S-ryhmän rehuhalpuutus loppui lyhyeen, +12%

pysyvästi.edullinen

Kotimainen tomaatti ja kurkku on nyt 2,99€/kg.

Hinnannousua siis 2,67->2,99 = 12 prosenttia!

Miksei tätä antihalpuuttamista mainosteta suureen ääneen?

Siirryin puolalaisiin vaihtoehtoihin.

15

318

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eimaksmittä

      meijän k-kaupassa molemmat yli 4€ että kyllä tuo vielä melko edullista on

    • mitä.valitatte

      2,49€/kg näkyy olevan tommatti edelleen.

    • Kysynnänjatarjonnanlaki

      Rehujen hinnat vaihtelee vuoden ajan mukaan ja talvi on sitä kalliimpaa aikaa, ei kurkun hinta ole vakio ympäri vuoden.
      Nyt on myös uutisoitu, että sadot ovat pienimmillään tähän aikaan ja kysyntä on kasvanut eli hinnat nousee ja niitä nostaa myös ne kasvattamot.

    • 3698511

      3,29 tpmaatti ja kurkku, lisäksi lähes 6e kypsnä poimittu tomaatti s-marketissa sekä prismassa. Miksei lehdet tästä toitota että hinnat nousi?

      • kysynpävaan

        Voiko joku muka syödä kotimaista tomaatti, sehän on ihan paksukuorista ja sisällä hapanta vettä, ei niitä voi syödä ja jos ovat vielä vanhoja, ei voi edes leikata, mihin hävisivät Hollannista tuotetut mehukkaat suuret pehmeät terttu-tomaatit, niitä ei ole näkynyt vuoteen kaupoissa, onko tämäkin Sipilän määräys, että keskustan tomaatinviljelijöillä oli parempi menekki?


    • yksi_ulkomaalainen

      Sen siitä saa, kun ei ulkomaalaisia lehtiä. Väärä puuta haukutte vaikka kyllä kotimaiset ketjut käyttävät tilannetta hyväkseen:

      Pääsosin nuo tuoteet tulevat Espanjasta, jossa oli äskettäin aivan huimat kelit, myrsky, sateet ja alhaiset lämpötilat, jotka tuhosivat osan sadosta ja vielä kasvihuoneetkin. Ennen sitä oli kuivuus haittana. Pääviljelyalueilla ei puoleen vuoteen satanut juuri ollenkaan. Siinä aikana kun me olimme siellä, loka-joulukuussa on satanut vain parina päivänä, viljele siten vihanneksia koko Euroopalle.

      • lähes.ikuisia

        S-kauppa halpuutti kotimaisia kasviksia. Ei niitä viljellä missään S-panjassa. Hinnanalennusten piti olla pysyviä. Kestivät vissiin 2 viikkoa.


    • Halbuutetut

      Teillä on mitä on...
      Meillä kurkut 2,53€/kk koko ajan, myös tänään.

    • Liimataanko

      Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
      Yhä 2,53€ per kg

    • dippadaadappadii

      Tänään 2,49/kg.

      • sillisala

        Kurkku ehkä, mutta tomaatti on 3,27 eur kg.


      • Kolmekakskytseittämän
        sillisala kirjoitti:

        Kurkku ehkä, mutta tomaatti on 3,27 eur kg.

        Niin oli.
        Tomaatin hinta on vaihdellut sen mukaan mistä sitä sattuu olemaan toimitettu.
        Jos on "lähituottajalta", niin on ollut selkeästi kalliimpi, tosin laatukin on ollut parempi, kuin perustavarassa.
        Nyt kun keskuslämmitys on taas toiminnassa eli aurinko taivaalla, niin pitäisi hintojen laskea.


    • hyvinhalbaa

      Meidän Salessa 2,19 kg mutta en taida kertoa kateellisille missä kaupungissa,

      • b-luokan

        Taitaa olla käyrää kurkkua, jota myydään 1,89e/kg.


    • apdeitti

      Meidän S-marketissa kotimainen kurkku 2,98/kg. K-kaupassa euron halvempi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe