Tyhmentääkö tällainen ihmistä?

heksari

Tyhmentääkö joidenkin tietynlaisten videoiden katsominen ihmistä? Eräs henkilö väittää minulle, että ainakin junavideot tai sellaiset, missä ajetaan autolla, tyhmentävät ja myös se, jos niitä kuvaa säännöllisesti. Kysyin häneltä, miksei esim. hiihtäminen tyhmennä ihmistä, ja hän sanoi, että kun siinä joutuu ajattelemaan. Kyllähän videoiden kuvaamisessakin joutuu ajattelemaan.

8

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enolebotti

      No tuolla nyt ei varmaan ole mitään tekemistä tyhmyyden kanssa.
      Joku ajattelee enemmän, toinen ei. Riippuu vähän harrastuksen intensiivisyydestä, kokemuksesta ja biologisista faktoreista.

      • heksari

        Nyt tulikin mieleen, että Kekkonenhan sanoi, että kun hiihdän, en ajattele. :D


    • Chemisty_freka69

      Ei
      Joidenkin videomateriaalien katsominen ei vaikuta millään eri tavalla älykkyyteen,
      se on pelkää keksittyä höpöä.

    • tyhmentää

      Kuva jossa ei tapahdu mitään.

      • jaahah_

        Miten niin ei mitään? Ottavathan rautatieharrastajat junista valokuviakin, joten miksei videoita saisi ottaa?


    • ikävätotuus

      Aivoja pitää rasittaa, tai muuten tyhmenee väistämättä. TV pitäisikin kriminalisoida pikimmiten ja rajoittaa ns. viihteen määrää.

      • heksari

        Tuleehan sieltä asiaohjelmiakin


    • urwuqyruqtr

      Passiivisuus tyhmentää. Esim. TV:n katsominen on passiivista toimintaa. Vaikuttaako se miten riippu, joutuuko katsoja ajattelemaan. On ainakin todettu, että näyttöruutujen pitkäaikainen tuijottaminen heikentää näköä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1632
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      864
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      839
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      36
      759
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      756
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      700
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      42
      699
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      663
    Aihe