Asioiden palautus alitajunnasta?

musitiaks

Onko mahdollista palauttaa asioita alitajunnasta, kuulemma kaikki kokemukset ja asiat ovat alitajunnassa mutta eivät niin että ne tuosta vaan muistaisi?

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muisti on alitajunnassa. Siitä voidaan vain palanen kerrallaan palauttaa tajuisen huomion kohteeksi. Likikään kaikki asiat eivät tallennu muistiin. Siihen aivojen kapasiteetti ei riitä. Mitä muistiin ei ole tallentunut, ei ole millään keinolla palautettavissa.

      Vastoin usein esitettyä luuloa, jossakin vaiheessa elämää aivot ovat niin täynnä, että uuden oppimiseksi entistä muistitietoa häviää. Käsitys, että aivojen kapasiteetista olisi käytössä vain 5 - 10 %, on suosittu, mutta väärä kaupunkitarina. Mikään tutkimus ei vahvista tarinaa.

      Aivot kuluttavat ihmisen saamasta energiasta 20 %. Se on suuri uhraus, ja se on kehittynyt aikana, jolloin ihminen on taistellut nälkäkuoleman partaalla. Niissä oloissa ei ole ollut varaa ottaa aivoille yli 90 %:n käyttämätönta varavarastoa.

    • palllllllllllllllllllll

      Hypnoosissa voi palauttaa asioita. Siinä vain on se ongelma, että voi syntyä myös aidontuntuisia valemuistoja. Toki sitten, jos muistaa hypnoosissa jotain yllättävää, voi ihan järjellä miettiä, onko edes mahdollista että tällainen muisto olisi aito.
      On myös olemassa ihmisiä, jotka eivät koskaan unohda mitään ja pystyvät palauttamaan mieleensä minkä tahansa kokemuksen vaikeuksitta.

    • he5u5e

      ja sitten on dissosiatiiviset häiriöt, joissa muistamattomuus on ihan yleistä. Asiat liittyvät yleensä traumaattisiin tapahtumiin ja lapsuuteen mutta myös vanhemmalla iällä tapahtuneet ikävät kokemukset voivat pyyhkiytyä pois tietoisuudesta.Valemuistohysteeria on ehkä syönyt tilaa dissosiatiivisilta häiriöiltä psykiatriassa.Alidiagnoisoituja ovat.Vaikka myös todistetusti täysin vääriäkin valemuistoja on ihmisiin istutettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      401
      3328
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1546
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1342
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      109
      1341
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1315
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1265
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1175
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1082
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      26
      985
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      867
    Aihe