Suomessa 2016 myytiin lähes miljoona HÄRKISTÄ

marginaalista

26

698

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katemarginaali-on-iso

      Tuotteen sisältö maksaa 9 senttiä. Pakkaus ja jakelu paljon enemmän.

      • panee.tuulemaan

        Oho. Ihmettelinkin miten sioille voi syöttää härkistä, joka maksaa 17 e/kg kun sianliha maksaa 7 e/kg. Mutta tuo selittääkin asian. Täytyy mennä ostamaan sianrehua.


    • TuleeAlas

      Kannattaa satsata paljon vientiin, kotimaan myynti tulee sakkaamaan tänä vuonna pahasti. Aivan yliarvostettu tekele, syön kasviksia, viljatuotteita ja lihaa - se on suositukseni. Mitä vähemmän prosessoitu sitä parempi.

    • dgry5y

      Härkis sisältää aivan liian paljon suolaa.

      • wrt3w4

        Ja liikaa pippuria minuin makuuni.


    • 87665
    • gyy35u4

      Proteiinitiivisteet on tuontitavaraa Kiinasta. Kotimaista aikaisintaan 2030.

      https://www.luke.fi/en/news/in-2030-we-will-have-local-protein-on-our-plate/

    • daghj

      Lidlit myyt nyt Härkistä.

    • agrgghh

      Siinä on tapettiliisteriä ja puuselluloosaa. Lisäksi paljon suolaa ja kiinalaista proteiinia.

    • jospsps

      Kerran ostin - sen ensimmäisen ja viimeisen. Kammottavaa maustettua märkää pinkopahvia....ei kiitos.

    • Härkis-feeding.people

      Härkis on Suomen uusi Nokia. Jokainen ihminen rotuun katsomatta on potentiaalinen asiakas.

    • Kokki62x

      Nokian lento loppui aikanaan aika lyheen, toivottavasti tälle mömmölle ei käy vastaavasti. Uutuudenviehätys auttaa myyntiä, mutta vain alkuun. Minulle yksi kertaa oli liikaa. Syön mielummin kasviksia sellaisenaan ilman mitään prosessointia ja päälle monipuolinen ruokavalio - kelpaa minulle.

    • 687445

      Osta kikherneitä ja tahinia. Parempaa ja terveellistä.

      • made.in.F-land

        Mielummin kotimaista härkäpapua syö kuin jotain vinkuintialaisia myrkkyherneitä.


    • Nam-Röyh-Lurps
      • Härksisbest

        Härkäpapu taitaa olla vanhin Suomessaa viljelty kasvi. Kikherneet ja muut ovat nykyajan uusavuttomien hapatuksia.


    • Issues
      • lihaa-lautaselle

        Kasvikset ovat muutenkin köyhien ravintoa. Ihminen on lihansyöjä ja sairastuu kasviksia syömällä puutostauteihin. Kasvisyöjät ovat kitukasvuisia kääkkiä, joilla ajatuskin jätättää pahasti.


      • dfgdfggd
        lihaa-lautaselle kirjoitti:

        Kasvikset ovat muutenkin köyhien ravintoa. Ihminen on lihansyöjä ja sairastuu kasviksia syömällä puutostauteihin. Kasvisyöjät ovat kitukasvuisia kääkkiä, joilla ajatuskin jätättää pahasti.

        Tyypillinen persu:)


    • HärkäpapuKuolema
    • TappajaPapuja

      Favaismiin kuoli 4100 ihmistä vuonna 2013. Suurin osa lapsia.

    • perhepäivähoitaja

      En uskalla käyttää näitä tuotteita. Ihan uskomattomalta tuntuu. Mistään ei voi olla varma. Ostan porkkanaa, perunaa ja kaurahiutaleita. Nämä muotieinekset jätän kauppaan ja säästän pitkän pennin.

    • OstinVahingossa

      Ostin vahingossa kun nimi hämäsi ja sijainti lihaisten einesten seassa, en katsonut niin tarkasti, valmistin siitä kuitenkin spagettikastiketta. Härkis on ällöttävän makuista, luoja mitä sontaa ihmiset syövät ja leikkivätsyövänsä lihaa. Sääliksi käy vegaaneja. En koske enää tikullakaan Härkikseen, maku ja koostumu ällöttävää..

      Hassua, että vegaanit etsivät lihankorvikkeita ja mikä maistuisi lihalta eniten ja olisi koostumukseltaan lihaa lähellä. Ihminen on sekasyöjä ja vegaaninkin elimistö huutaa lihaa ja sitä tarvetta ja halua yritetään paikata näillä kaiken maailman kuvottavilla härkiksillä.

      Olisihan hupaisaa jos liharavintola tai lihaeinestä mainostettaisiin, täyttä lihaa mutta maistuu aivan porkkanalle tai tofulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe