Tuosta oli tänään kiva ohje hesarissa! Jos haluaa olla vegaani ihan kokonaan, niin olisi kiva saada ideoita, miten tehdään vegaani sissijuusto? Oikein vesi herahtaa kielelle!
Vegaani parmesaani
5
502
Vastaukset
- Pitsamamma
Olen vähän huono juustotiedoissa, koska suosin kaikessa edamia, mutta soveltuuko sissijuusto pitsaan? Nimi kuullostaa jännältä! Jos heittäytyy luovaksi (lapseni eivät pidä siitä), niin silli sissijuusto pitsa kuullostaa kivalta! Muistakaa, täytteet tekevät pitsan. Minun reseptejä löytyy täältä pitsakeskustelusta. Nam! :)
- Autenttinenpitsa
Oletko täälläkin pitsamamma jakamassa ohjeita? Sinun ohjeilla tulee aikamoista 70 luvun perinneherkkua, kaikki kaapista pellille. Poikasi varmaan osaavat kertoa mikä on sissijuusto!
- maullaonväliä
Ensinnäkin cashew-pähkinöiden käyttö vegaaniin ruokavalioon sotii vasten minun ajatuksiani "vegaaniudesta" eli voimakkaasti prosessoitu pähkinä liitetään mitenkään vegaanisuuteen on jo härskiä jopa hesarin toimittajalta.
Kyseinen "pähkinä" käy niin monta tuotannollista vaihetta läpi, että on edes ihmisravinnoksi kelpaavaa ja hörhöt tekee siitä reseptejä leikkien maailmanparantajia - no huhhuh!
Vegaaniin katsomuukseen edes pähkinää ei saa kohdella noin!
Muutenkin nämä cashew- ja macadamia-pähkinät ovat vain mauttomia täytteitä ruoassa - sama kuin pahvia söisi.- TuomasAH
Ihan uteliaisuudesta! Miten sinun cashewpähkinät on prosessoitu? Minä kun olen ostanut vain prosessoimattomia..
- Pitsamamma
Nyt jouduinkin pahaan tilanteeseen. Mieheni innostui asiasta ja kertoi miten sissijuusto tehdään. Kyllä kaduttaa että tuli puheeksi! Voinko vielä kieltäytyä kohteliaasti vai täytyykö vain niellä? Lapset tarvitsevat molempia vanhempia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869