin päässä?

    • Siellä_päin

      "Purkaukset tulevat erittäin kaukaa oman Linnunrata-galaksimme ulkopuolelta, jopa noin kolmen miljardin valovuoden päästä Ajomiehen-tähdistöstä."

      Tuo on epäselvästi sanottu, mutta luen sen näin: purkaukset tulevat Ajomiehen tähdistöstä (sen suunnalta) kolmen miljardin valovuoden etäisyydeltä. Lähtöpaikkaa ei siis ilmoiteta lainkaan, vaan vain likimääräinen suunta (Ajomies) ja etäisyys.

      Kaikki 88 tähdistöähän ovat ihmisen keinotekoisia luomuksia, jotta sijainti taivaalla voidaan ilmoittaa luontevammin kuin koordinaatteina. Voisi verrata tähdistöjä maan pinnalla valtioihin. Ilman niitä ja niiden rajoja olisi usein hankalaa antaa käsitystä sijainnista kohtuullisella tarkkuudella. Kuten näkyy, Ajomiehenkin tähdistöllä on selvät rajat: https://fi.wikipedia.org/wiki/Tähdistö
      Tähdistöjen sisältämät kohteet siis sijaitsevat kukin tietyssä osassa taivastamme, aivan maapallon tuntumasta maailmankaikkeuden "perällä" saakka, missä tahansa sillä välillä.

      Alkuperäisistä ulkomaisista uutisista saa saman käsityksen, että Ajomies (engl. Auriga constellation) sijaitsisi juuri kolmen miljardin valovuoden päässä. Journalistit ovat siis ilmeisesti käsittäneet tähtitieteilijöiden sanoman tältä osin väärin. Miksi muuten jutun alussa puhutaan vain tuhansista valovuosista: http://www.messagetoeagle.com/several-unknown-signals-far-beyond-galaxy-detected-astronomers/

    • hölörimpsis

      Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.

    • lopettakaa_piipitys

      Molotovin Sputnik se vain on, neutrooni pieru kaikuna.

    • nimimerkki.toinen

      Valon nopeus on mitattu ja sen on todettu olevan 3e8 m/s.
      Maailma on luotu 6092 vuotta sitten, joten signaali ei ole voinut tulla kauempaa kuin 5,8e19 metrin päästä. Jos halutaan havainnollistaa, niin tuo on 6092 valovuotta.

      • Rämen

        Se on vajaa valoviikko. Maailma luotiin torstakinvastaisena yönä, mutta Lentävä Spagettihirviö laittoi sen näyttämään ikivanhalta.


    • dg3ydwe

      Mistä nämä tutkijat tietää että jokin piipitys tulee jostain avaruudesta?

      No voi tullakin avaruudesta mutta se voi olla ihmisen aiheuttama piipitys joka heijastuu esim. kuusta tai vielä kauempaa, kuuleehan radioamatööritkin joskus oman lähetteensä kun se kiertää koko maapallon.

    • RS123DS

      Eli Suomeksi signaali on lähtenyt sieltä noin 2,5 miljardia vuotta sitten.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      93
      7639
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      105
      5522
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      266
      4738
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4673
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      65
      3392
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2768
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2457
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2408
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2372
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2244
    Aihe