Luonnontieteen mukainen selitys

Vaikka tiede ei ole saanut suinkaan selville kaikkea, se mitä se on saanut selville, on parasta ja todennäköisintä tietoa, mitä on saatavissa.

Kenenkään aika ei nykyisin riitä kaiken tutkitun omaksumiseen, mutta luonnontieteen eri aloilta voi omaksua oleellisen tiedon ja muodostaa niistä kokonaisnäkemyksen.

Kosmologia on jo siirtynyt eksaktien tieteitten joukkoon, joten kuva alkuräjähdyksestä, positiivisen ja negatiivisen energian yhtäsuuruudesta, maailmankaikkeuden geometriasta neliulotteisena pallona, jonka kolmiulotteisella pinnalla olemme, alun inflaatiosta ja nykyisen maailmankaikkeuden suurenemisesta hiljalleen hyperbelisesti eli kiihtyvästi, alkaa olla vahvalla tieteellisellä pohjalla.

Kvanttifysiikan ja suhteellisuusteorian kuvaukset maailmankaikkeuden toiminnasta ovat myös melko hyviä, vaikka lisätutkimusta tarvitaankin. Lunnonlait on suurelta osin havaittu, ja niiden vaikutuksen täsmällinen suuruus on paljastunut. On syntynyt fysiikka.

Kvanttifysiikan kuvaus, miten energia hakeutuu rakeiseen kvanttimuotoon ja edelleen hiukkasiksi, atomeiksi ja molekyyleiksi, johtaa kemiaan.

Kopioituva kemia, pienine kopiointivirheineen, karsimisineen, sopeutumisineen, johtaa suoraan biologiaan. On syntynyt kaiken kattava biologian runko, evoluutioteoria.

Evoluutioteoria käsittelee myös eliön käyttäytymistä. Oikea käyttäytymistiede on linjassa evoluutioteorian kanssa. On syntynyt evoluutiopsykologia. Yhteisöllinen käyttäytyminen redusoituu yksilökäyttäytymiseksi muiden eliöiden muodostaessa ympäristöä, joten energian kvanttiutumisesta on katkeamaton linja yhteisökäyttäytymiseen. On muodostunut sosiobiologia.

Muistamme vielä, että kausaalisen syyn (syy ennen seurausta) lisäksi maailmankaikkeudessa on tapahtumia sattuman seurauksena. Ymmärrämme, että nykyisestä tilasta ei ole johdettavissa menyttä eikä tulevaa. Siinä mielessä ei voida redusoida, mutta siinä mielessä voidaan redusoida, että kaikki on vain "kvarkkien tanssia".

Kaikki luonnontieteen teoriat ovat loogisesti yhteensopivia. Missään kohden palaset eivät liity toisiinsa epäloogisesti, lukuunottamatta kvanttifysiikan ja suhteellisuusteorian eroavuutta, joka on kiivaan tutkimuksen alla. Monet asiat ovat vielä tutkimatta, mutta näin on jatkossakin, kaikki sopii yhteen kaiken kanssa.

Me, jotka emme ole tutkimuksen eturintamassa, emme voi hyödyttää tiedettä millään tavalla, mutta me voimme omaksumalla perustiedot saada kokonaskuvan luonnon tapahtumista. Voimme hämmästyä, miten paljon kuitenkin jo tiedetään. :)

6

267

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >>Kvanttifysiikan kuvaus, miten energia hakeutuu rakeiseen kvanttimuotoon ja edelleen hiukkasiksi, atomeiksi ja molekyyleiksi, johtaa kemiaan.<<

      Varmaankaan energia ei *hakeudu*.

      • On vaikea löytää kielestä sopivia sanoja kuvaamaan kvantti-ilmiöitä. Jos olisi helppoa, olisit varmaan sinäkin esittänyt oman ehdotuksesi.

        Joka tapauksessa pyrin tuomaan ilmi tosiasiaa, että energia esiintyy tietynkokoisina kvantteina, ts. että maailma on rakeinen, eikä ikuisesti jaettavissa, kuten approksimatiivisissa tavallisen fysiikan kaavoissa.


      • rennosti.m kirjoitti:

        On vaikea löytää kielestä sopivia sanoja kuvaamaan kvantti-ilmiöitä. Jos olisi helppoa, olisit varmaan sinäkin esittänyt oman ehdotuksesi.

        Joka tapauksessa pyrin tuomaan ilmi tosiasiaa, että energia esiintyy tietynkokoisina kvantteina, ts. että maailma on rakeinen, eikä ikuisesti jaettavissa, kuten approksimatiivisissa tavallisen fysiikan kaavoissa.

        Tällöin siis muinaiskreikkalainen filosofi Demokritos oli oikeassa.


      • kekek-kekek kirjoitti:

        Tällöin siis muinaiskreikkalainen filosofi Demokritos oli oikeassa.

        Tavallaan Demokritos oli oikeassa, mutta väärin perustein. Hänhän oli tullut tulokseen filosofisesti eikä empiirisesti. Silloinhan ei empiirisiä mahdollisuuksia vielä ollutkaan, koska olisi tarvittu tutkimuslaitteita, joita saatiin vasta yli kaksi tuhatta vuotta myöhemmin.

        Demokritos (n. 460 - 370 e.Kr.) muuten oli varsinainen irvileuka. Keisari Augustuksen hovirunoilija ja hännystelijä Quintus Horatius Flaccus (65 - 8 e.Kr) oli tympääntynyt, miten oppimaton rahvas riemuitsi teatterissa, kun esitykseen ujutettiin sotasaalis kuljettamalla se näyttämön läpi. Horatius kertoo: "Jos olisin niinkuin Demokritos, katsoisin enemmän yleisöä kuin teatteriesitystä."


    • Kappas, sinut löytää monilta palstoilta!
      Mikäs sen mukavampaa, itsekin pidän (rakastan) poikkitieteellistä
      sivistynyttä keskustelua. Sori jos olen aiemmin ollut hieman hankala
      mutta se johtuu vain omista ennakkoluuloistani

      • Tarttui tieto latinantunnilla. Tiedonhalu vei minut sinnekin, vaikkei se suinkaan ole mielenkiintoni pääkohde.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      103
      1241
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      93
      862
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe