Halpoja ruokia ärtyvälle suolelle

Ibs

Minulla on siis ärtyvän suolen oireyhtymä jonka takia ruokavalioni on rajoitettu. Ruokien tulee olla kokonaan sipulittomia ja kananmunattomia, siedän hieman laktoosia ja gluteenia mutta niitäkin rajoitetusti.

Sen lisäksi yritän välttää herneitä, papuja jne kasveja sekä liian mausteista ruokaa. "Makeat hedelmät" esim. banaanit, omenat jne aiheuttaa vatsavaivoja ja kirpeät sitrushedelmät kuten sitruuna ja greippi närästystä. Appelsiinia ja mandariinia siedän jonkin verran.

Eli siis, jos joku tietää mistä löytäisi ruokavaliolleni sopivia, mahdollisimman halpoja reseptejä niin voi vaikka laittaa linkkiä tai kirjoittaa niitä tähän keskusteluun :)

2

122

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syö_nuudeeita

      Aika simppeliä, et syö sitä mitä et pysty syömään. Ei se sen vaikeampaa ole.
      Tietenkin laitospotilaalle tuodaan ruoka valmiina mutta kyllä nuo rajotteet
      otetaaan aina huomioon ja niistä ollaan tarkkoja.
      Ongelmat taitaa olla korviesi välissä., kyllä täältä saa ruokaa mitä haluaa.

      • Ibs

        On kyllä kamalia ongelmia korvieni välissä kun haluan uusia reseptejä kokeiltavaksi :D onkohan tälle mun hirvittävälle mielisairaudelle jotain hoitoa. Ei kyllä voi olla normaalia, jos haluaa tehdä ruokaa! Sen verran vakavasta ongelmasta kyse että kai se pitää jo lääkityskin hommata.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      4034
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      44
      2751
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      42
      2725
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2453
    5. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2445
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      314
      2283
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1989
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      48
      1662
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1643
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1497
    Aihe