Pekka Lassilalle syvä kiitos ja kumarrus!

HienoaTyötä

KIRJAUUTUUS!

Sallan kouluhistoria julkaistaan 28.2.2017

"Pikkupirtistä koulukeskukseen - Sallan koululaitoksen historiaa" -kirjan julkistamistilaisuus Sallan kirjastossa suomalaisen kulttuurin juhlapäivänä eli Kalevalan päivänä 28.2.2017 klo 17.00 alkaen. Kirjaesittelyn pitää Pekka Lassila.
Kirjan julkaisijana on Sallan kunta. Kirjan toimittajina ovat olleet luokanopettaja Martti Niskala sekä sukututkimuksen- ja pitäjähistorian harrastaja Pekka Lassila.
Kirja sisältää katekeettaopetuksen eli kiertokoulun sekä kansa- ja peruskoulun ohella myös Sallan keskikoulun-, lukion-, kansalaisopiston- ja varhaiskasvatuksen historian keskeiset vaiheet sekä Itä-Lapin musiikkiopiston Sallan toimipisteen historian.
Kirja on A-4 kokoinen ja siinä on 68 sivua. Kirja sisältää tekstien ja tarinoiden ohella kaikkiaan 32 valokuvaa, 8 taulukkoa tai tilastoa sekä 4 karttaa.
Kirja on myytävänä julkaisutilaisuudessa 28.2, jonka jälkeen sen voi ostaa Sallan kirjastolta tai Sallan sota- ja jälleenrakennusajan museolta. Kirjan voi myös tilata postilähetyksenä museolta sähköpostilla [email protected] tai puhelimitse 040 579 0762. Hinta täsmentyy ennen julkaisutilaisuutta.

14

1318

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perseestätuollainen

      Törkeää tuollainen oman kirjan mainostaminen tällä sivustolla, aivan törkeetä ja sivuston sääntöjen vastaista.

      • persutturpatukkoon

        Persut voivat pitää turpansa kiinni! He eivät ymmärrä tästäkään asiasta MITÄÄN!


    • vajettapukkaa

      Pekka "DEMOGRATIAVAJE"Lassilan puolesta kova vaalityöyritys. Tuomittu epäonnistumaan, ei jatkoon !

    • Eiolemerkkiä

      Kiitos vaan. Kirjan julkistamistilaisuudessa kirjastossa oli 50 henkilöä, eli täysi tupa. Kiitos kuuluu myös kirjan toiselle kirjoittajalle Martti Niskalalle, joka valitettavasti ei ehtinyt näkemään valmista kirjaa. Kirjan julkistamisajankohdan päätti Sallan kunta, ei kirjoittaja, joten se ei liity millään tavalla vaaleihin. Itse toivoin, että kirja olisi saatu julkaisukuntoon viime keväänä, mutta Martin poismeno aiheutti muutoksi aikatauluihin. Toivoisin, että nimimerkin takaa ei kirjoitettaisi epäasiallisuuksia, varsinkin kun se liittyy kuolemantapaukseen. Olen kovasti pahoillani nimimerkin puolesta.

      Terveisin Pekka Lassila

    • uotellaan

      Lassilalta varmaan syntyy seuraavaksi teos ;" Salla ennen matuja". Voi mennä jonkin aikaa, mutta kirjan tekoaika tulee eteen pienellä viiveellä, silloin muistelaan niitä entisiä hyviä aikoja.

    • siuluoiva

      Pekka Lassila..kouluja käymätön mies..historian tutkija ilman tutkintoa.Uskoo ken tahtoo..

    • aivansyvältä

      Törkeää mainostamista tänne laittaa ja vielä kehua itseään.

    • persutturpiintulee

      Hienoa Pekka. Kiitokset täältä puoluekartan toiseltakin laidalta.

      Olet esimerkillinen politiikko. Et möläyttele Aholan muori malliin. Et ole ennakkoluuloinen ja vainoharhainen Kantolan ja P. Askan tapaan.

      Salla on ylpeä sinusta!

    • eräreki

      Vieläkö se tämä Lassila hoitelee Sallan Ladun asioita ? Ei oikein onnistunut muussakaan seuratoiminnassa, pakkas peräreki menemään etureen edelle. Mielistelyllä virkamiehiin päin tarkoitus lie saada virka kunnasta vaikkapa historiantutkijaksi.

      • sekakäyttäjä

        Vieläkö se tämä eräreki käyttää sahtia ja lääkkeitä sekaisin, kun tuollaista soopaa kirjoittaa?


      • Hehhe1

        Ei se ole eräreki vaan Hanuri heimo joka kerää rahaa Lassipekulle kun tykkää kovemmasta purennasta eikä pelkistä ikeneiden imennästä


      • iki1

        Onnea Hanuri et löytänyt 10 vuotiaita olishan ne papaljon älykkiäänpiä kuin sinä,mutta tekari keräys jatkuu kun et luovu omistas. Lassipeku oli hukannut omansa mutta oli kuulemma löytänyt ne omasta pers reijästään eli paskan jauhanta jatkuu,vaihtakaa keskenänne niin suu pysyys paskanena.


      • ILKEE

        Onnea Hanuri ,,onkos häät tulkossa? voisit antaa ne tekarit sormuksen sijaan lasipekulle kun menette vihille ja voitte jauhaa paskaa näillä suomi 24sivuilla


    • Öäonisompikuinps

      Heh. Jos mies on kirjoittanut 6 kirjaa ja kirjoittanut satoja lehtijuttuja, opettannu esiintymistä ja kirjoittamista ja tekee monille yhdistyksille kotisivuja, niin aivan taitamaton ei voi olla. Siihen ei kuka tahansa pysty. Ei ainakaan se porukka joka täällä elämöi eikä osaa kirjoittaa kunnolla omaa nimeään saati arkillista ymmärrettävää tekstiä. Tämän ketjun kirjoittelu sataa Lassilan ja hänen kaltaisten, muittenkin puolueiden fiksusti käyttäytyvien - ei siis persujen - laariin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2280
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      903
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      563
      816
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      718
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe