Pekka Lassilalle syvä kiitos ja kumarrus!

HienoaTyötä

KIRJAUUTUUS!

Sallan kouluhistoria julkaistaan 28.2.2017

"Pikkupirtistä koulukeskukseen - Sallan koululaitoksen historiaa" -kirjan julkistamistilaisuus Sallan kirjastossa suomalaisen kulttuurin juhlapäivänä eli Kalevalan päivänä 28.2.2017 klo 17.00 alkaen. Kirjaesittelyn pitää Pekka Lassila.
Kirjan julkaisijana on Sallan kunta. Kirjan toimittajina ovat olleet luokanopettaja Martti Niskala sekä sukututkimuksen- ja pitäjähistorian harrastaja Pekka Lassila.
Kirja sisältää katekeettaopetuksen eli kiertokoulun sekä kansa- ja peruskoulun ohella myös Sallan keskikoulun-, lukion-, kansalaisopiston- ja varhaiskasvatuksen historian keskeiset vaiheet sekä Itä-Lapin musiikkiopiston Sallan toimipisteen historian.
Kirja on A-4 kokoinen ja siinä on 68 sivua. Kirja sisältää tekstien ja tarinoiden ohella kaikkiaan 32 valokuvaa, 8 taulukkoa tai tilastoa sekä 4 karttaa.
Kirja on myytävänä julkaisutilaisuudessa 28.2, jonka jälkeen sen voi ostaa Sallan kirjastolta tai Sallan sota- ja jälleenrakennusajan museolta. Kirjan voi myös tilata postilähetyksenä museolta sähköpostilla [email protected] tai puhelimitse 040 579 0762. Hinta täsmentyy ennen julkaisutilaisuutta.

14

1269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perseestätuollainen

      Törkeää tuollainen oman kirjan mainostaminen tällä sivustolla, aivan törkeetä ja sivuston sääntöjen vastaista.

      • persutturpatukkoon

        Persut voivat pitää turpansa kiinni! He eivät ymmärrä tästäkään asiasta MITÄÄN!


    • vajettapukkaa

      Pekka "DEMOGRATIAVAJE"Lassilan puolesta kova vaalityöyritys. Tuomittu epäonnistumaan, ei jatkoon !

    • Eiolemerkkiä

      Kiitos vaan. Kirjan julkistamistilaisuudessa kirjastossa oli 50 henkilöä, eli täysi tupa. Kiitos kuuluu myös kirjan toiselle kirjoittajalle Martti Niskalalle, joka valitettavasti ei ehtinyt näkemään valmista kirjaa. Kirjan julkistamisajankohdan päätti Sallan kunta, ei kirjoittaja, joten se ei liity millään tavalla vaaleihin. Itse toivoin, että kirja olisi saatu julkaisukuntoon viime keväänä, mutta Martin poismeno aiheutti muutoksi aikatauluihin. Toivoisin, että nimimerkin takaa ei kirjoitettaisi epäasiallisuuksia, varsinkin kun se liittyy kuolemantapaukseen. Olen kovasti pahoillani nimimerkin puolesta.

      Terveisin Pekka Lassila

    • uotellaan

      Lassilalta varmaan syntyy seuraavaksi teos ;" Salla ennen matuja". Voi mennä jonkin aikaa, mutta kirjan tekoaika tulee eteen pienellä viiveellä, silloin muistelaan niitä entisiä hyviä aikoja.

    • siuluoiva

      Pekka Lassila..kouluja käymätön mies..historian tutkija ilman tutkintoa.Uskoo ken tahtoo..

    • aivansyvältä

      Törkeää mainostamista tänne laittaa ja vielä kehua itseään.

    • persutturpiintulee

      Hienoa Pekka. Kiitokset täältä puoluekartan toiseltakin laidalta.

      Olet esimerkillinen politiikko. Et möläyttele Aholan muori malliin. Et ole ennakkoluuloinen ja vainoharhainen Kantolan ja P. Askan tapaan.

      Salla on ylpeä sinusta!

    • eräreki

      Vieläkö se tämä Lassila hoitelee Sallan Ladun asioita ? Ei oikein onnistunut muussakaan seuratoiminnassa, pakkas peräreki menemään etureen edelle. Mielistelyllä virkamiehiin päin tarkoitus lie saada virka kunnasta vaikkapa historiantutkijaksi.

      • sekakäyttäjä

        Vieläkö se tämä eräreki käyttää sahtia ja lääkkeitä sekaisin, kun tuollaista soopaa kirjoittaa?


      • Hehhe1

        Ei se ole eräreki vaan Hanuri heimo joka kerää rahaa Lassipekulle kun tykkää kovemmasta purennasta eikä pelkistä ikeneiden imennästä


      • iki1

        Onnea Hanuri et löytänyt 10 vuotiaita olishan ne papaljon älykkiäänpiä kuin sinä,mutta tekari keräys jatkuu kun et luovu omistas. Lassipeku oli hukannut omansa mutta oli kuulemma löytänyt ne omasta pers reijästään eli paskan jauhanta jatkuu,vaihtakaa keskenänne niin suu pysyys paskanena.


      • ILKEE

        Onnea Hanuri ,,onkos häät tulkossa? voisit antaa ne tekarit sormuksen sijaan lasipekulle kun menette vihille ja voitte jauhaa paskaa näillä suomi 24sivuilla


    • Öäonisompikuinps

      Heh. Jos mies on kirjoittanut 6 kirjaa ja kirjoittanut satoja lehtijuttuja, opettannu esiintymistä ja kirjoittamista ja tekee monille yhdistyksille kotisivuja, niin aivan taitamaton ei voi olla. Siihen ei kuka tahansa pysty. Ei ainakaan se porukka joka täällä elämöi eikä osaa kirjoittaa kunnolla omaa nimeään saati arkillista ymmärrettävää tekstiä. Tämän ketjun kirjoittelu sataa Lassilan ja hänen kaltaisten, muittenkin puolueiden fiksusti käyttäytyvien - ei siis persujen - laariin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3655
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      2016
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1646
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1491
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      97
      1290
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      144
      1191
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      96
      1038
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      867
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe