Liian lähelle?

Kokemusterapiasta

Alkanut ahdistaa kun minusta tuntuu että terapeuttini tulee ns liian lähelle. Kertoo itsestään paljon, on minuun usein aloitteellisesti yhteydessä myös terapiatapaamisten ulkopuolella jne. (Yksi) Ongelmani on muutenkin tunteiden tunnistaminen ja kontrollointi ja nyt olen vaan ihastunut häneen ja entistä ahdistuneempi.

Miten tämmönen voi ottaa edes puheeksi kun en uskalla

1

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensiisolealalla

      Psykoterapiassa erittäin tärkeitä asioita ovat turvallisuus ja luottamus. Rajat ja niiden pitävyys ovat asiakkaan turvallisuuden tunteeseen ja luottamisen mahdollisuuteen oleellisesti vaikuttavia. Psykoterapeutin täytyy pysyä tietyissä rajoissa. Odotan paljon enemmän psykoterapeutilta, kuin asiakkaalta.

      Asiakas saa ihastua, rakastuakin, saa yrittää tavoitella terapeuttia vapaa-aikana jne. Niistä asioista voidaan vastaanotolla puhua ja auttaa asiakasta rajoissa, jotka ovat psykoterapian onnistumisen kannalta asiakkaalle tärkät.

      Psykoterapeutille oman toiminnan rajojen pitää olla osa ammattitaitoa ja ammattietiikkaa. Itsestä terapeutti voi puhua lyhyesti ja esimerkinomaisesti silloin, kun puhumisen tavoitteena on auttaa asiakasta tämän ongelmissa. Psykoterapeutin ei tule puhua omista asioista siksi, että häntä huvittaa, haluaa ymmärrystä tai mitään omia tarpeita tyydyttävää. Psykoterapeutin yhteydenotot asiakkaan suuntaan vastaanoton ulkopuolella ovat ok, jos niissä sovitaan käytännön asioita, mutta ei muuten. Psykoterapiasuhde kuuluu vastaanotolle, ei vapaa-aikaan.

      Jos psykoterapeutti ei pysy ammatillisena, psykoterapia ei onnistu. Ellet luota näihin rajoihin, vaihda terapeuttia. Tähän vaihtamsieen on asiakkaalla oikeus (niin kunnallisess ahoidossa, kun yksityispuolellakin ilman perusteluita tai selityksiä (jos et niitä voi antaa). Ellei tämä luontevasti onnistu, ota yhteyttä potilasasiamieheen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4342
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      14
      4018
    3. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      227
      3778
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      27
      3028
    5. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      52
      2761
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2746
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2718
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2397
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      2351
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      97
      1849
    Aihe