Vedin kymmenisen vuotta sitten lukion läpi hyvin arvosanoin, mutta tänäpäivänä en muista saksan tai ruotsin sanastoa/kielioppia lainkaan enkä matematiikasta miten derivoitiin tai toisen asteen yhtälö ratkaistiin. Käykö älykkäillekin näin jos taitoja ei tarvitse vuosiin, vai olenko tyhmä?
Älykkyys ja unohdus
4
119
Vastaukset
- IQ20987
tänä päivänä kirjoitetaan erikseen. Mieti itse oletko tyhmä vai fiksu. Mitä palstoilla tuommoisia kyselet.
- unohrus
Minulla on käynyt samoin. Olen kyllä nopea oppimaan, mutta vähintään yhtä nopea unohtamaan. Kokeisiin luin yleensä edellisenä iltana ja samana aamuna. Sillä tavalla muisti sentään jotain. Yleisimmin käytetyt fysiikan kaavat muistin kyllä vielä monta vuotta lukion jälkeenkin. Onneksi jotkut kaavat saa kehiteltyä SI-yksiköiden perusteellakin, jos ei esim. satu muistamaan mikä piti jakaa ja millä.
- r23
Tottakai taidot ja kyvyt katoavat jos niitä ei käytä vuosiin. Perusta ei kuitenkaan katoa jolloin kielen saa palautettua osaamiseksi paljon nopeammin kuin opettelisi uuden kielen. Minä osaan englannin sujuvasti koska olen käyttänyt sitä lapsuudesta lähtien joka päivä eli se taito ei katoa. Ruotsissa olin hyvä. Tätä en ole käyttänyt viimeiseen kymmeneen vuoteen enkä muista siitä mitään mutta jos alkaisin tosissaan lukeen oppisin kieliopin ja sanaston helposti koska sen tuntee että jokin pohja siitä on yhä olemassa.
Kun koulu käydään arvosanoihin perustuen niin tietoa päntätään juuri ennen kokeita hyvän arvosanan toivossa joka sitten katoaa muistista koska sitä tietoa ei tarvi. - wervlöse
Ymmärtäen opittu ei unohdu. Ulkoa päntätty unohtuu hyvinkin nopeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6388516Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3513275Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4302305- 1281367
- 341355
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl151285Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091221- 941137
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651085- 46943