Tuntuu, että sanaa "pitsa" käytettiin paljon enemmän ennen. Nyt vaikuttaa siltä, että on tuuria jos löytää sanaa netistäkään enää. Vai olenko se vain minä?
Vastaukset 4
- Etten_sanoisi
Mielestäni pizza tuli maahamme nimenomaa pizzana. Ensimmäisen kaupallisen pizzani muistelen syöneeni Pizzeria Don Rodolfossa Helsingissä 1968. Pari vuotta sitä ennen oli sisareni tehnyt jotain pizzaksi kutsumaansa juttua siellä jossain kaukana kotipuolessa, mistä lienee reseptin sitten saanutkin.
Suomen ensimmäinen ”oikea pizzeria” on kuulemma perustettu Lappeenrannassa 1964, asialla italialainen muusikko Adriano Vinciguerra ja suomalainen yrittäjä Raimo Kietäväinen.
Vuonna 1969 söin pizzaa kolmessa pizzeriassa Pohjois-Italian saksankielisessä Etelä-Tirolissa (saks. Südtirol, ital. Trentino-Alto Adige). Erityisesti St. Pauls/San Paolo-nimisessä pikkukylässä syömäni pizza jäi herkullisuuttaan lähtemättömästi mieleeni!
Viimeksi olen syönyt pizzaa Italian maaperällä Sirmionessa 1989. Suomessa saa useimmiten parempaa.
Virallinen kielenhuoltomme on alkuaikojen jälkeen yrittänyt juurruttaa suomen kieleen sanaa pitsa, mutta nähdäkseni aika huonolla menestyksellä. Sellainen valtamedia kuin Helsingin Sanomat vaikuttaa kuitenkin taipuneen kielenhuollon kelkkaan.
Omassa suussani pizza maistuu pitsaa paremmalta, oikein hyvä pizza varsinkin! Jopa itse tekemäni pizzan saan useimmiten yököttelemättä alas.Taidan siinä tapauksessa kokea viimme vuosina kuuluisuuteen noussutta "mandella-efektiä".
- pizzaamummofasulla
Pizza tuli pizzana ja on mielestäni yhä pizza. Itse söin ensimmäisen pizza-viipaleeni 1966 tai 1967 täpötäydessä Fazerin konditoriakahvilassa Kluuvikadulla, jonne mekin teimme teineinä tutustumismatkan juuri näiden uutuuksien takia. Uutta ja outoa Helsingissä, ehkä vähän hienoakin, mutta haluttiin kovasti pysyä ajan tasalla.
Pizzat olivat vitriinissä kapeina leivoksen kokoisina viipaleina, ehkä 1/4 nykyisistä pizza "slaisseista". Makua olisi voinut luulla makeaksi, ellei päällä olisi näkynyt juustoa. Fazerilla oli tapana istua vähän kieli poskessa, joten sitkeiden kuminauhamaisten juustolankojen sivistynyt sahaaminen kävi työstä verrattuna mansikkaleivoksen popsimiseen. Makukaan ei ensimmäisellä kerralla ollut kovin kummoinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 71547
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398