mielikuvitusmaailma

kuvittelia

aina kun menen nukkumaan kuvittelen kuuluvani yhteen toiseen perheeseen ja seurustelen mielikuvituksessani ihastukseni kanssa. halailen tyynyä ja pidän itseäni kädestä kiinni ja kuvittelen että ihastukseni olisi siinä, ja käyn pääni sisällä keskusteluja hänen kanssaan. Onko tämä jotenkin sairasta, tekeekö joku muu samaa? Mitään muuta ei ole kuin vilkas mielikuvitus ja adhd itsellä. ei vaikuta mitenkään oikeaan elämääni. Joka ilta tämä mielikuvitteluni maailma jatkuu siitä mihin se edellisenä iltana jäi. onko kellään muulla samanlaista ? tätä mielikuvittelua on ollut ihan pienestä lapsesta saakka.

4

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhgehguerhguoery

      Ihan normaalia tuo on. Lohduttavia ajatuksia ja fantasioita on hyväkin olla, kun elämä potkii päähän.
      Itsessä jossain vaiheissa elämää noita oli enemmän ja joskus taas vähemmän. Silloin, kun elämä on antoisampaa, ei tarvitse niin paljon "päiväunelmoida". Tyynyn halailu tai esim. lohduttava itsen silittäminen on myös ihan aitoja ja hyviä keinoja saada rauhoitusta ja hyvää kokemusta. Näitä keinoja neuvotaan ihmisille avuksi mm. traumaterapiahoidoissa ja sinä olet ne hoksannut ihan itse itsellesi hyväksi. Hyvä!

    • herätyys

      Olet uskovainen, eli elät haavemaailmassa, joka ei ole tosi.

    • gulb

      Minä myös kuvittelen..:) Kuvittelen toisen ihmisen kosketuksen... En kuitenkaan halua sitä oikeasti.. on vain kiva kuvitella. :D

    • SamaTäällä

      Joo täällä ollut samanlaista lapsesta asti. Pienenä lapsena mielikuvitusmaailmassa olin pieni lintu, joka eleli pihamme puussa. Myöhemmin aloin seurata ihmisten elämää. Omassa mielikuvitusmaailmassani oli alkuun yksi ydinperhe ja vähitellen mukaan tuli paljon perheitä, pariskuntia ja henkilöhahmoja omine tarinoineen. Olen seurannut näiden perheiden ja hahmojen elämää lapsuudesta asti. Varhaisimmat muistikuvat ovat ehkä 4 tai 5 vuoden iästä.

      Olen nyt noin 30 vuotias ja viimeisten parin vuoden aikana käyntini mielikuvitusmaailmassani ovat vähentyneet reippaasti. Nuoruudessa uppouduin kuvitelmiini ennen nukahtamista joka ilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7594
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      125
      3012
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1854
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      66
      1696
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1522
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1472
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe