Gyroskooppia pidämme todisteena että pallomme pyörii. Foucault sitä esitteli 1852.
Saman herran heilurille nykyisin jo nauramme koska se sekoaa välillä täysin. Sen ei toki pitäisi olla mahdollista.
Niin. Nykyisin voimmekin ihmetellä että gyroskooppi todistaakin ettei maailmamme pyöri lainkaan!! Mitä ihmettä? Seuraavan elokuvan kohdassa 32.00 esitellään gyroskooppia:
https://www.youtube.com/watch?v=kt8dX0_A20Q
Pitääkö maailman kartat piirtää uusiksi?
Maantieteen pohjana on Maapallo.
8
392
Vastaukset
Luulisin, että tässä on huomiotava se, että hyrrä pyörii jo ennen asettamistaan alustalle maapallon mukana. Sama tekijä aiheuttaa sen, ettei mm. lentokoneet voivat lentää yhtä hyvin joka suuntaan. Niillähän on jo noustessaan tietty nopeus johonkin suuntaan, joten maaperä tai ilmakehä eivät juokse alta ja ympäriltä pois.
- TuliSeis
Ilmakehä juoksee alta pois kylläkin erilaisten tuliaseiden ammuksilta.
Ristiriita lentokoneisiin on huomattava enkä siihen ole järjellisiä selityksiä löytänyt mitä pidän merkillisenä.Lentokoneet ja ohjukset ovat ohjattavia, millä coriolis-vaikutus yleensä mitätöityy kuin itsestään. Sitä paitsi coriolis on pieni tekijä maan pyörimisnopeuteen verrattuna.
Paljon vakuuttavampi todiste Maapallon pyörimisestä on se, että pyöriminen on nähty avaruudesta.
Nämä historialliset, epäsuorat todisteet ovat toki viehättäviä osoituksia ihmisälyn voimasta.
Näihin ei trolli pysty.- pyöriväpallo
Oletko sinä itse käynyt siellä avaruudessa katselemassa Maapalloa vai luotatko vain NASAn vapaamuurareiden CGI-animaatioihin ja kuviin?
pyöriväpallo kirjoitti:
Oletko sinä itse käynyt siellä avaruudessa katselemassa Maapalloa vai luotatko vain NASAn vapaamuurareiden CGI-animaatioihin ja kuviin?
Kuten jo tuossa välillisesti todettu, ei murskaavan ylivoimaisella todistusaineistolla Maapallon pyörimisen puolesta ole trollille mitään merkitystä.
Et sinä halua todisteita, vaan olla julkisesti typerä.
Onnea valitsemallasi tiellä.- fysiikka.rules
Trollimaattori jälleen esittää pätemisentarvettaan. Menisit jonnekin ihan no jääköön sanomatta.
- TodistusPallonPinnalta
Kollimaattori kirjoitti:
Kuten jo tuossa välillisesti todettu, ei murskaavan ylivoimaisella todistusaineistolla Maapallon pyörimisen puolesta ole trollille mitään merkitystä.
Et sinä halua todisteita, vaan olla julkisesti typerä.
Onnea valitsemallasi tiellä.Yöllä aurinko paistaa toiselle puolelle maapalloa kuin päiväs aikaa, tämä todistaa että maapallo koertaa itsensä ympäri vähän vajaassa 24 tunnissa. Jos maapallo ei pyörisi, yksi vuorokausi kestäisi kokonaisen vuoden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741