Hamppari ja hampparin väärä

YxExDuunari

Hampparilla tarkoittetaan nykyisin käsittääkseni hampurilaista. Se on kyllä huono "lempinimi". Meikäläinen yhdistää hampparin, hampparin väärään eli irtolenkkimakkaraan. Siitä käytettiin myös lyhyempää muotoa "hamppari" - laita 15 cm pätkä hampparia...".

Hamppari kuvas hyvin halpaa metrilenkkiä. Sitä ostivat ja kylmänä popsivat lähinnä hampparit: pienituloiset duunarimiehet, pultsarit ja muu kurjallisto.

Hampurilainen taas on teinien trendiruokaa ja sille on lempinimi "purilainen".

4

4544

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohman

      Myös ilmaisu "hampparin käyrä" on ollut käytössä.

      Ohman

    • sanakirjasta

      Kaisa Häkkinen, Nykysuomen sanakirja:

      hamppari

      Jätkää, sälliä, vetelehtivää epäsiistiä miestä tms. merkitseva hamppari on slangijohdos sanasta hampuusi, joka on lainaa ruotsin sanasta hamnbuse ´satamajätkä´.

    • Ingeham

      Muistelen pienenä kuulleeni että hamppari olisi hamnarbetare ja hampuusi tämä buse.

      • sanakirjasta

        Hamnarbetare ja hamppari ovat niin erisävyisiä sanoja, eittei jälkimmäisen johtaminen edellisestä ole luultavaa. Pidän todennäköisempänä kielitieteilijän selitystä kunnes toisin näytetään. Että olet kuullut näin lapsena on aivan luonnollista, sillä kansanetymologioita esiintyy runsaasti.

        Veijo Meri on laatinut etymologisen sanakirjankin, jonka selitykset usein ovat kansanetymologioita, mutta kustantaja on markkinoinut sitä ihan vakavasti otettavana tieteellisenä teoksena. Taisi kustantaja olla alunperinkin väärässä luulossa kuuluisan kirjailijan asiantuntemuksesta, mutta ei sitten jaksanut ottaa taloudellista tappiota.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      86
      892
    2. 53
      829
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      67
      664
    4. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      610
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      58
      598
    6. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      542
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      32
      529
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      468
    10. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      39
      453
    Aihe