Onko mahdollista palauttaa asioita alitajunnasta, kuulemma kaikki kokemukset ja asiat ovat alitajunnassa mutta eivät niin että ne tuosta vaan muistaisi?
Asioiden palautus alitajunnasta?
3
167
Vastaukset
Muisti on alitajunnassa. Siitä voidaan vain palanen kerrallaan palauttaa tajuisen huomion kohteeksi. Likikään kaikki asiat eivät tallennu muistiin. Siihen aivojen kapasiteetti ei riitä. Mitä muistiin ei ole tallentunut, ei ole millään keinolla palautettavissa.
Vastoin usein esitettyä luuloa, jossakin vaiheessa elämää aivot ovat niin täynnä, että uuden oppimiseksi entistä muistitietoa häviää. Käsitys, että aivojen kapasiteetista olisi käytössä vain 5 - 10 %, on suosittu, mutta väärä kaupunkitarina. Mikään tutkimus ei vahvista tarinaa.
Aivot kuluttavat ihmisen saamasta energiasta 20 %. Se on suuri uhraus, ja se on kehittynyt aikana, jolloin ihminen on taistellut nälkäkuoleman partaalla. Niissä oloissa ei ole ollut varaa ottaa aivoille yli 90 %:n käyttämätönta varavarastoa.- palllllllllllllllllllll
Hypnoosissa voi palauttaa asioita. Siinä vain on se ongelma, että voi syntyä myös aidontuntuisia valemuistoja. Toki sitten, jos muistaa hypnoosissa jotain yllättävää, voi ihan järjellä miettiä, onko edes mahdollista että tällainen muisto olisi aito.
On myös olemassa ihmisiä, jotka eivät koskaan unohda mitään ja pystyvät palauttamaan mieleensä minkä tahansa kokemuksen vaikeuksitta. - he5u5e
ja sitten on dissosiatiiviset häiriöt, joissa muistamattomuus on ihan yleistä. Asiat liittyvät yleensä traumaattisiin tapahtumiin ja lapsuuteen mutta myös vanhemmalla iällä tapahtuneet ikävät kokemukset voivat pyyhkiytyä pois tietoisuudesta.Valemuistohysteeria on ehkä syönyt tilaa dissosiatiivisilta häiriöiltä psykiatriassa.Alidiagnoisoituja ovat.Vaikka myös todistetusti täysin vääriäkin valemuistoja on ihmisiin istutettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4013328Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151546En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841342- 1091341
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991315Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591265- 481175
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801082Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa26985- 33867