Välttäkää Felixin tuotteita

ei.helevetti.sentään

Tuli tupen rapinat kun vahingossa ostin Tokmannilta felixin kurkkusalaattia, kotona vasta katsoin purkkeja tarkemmin, ei helevetti, valmistusmaa Viro, siltä samalta seisaalta kaadoin sonnat vessanpönttöön.

17

454

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • töttöröötättärää

      Tunnut noita kohtauksia suht. säännöllisesti saavan. Suosittelen alkuun ajan varausta terveyskeskukseen tai mielenterveysasemalle.

      • EestiOnMyMind

        Kannattaa vaan varoa, ettei satu kohdalle Virolaista lääkäriä...


      • Arwauskeskukseen
        EestiOnMyMind kirjoitti:

        Kannattaa vaan varoa, ettei satu kohdalle Virolaista lääkäriä...

        Sehän olisi jo hyvä, tuppaa olemaan tuolta vähän kauempaa usein.


    • Takku1988

      Hui kauhiaa.. Maailmasi järkkyi suuresti tästä. Toivottavasti et sentään joutunut varaamaan aikaa spykologille.

    • ei.helevetti.sentään

      Ensin meinasin kyllä kipata sonnat kompostoriin mutta ajattelin että hiiret saa niistä myrkytyksen, säälin niitä parkoja. Tosin en miettinyt kestääkö viemäri tuota virulaista sontaa, mutta ne meni jo.

    • Orpo-Jori

      Virossa on huomattavan paljon huo... ja niitä on paikallisissa elintarviketehtaissa töissä, siksi kannattaa varoa virolaisia tuotteita. Käsillä joilla hipelöidään iltaisin ja öisin asiakkaiden likaisia genitaaleja niin pidellään sekä kosketellaan päivisin elintarvikkeita. On jokaisen oma asia jos tahtoo syödä Virossa valmistettuja elintarvikkeita, minä en niihin koske enkä syö.

    • LuuloTautiselle

      Ihmettelen miten Virossa asuvat ovat elossa , onhan noita kurkkupurkkeja heillä kovin lähellä

      • muuten.kuolo.korjaa

        Kulkukoirien elinehto on syödä mitä löytää.


    • bugsfunny

      Havaitsin saman äsken - eihän sehuonoa ollut se amerikkalainen kurkkusalaatti, mutta periaattestakaan en enää osta vaan aitoja suomalaisia , esim. Sauvon tai Herkkumaan.

      • Be.Ware

        Kannattaa kuitenkin katsoa missä kotimaistenkin merkkien tuotteet tehdään, kaikki ei ole kotimaassa tehtyä tai kotimaisista raaka-aineista...


    • Felixinkurkut

      No onhan se kieltämättä aika ikävää, jos saa ulkomailla tehtyä ruokaa, jos pitää kotimaista tärkeämpänä. Yksinkertainen neuvoni on, että lue purkki jo kaupassa. Ei tarvitse heittää niin paljon ruokaa hukkaan. Tiedätkö kuinka paljon syömäkelpoista ruokaa heitetään pois. Kuinka paljon luontoa tuhotaan ja saastutetaan, kun kasvikset kasvatetaan, valmistetaan, purkitetaan.
      Onneksi sentään Virosta on lyhyt matka, mutta kauempaa Euroopasta, Amerikasta ja jopa Afrikasta kuljetetut ruokatavarat olisi syytä laittaa syyniin. Poislukien ne, mitä ilman "ei muka pärjätä". Eli luonto kyllä kestää vähän sitä epäekologisuuttakin, mutta ei niin paljoa, mikä tänä päivänä vallitsee.

      • Kuljetusecoa

        Virosta on lyhyempi matka etelä-suomeen, kuin keskisuomesta...


    • hyvääsapuskaa

      Miksi pitäisi välttää jotain ruokaa, jota kohtaan jollakin toisella on antipatioita ?
      Minulla ei ole virossa tehtyä elintarviketta vastaan mitään. Kansainväliset firmat teettävät tuotteitaan ympäri maailman, kummallista tihrustaa sellaisen yrityksen täyssäilykettä, sillä silmällä, että onko missä valmistettu.
      Tuolla asenteella ei kovin montaa elintarviketta tarvitse ostella.

    • jovainjapahaatekee

      Ainoa valmistaja, joka näyttää osaavan tehdä pikkelssejä suomalaiseen makuun on Sauvo - ei mitään liian makeaa tai ihmeellisesti maustettua vaan rapsakkaa suomalaiseen makuun sopivaa.

      Näitä löytyy "kotimaista" maustekurkkua kuin myös kurpitsa-salaattia em. valmistajalta - tosin ässä-ryhmä päätti lopettaa kurpitsat hyllyistään.

      Tosin Felixin kokonaiset punajuuret ovat vielä ihan syötäviä kunnes joku idiootti tuotekehitys-yksikössä päättää muuttaa nekin johonkin korianterilla maustettuihin schaisseihin kuten on käynyt niin monien tuotteiden osalta kuten Vaasan pienen pienen ruutu-näkkärin kanssa - kansallinen häpeä!

      Ja nämä samat vajakit perustelevat päätöksiään "kysynnän puutteella" vaikka hyllyt olivat tyhjät juuri näiden KYSYTYIMPIEN tuotteiden kohdilta ennen uudelleenmarkkinointia.

      HÄVETKÄÄ TUOTTAJAT!

    • Kaikki.ei.vaan.osaa.com

      Muistetaanhan jatkossa kaikki, että wc-pönttöön ei saa laittaa MITÄÄN, mikä ei ole kulkenut ihmisen elimistön läpi vessapaperia. Eli kurkkuviipaleet tai mikään muukaan ruoka ei kuulu wc-pönttöön, vaan biojätteeseen. Nih.

    • dippadaadappadii

      Minulle kävi myös niin, että luin purkista, että tuotteen on valmistanut Orkla Foods Finland Turku.
      Sitten kuulin, että se on entinen Felix Abba. Kaikki purkit kaapista roskiin, eikä koskaan enää moista sontaa. Lidlistä saa kunnon saksalaisia tuotteita.

      • hönöjälöytyyoikeastikin

        Oikein ´kehtaat mainostaa tyhmyyttäsi täällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      257
      15231
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10146
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9371
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7109
    5. 182
      6547
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6228
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4806
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      25
      1766
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      147
      1702
    Aihe