Salibandya vai salibandyä

salibandy123

Kumpi on oikein vai onko kumpikin oikein?

Googlessa:

"salibandya" 64700 osumaa
"salibandyä" 41600 osumaa

6

7469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juomanlatkija

      Sählyntapaista sähellystä se minulle on. Itse otan olohuoneessani yleensä köyhyyttäni konjakin asemesta reilusti huokeampaa brandya, joskin tuohesta tehdyssä suussani kohtalaisen maistuvaa brändiä (St-Rémy XO).

    • 10-tikkua-ikkunalaudalla
    • Molemmat ovat "oikein" siinä mielessä, että kielenhuolto ei tässäkään asiassa ole saanut päätetyksi, kumpi on oikein. Ks. http://www.kielitoimistonsanakirja.fi jossa on perustiedot sanojen taivutuksestakin.

      Luonnollisempi on "salibandyä", koska partitiivin pääte ääntyy ä:nä tässä sanassa. Vanhaan hyvään aikaan kielenhuoltajat pitivät luonnottomana, että kirjoitetaan eri päätteet kuin lausutaan.

    • Ehhehehe

      Muusikollehan se on "salibändi".

      Jos pelaaminen tapahtuu salia huomattavasti pienemmässä tilassa, kyseessä lienee kamariorkesteri.

    • normaalistivain

      Itse sanoisin ihan normaalisti että sählyä. Se salibandy on taas näitä sanoilla hienosteluja. Kohta siivoojatkin on jotain siistimistieteen tohtoreita.

    • Hallipantti

      Kanavanvaihdon nopeuden maksimointi urheiluohjelman alkaessa on oma lajini, mutta tämä sällipantukeskustelu herättää uteliaisuuteni. Tai ainakin siihen liittyvä lingvistinen kaaos.

      Mikä on sällipantun etymologia? Sali on kai sanasta sali eikä sallysta. Oliko alkuperäinen sali siis hall tms? Ja miksököhänhan urhea suomennosprojekti on tyssännyt toiseen osaan bandy ... jotain bändin tapaista tms. kenties taustalla?

      Joukkourheiluetymologit, yhtykää valistuksen rintamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      212
      18073
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3845
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      39
      2165
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      283
      1562
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1533
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1456
    7. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      140
      1415
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      122
      1385
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1334
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1121
    Aihe