Olemme jo oppineet, että maapallo on pyöreä. Pohjoisnapa on ylöspäin ja etelänapa alaspäin. jos pohjoisnavalla heittää esineen ylös, se tippuu alas. Eikö silloin etelänavalla pitäisi heitää esine alas jotta se tippuisi ylös?
Ylös vai alas avaruudessa?
Jackhill
5123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tarkastelukoordinaatiston saa jokainen tietysti kiinnittää haluamaansa kohtaan ja suuntaan, ei siinä vallitsevia käytänteitä tarvitse kunnioittaa. Hyvä on kuitenkin mainita asiasta, jos on päätynyt tavanomaisesta poikkeavaan ratkaisuun.
Huomauttaisin, että meillä on tässä maassa uskonnonvapaus. Sitä ei tarvitse mitenkään erikseen perustella.
Jos uskonnosta ja sen määräyksistä keskustellaan, on hyvä mainita keskustelukumppanille, minkä pyhän kirjan säännöksistä puhutaan.
Onkohan Kansainvälisellä Avaruusasemallakin koordinaatiston origo sovittu Maapallon painopisteeseen, jolloin painottomassakin aluksessa olisi Maapallon puoleinen osa alusta "alaosa" ja ulkoavaruuden puoleinen "yläosa"?
Tuohan on, miten sovitaan.
Itse Australiassa ollessani tuntuu aluksi oudolta esim kylmä etelä ja lämmin pohjoinen. Aurinko kipittää väärään suuntaan. Liikennekin on vasenkätistä. Mutta kaikkeen tottuu.
Eikä tunnu oudolta ajatella missä asennossa seison suhteessa suomalaisiin, katsellessani teidän kengänpohjia jos maa olisi läpinäkyvä.
Nyt ollessani suomessa, en vaivaa päätäni Australialais asunnon asennosta :D