Alkanut ahdistaa kun minusta tuntuu että terapeuttini tulee ns liian lähelle. Kertoo itsestään paljon, on minuun usein aloitteellisesti yhteydessä myös terapiatapaamisten ulkopuolella jne. (Yksi) Ongelmani on muutenkin tunteiden tunnistaminen ja kontrollointi ja nyt olen vaan ihastunut häneen ja entistä ahdistuneempi.
Miten tämmönen voi ottaa edes puheeksi kun en uskalla
Liian lähelle?
1
231
Vastaukset
- Ensiisolealalla
Psykoterapiassa erittäin tärkeitä asioita ovat turvallisuus ja luottamus. Rajat ja niiden pitävyys ovat asiakkaan turvallisuuden tunteeseen ja luottamisen mahdollisuuteen oleellisesti vaikuttavia. Psykoterapeutin täytyy pysyä tietyissä rajoissa. Odotan paljon enemmän psykoterapeutilta, kuin asiakkaalta.
Asiakas saa ihastua, rakastuakin, saa yrittää tavoitella terapeuttia vapaa-aikana jne. Niistä asioista voidaan vastaanotolla puhua ja auttaa asiakasta rajoissa, jotka ovat psykoterapian onnistumisen kannalta asiakkaalle tärkät.
Psykoterapeutille oman toiminnan rajojen pitää olla osa ammattitaitoa ja ammattietiikkaa. Itsestä terapeutti voi puhua lyhyesti ja esimerkinomaisesti silloin, kun puhumisen tavoitteena on auttaa asiakasta tämän ongelmissa. Psykoterapeutin ei tule puhua omista asioista siksi, että häntä huvittaa, haluaa ymmärrystä tai mitään omia tarpeita tyydyttävää. Psykoterapeutin yhteydenotot asiakkaan suuntaan vastaanoton ulkopuolella ovat ok, jos niissä sovitaan käytännön asioita, mutta ei muuten. Psykoterapiasuhde kuuluu vastaanotolle, ei vapaa-aikaan.
Jos psykoterapeutti ei pysy ammatillisena, psykoterapia ei onnistu. Ellet luota näihin rajoihin, vaihda terapeuttia. Tähän vaihtamsieen on asiakkaalla oikeus (niin kunnallisess ahoidossa, kun yksityispuolellakin ilman perusteluita tai selityksiä (jos et niitä voi antaa). Ellei tämä luontevasti onnistu, ota yhteyttä potilasasiamieheen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja10014166Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va235868Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545561SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1525408Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2025126Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2894280HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.213930"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873601Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant13517Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan193479