ihanaa mennä hakemaan aamulehti kun pari naapuria huolehtii lumitöistä laatikoiden edestä. ei tarvitse itse osallistua.
ryhmitetyt postilaatikot ja lumen poisto
errraus
23575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
on tyhmät naapurit.
Jos sulla on vähääkään järjeä päässä, osallistut oma-aloitteisesti lumitöihin. Selvittele, milloin lehdenjakaja käy laatikoilla ja puhdista tie ennen postinjakajan käyntiä.
Kun kaikki tekisivät noin, kaikki saisivat postin vähän aikaisemmin.
Ja puhdistajat saisivat monipuolista liikuntaa.
Tuollaiset vapaaehtoiset lumenputsaajat saavat " kiitokseksi" hullun maineen ja pilkkapuheita takanapäin.Näin se menee.Sama osa odottaa kaikkia vapaaehtoisia pihatalkoisiin osallistujia jne.
Se on vähän kiusallista että jotkut samat aina tekevät kaiken.
Toiset haluavat päteä ja toiset laiskotella.
Niin on meidän postilaatikoiden lumenluonti on sellaista, että jos minä putsaan lumet sieltä niin naapurille ei kelpaa vaan menee tekemään ne vielä uudestaan ja yrittää olla muka parempi tekijä, pysyisi poissa sieltä eikä tulisi puuttumaan toisten asioihin ollenkaa.
Kolatkoon Posti ite samalla, kun leikkaa nurmikot.
Eikös posti teekin lumenluontia nykyään?
on se noloa että pari ihmistä huolehtii postilaatikoiden lumitöistä että vanhuksetkin pääsevät laatikolle konttaamatta. on sellaisia naapureita joita homma ei kiinnosta.
Miksi kolata tietä kun aura-auto hoitaa sen.Homojen hommaa.
nimenomaan se aura-auto kasaa lunta postilaatikoiden eteen ei ole homoista kyse tiedoksi sulle
Postit on paremmassa säilössä kun ei laatikolle niin vaan pääse.
Olisikin kamalaa jos joku veisi laskuni.
Siinäpä idea. Hautaa postilaatikkosi lumeen niin pstinkantaja ei voi panna siihen laskujasi.
Ei se oo postiljoonin vika jonsei oo muuta laatikkoon tuotavaa kun laskuja ja karrhukirjeitä
laiha lohtu... kevät koittaa ja laatikot tulee esille. ja laskut kasveneet korkoo tai ulos otos! :D
niin säästyt tuolta harmilliselta lumenpoistolta, ja miettimiseltä: Oisko joku jo kolannut lumen laatikkorivistöltä.
Postihan tuo postisi vaikka oviluukkuun omakoti-/kerrostalo tai rivitalo asunnossa asuvalle erillistä maksua vastaan. Saat syyn olla rinta rottingilla kun naapurit kateellisina katselevat postisi kotiin tuontia.
meilä se tou per...een jyväjemmäri joka yrittää aukoa tietä pukkas koko laatikko rivistön ojaan... Ja luulee olenvan kovakin auramies :D nauranut sen touhuja... lasku tulee perästä.
Kyllä ne laatikot sieltä keväällä löytyy kun lumet sulaa.
kaupasta haettiin uudet... ja laskua laitetaan postiin ny ``kovalle auramiehelle``. noukkikoot auramies keväällä laatikot..
Kannattaisko se postilaatikko kuiteskin kerran vuoteen tyhjentää.kysyn vaan