Tein puolukkahilloa vähemmällä sokerilla

Keski-ikäinenmieshenkilö

Kaupan puolukkahilloissa näkyy olevan yleensä enemmän sokeria kuin puolukkaa. Tein itse makeaa puolukkahilloa selvästi vähemmällä sokerilla seuraavasti (noin 1 kg valmista hilloa):

Puolukoita (itse poimittuja) 550 g
Sokeria 250 g (osa oli hillosokeria, joka hyydyttää hillon paremmin)
Porkkanaa 200 g
Liraus vettä

Keitä puolukat sokerin kanssa niin pehmeäksi kuin pidät tarpeellisena Tarvittaessa lisää vettä. Keitä kuoritut porkkanat, soseuta ja sekoita keitettyihin marjoihin. Purkita, pane yöksi kylmään ja syö mahdollisimman äkkiä. Säilyvyydestä en osaa sanoa mitään.

4

1558

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Makeisverotakaisin

      Itse olen opetellut käyttämään vain pakastettuja marjoja, jotta en söisi lisättyä sokeria.

      Omatekoisia marjamehuja en ole ikinä käyttänyt niiden runsaan sokeripitoisuuden vuoksi. Vesi on paras janojuoma ja marjat sellaisenaan tai pakastettuna.

      Kaupan hilloja ja mehuja ei tulisi mieleenkään käyttää. Sokeri on siitä mielenkiintoinen riippuvuuden aiheuttaja, että käyttäjä tarvitsee sitä koko ajan lisää. Vieroitusoireitakin tavataan, kun käyttö lopetataan äkisti. Kuitenkin paras tapa päästä eroon lisätystä sokerista on lopettaa sen käyttö kokonaan.

      Hedelmissä on runsaasti sokeria eli mieluummin makeannälkään mango päivässä kuin pussillinen karkkia.

      • keski-ikäinenmieshenkilö

        Olet aivan oikeassa. Marjathan maistuvat parhailta suoraan mättäältä. Jotenkin vain pakastus muuttaa makua niin että ei oikein laske ilman lisämakeutta. On selvä että mitä vähemmän sokeria, sen parempi.


    • mustikkax

      Kuuman puuron joukkoon jäisiä mustikoita... marjat maistuvat vasta poimituilta, eikä tarvitse yhtään sokeria.

    • terveys.ensin

      Sokerin ja suolan käyttö on tottumuskysymys. Pakastan marjat ja muut mahdolliset siihen sopivat. Kalan graavisuolauskin onnistuu todella vähällä suolalla. Kun käyttää vähän niin monet makkaratkin maistuvat suolaisilta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5565
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1593
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1167
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe