Älkää dissatko horoskooppeja

Juha82Steelesman

Ohan se enemmän mielletty huuhaa-tieteex.
Mut en lähtis "dissaamaan".
Niissä voi olla perää.
Vaikea kartta voi aiheuttaa esim ongelmia mitä tulee työntekoon.
Toki ei selitä kokonaan esim työttömyyttä.
Foliohattu-kirjoitusta tämä, tiedän joo ja varmasti saan kohta verbaalisen turpakäräjän palstan guruilta LOL haha XD.
Mut mikä tahansa hieman utopistinen tiede, niin ei sitä kantsi unohtaa koskaan, vaikea on sitä todeksi todistaa, se on totta, mut miettikääpä esim avaruuden painovoimatematiikkaa, kun painovoima pitää planeetat pystyssä ja jos ootte tietoisia astrologiassa siitä, että tähdet ja planeettojen magneettinen ja energinen voima vaikuttaa ihmisiin.
Onko tuo siis niin outoa välttämättä, jos kerta painovoimateoriakin on tavalliselle tallaajalle hyvin oudonkuuloista ja vaikeaa käsittää, niin miksi astrologia-tieteelle naureskellaan niin paljon?
Ootteko tietoisia muuten, että suurin osa astrologeista ovat aika korkeakoulutettua sakkia?
Se on myös yksi fakta.
Astrologia on oppiaineena helvetin vaikea, se vaatii paljon matemaattista älyä.

3

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmisessä astrologia on semmonen "jutska", että pelkkä oma kartta ei vaikuta omiin toimintoihin vaan myös omien vanhempien kartta, jos siis mikäli sikäli uskomme horoskooppijuttuja.Lehtien horoskooppijuttuja ei kyllä kannata ottaa todesta.
      En usko niihin.
      Mut uskon enemmän erityyppiseen pohdintaan astrologiassa.
      Tai no oon aikalailla loppupelissä agnostikko monen asian suhteen.
      Toki jos joku asia on todistettu tieteellä, uskon tieteeseen, kuten esimerkkinä alkuräjähdys eli maailmankaikkeus sai alkunsa alkuräjähdyksestä, se on todistettu ERITTÄIN HYVIN ja se, että maapallo on pyöreä, se pitää vaan hahmottaa oikeasta kulmasta tajutakseen sen, mullaki meni aika kauan aikaa hahmottaakseen sen, toki en laita päätäni ihan kokonaan pantiksi et oknko pyöree vai litteä.... mutta jos joku asia on todistettu täydelliseksi faktaksi, niin ois typerää väittää vastaan.
      1 1= 2. Se on fakta.

    • nohurraaa

      No, mikä tahansa blasebo saattaa toimia erittäinkin hyvin, jos uskot siihen. Se ei silti tarkoita, että siinä olisi jotakin. Uskot vain että se toimii ja kylläpä näyttää toimivan. Tuskin kukaan oikeasti uskoo, että jollakin tähtikuviolla on mainittavaa vaikutusta hänen elämäänsä.

      • Suurin osa ei usko, mutta on joitaki, jotka uskoo.
        Tiettävästi itse astrologit uskoo ja ne, jotka uskoo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      2435
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1830
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe