Evoluutioteoriaan uskominen on nykypäivänä kuin vastatuuleen virtsaamista. Jatkuvasti tulee ilmi uusia ja uusia aukkoja evoluutioteorian tarjoamassa selitysmallissa, jossa ei ole oikeastaan mitään järkeä.
http://www.iltasanomat.fi/tiede/art-2000005036001.html
Jokaiselle järkevästi ajattelevalle ihmiselle on selvää, ettei tuostakaan ilmiöstä ole mitään hyötyä kenellekään. Silti se on olemassa. Evoluutio ei ole karsinut sitäkään, kuten se ei ole karsinut perinnöllisiä tauteja eikä hammasmätää. Jos on uskominen typerääkin typerämpää evoluutioteorian selitystä, niin nuo kaikki luetellut ilmiöt ovat lajeille hyödyksi. Muutenhan ne olisivat kadonneet luusereiden ja häviäjien mukana.
Evoluutioteoria yhä syvemässä suossa
14
318
Vastaukset
- fdgfdfd
Saisiko jonkinlaisen listan aukoista joissa ei ole järkeä?
- hyyhy
Evoluution mukaan ei tapahdu mitään.
- 847
No, aivoripuli sopiikin tänne paremmin kuin esim. hesarin yleisönosastolle.
- kjhkjhkhkjh
Ei edes vitsi.
- sklahmula
Jyrbä kuitenkin lienee tarkoittanut sen vitsiksi. Vaikka eihän tuosta patologisesta valehtelijasta koskaan tiedä.
- kehittyvävoittaa
Tällä planeetalla ei ihminen päätä voittajista.
- tosi.on
On havaittu kelta-violettien lehmien vilistävän taivaalla. Tätä evoluutioteoria ei pysty selittämään.
Tanssilattialla poukkoilevat irstaat yksisarviset. Tätäkään evoluutioteoria ei pysty selittämään. Sarvisuus kyllä sopii teoriaan, mutta tanssilattia ei.
Voitaneen melkoisella todennäköisyydellä päätellä, että Raamattu on oikeassa, sillä siinä kirjoitetaan, että lopunaikana esiintyy epätasapainoa ja kaikenlaista pervoa.- vainminunruumiiniyli
Mielisairaat uskovaiset vievät kehitystä keskiajalle.
- newsmag
On toki paljon loogisempaa olettaa, että Jumala laittoi aivot, hieman ohutta kallonkuorta ja tukkaa tytön munasarjoihin. Jumala on hyvä, rakastava ja armollinen. Amen!
Tai ehkä kyse on kuitenkin geenien toiminnassa tai solujen replikoitumisessa tapahtuneesta virheluennasta... En näe kuinka se sotii evoluutioteoriaa vastaan. Jutussahan kerrotaan, että ilmiö on äärimmäisen harvinainen. Sinänsä esimerkiksi epigeneettiset ympäristötekijät - etenkin ympäristömyrkyt tai tietyt patogeenit voivat vaikuttaa geenien säätelyyn tavalla, joka tuottaa solujen uusiutumisessa virheitä. Muovit ja monet muut kemialliset yhdisteet vaikuttavat perimään ja tuottavat mm. syöpää aiheuttavia solumuutoksia elimistössä. Tuo ei sodi evoluutiota vastaan, koska monet ympäristömyrkyt ovat sellaisia, joihin elmistömme eivät ole ehtineet sopeutumaan. Ne ovat niin uusia. Sopeutuminen vaatii aikaa. - kuka.enää.uskoo
Aloittaja on oikeassa. Evoluutio-oppi on valhetta.
- JuoponSekoilua
Lukuisia kännikirjoituksia aamuyön tunteina. Tervepäiset ihmiset ovat puoli neljältä nukkumassa. Sinulta on tainnut joutua pullosta korkki hukkaan?
- HoitoaTarvitsisi
JuoponSekoilua kirjoitti:
Lukuisia kännikirjoituksia aamuyön tunteina. Tervepäiset ihmiset ovat puoli neljältä nukkumassa. Sinulta on tainnut joutua pullosta korkki hukkaan?
Tai sitten dementikon ahdistusta Harmagedonin odotuksessa. Vanhuksen mieli on uskonnosta sekaisin kuin salaman raiskaama uuniluuta ja pelko Jehovan tuomiosta ajaa kirjoittamaan tiedepalstalle uskonnosta yön pimeinä tunteina. Jos sillä saisi vaikka pisteitä päästäkseen tuhatvuotiseen valtakuntaan harmagedonin sijaan.
Säälittävää.
- kjkssh
Evokit joutuu aina paniikkiin kun osoitetaan että evoluutio ei toimi missään eikä ole koskaan toiminutkaan.
- JehovanPuhuvaAasi
Evoluution toiminta luonnossa on kiistämätön tosiasia. Evoluutioteoria on ainoa järkeväå selitys luonnon monimuotoisuudelle.
Aasit ja käärmeet eivät puhu, vaikka uskonnolliset tarinat niin väittävätkin. Käsittämätöntä on, että joku vielä nykyäänkin uskoo Raamattuun kirjaimellisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12611134Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15610324- 268030
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1876537Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.505622- 735071
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1474384Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254236Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas704067Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1333614