Hampurilaisten valmistus

pikaruokaloitsijaksi

Äsken kokeilin käytännössä kuulemaani vinkkiä kääriä juuri kypsennetty hampurilainen, eines tai itse tehty, täyttämisen jälkeen voi/leivinpaperiin ja antaa siinä seistä hetken, niin tulee aivan ravintolan hampurilaisen makuista.
Tietysti kun on niin ikään valmistettu samalla tavalla. Jos laittaa paljon hampurilaisia niin sitähän voi kuumentaa uunin 50 ja laittaa hampparipaketit sinne siksi aikaa odottelemaan ja maustumaan ilman kuivumisen vaaraa siksi kunnes kaikki ovat valmiita. Tässä ratkaistu ongelma joka minulla ainakin on ollut kun teen itse hampurilaisia.
Hyviähän tulee hampurilaisista kun itse tekee, mutta työläitä ovat. Sämpylätkin olen joskus leiponut itse mutta silloin erikoisen työläitä, kaupan vaaleita sämpylöitä käyttänyt usein. Uunissa paahtanut sämpylät usein mutta kuivuvat joskus vaikeasti syötäviksi siellä, pannu lie paras. Cheddarsulatejuustoviipale ja majoneesi, ketsuppi, salaatti ja sipulihakkelus kuuluu minun versioihini.

3

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • burgeneer

      No ei kyllä se paperiin kääriminen vaikuta makuun mitenkään, älä puhu palturia.

    • japizzaa

      Käy hesburgeris herkuttelemas, tommoset teesseite hommat on hanurist!

      • fyllattyliha

        Jos haluat pihvin säilyvän mehukkaana niin kokeile juustolla ja mausteilla täytettyjä pihvejä eli taputtele jauheliha tasaiseksi levyllä, levitä haluamasi mausteet ja juusto pintaan, käännä kaksinkerroin, taputtele reunat tiiviiksi ja paista 3 minuuttia per puoli kunnes kauniin ruskea. Haluamasi kasvikset ja pihvi parilapannulla lämmitetyn sämpylän väliin ja eiku nauttimaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      156
      6848
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4058
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      45
      3326
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      132
      3114
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2896
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2286
    7. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      43
      2206
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      272
      2003
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      52
      1958
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1816
    Aihe