Kumin pehmennys

entisöijä

Onko jotakin kemikaalia joka pehmentäisi kovettuneita kumikappaleita? Esim. mulla on motskarin entisöinti menossa ja monet kumikappaleet varsinkin bensahöyryjen kanssa tekemisissä oleet ovat niin kovia että ovat käyttökelvottomia.

7

4698

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suosittelija

      Jos sellaista kemikaalia olisi, niin se olisi jo yleisessä käytössä.

      Hanki vaan uudet osat äläkä yritä vanhoja kovettuneita muokata millään poppakonsteilla. Saattaa olla kyse turvallisuudesta.

      • see

        Eipä niitä tervis pehmennellä jos uusia olisi saatavana! Valmistus lopetettu 30 vuotta sitten!

        Kokeilin yhtä omavalmiste tislettä, sillä pehmenee, mutta vain vuorokaudeksi!


      • arvailija
        see kirjoitti:

        Eipä niitä tervis pehmennellä jos uusia olisi saatavana! Valmistus lopetettu 30 vuotta sitten!

        Kokeilin yhtä omavalmiste tislettä, sillä pehmenee, mutta vain vuorokaudeksi!

        "Eipä niitä tervis pehmennellä jos uusia olisi saatavana! Valmistus lopetettu 30 vuotta sitten!"

        entisöintihommissa ole hyvin tavallista, ettei niitä osia enää valmisteta. Silloin joutuu itse tekemään tai teettämään tarvitsemansa osat. Siitä vaan kumiliikkeeseen etsimään sopivaa materiaalia.


    • kokki 3

      10 min uunissa ja 300 astetta eiköhän sillä ala kumi löystymään

    • Miten saisin elvytettyä pakastimen oven tiivisteen ? pakastin on vasta 3 vuotta vanha, mutta nyt vasta tajusin /huomasin, että kumi on aika kova ja ovi "huokaisee" aina kun suljen ylläpuolella olevan jääkaapin oven, eli minun mielestäni hörppää lämmintä ilmaa joka kerran ja pakasteet ovat huurussa, ja tuo on ollut alusta asti.

      • Anonyymi

        Jos tiiviste on ollut tuollainen alusta asti niin ei sitä saa mitenkään kemiallisin keinoin elvytettyä. Tiiviste pitäisi vaihtaa, mikä tietenkin tuottaa ongelmia kun se on jääkaapin oveen sovitettu.

        Tiivisteeseen tai sitä vasten tulevaan pintaan voi tietenkin lisätä uuden kerroksen jotakin pinnalle liimautuvaa pehmeämpää tiivistenauhaa. Tämä oli minulla ratkaisuna vastaavanlaisesta ongelmasta kärsivälle mökkijääkaapille. Lopputulos oli toimiva mutta ei kaunis.


      • Jos kumi ei ole hapertunutta, eli ei halkeile, voi kumia yrittää vähän elvytellä silikonispraylla aivan samalla tavalla kuin tarkka autoilija käsittelee autonsa ovitiivisteet joka syksy ennen talven jäätymisiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1498
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      953
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      831
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      740
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe