MAHTAVAA HELLETTÄ HELLETTÄ HELLETÄ LOISTAVAA

TERVETULOA_KESÄ

6

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En_luottaisi

      Jotenkin vaan näyttää ja tuntuu, että nuo luvatut 20 asteen lämpötilat helteet antaa odotuttaa itseään. Ennusteet muuttuu kokoajan. Luvatut lämpötilat siirtyy aina seuraavalle viikolle ja taas seuraavalle.
      Äitienpäivä oli eteläsuomessa aurinkoinen, mutta ei vielä edes mikään erityisen lämmin.
      Nyt alkuviikosta tuulee taas koleasti, vaikka aurinko paistaa. Ei tunnu siis kovin kesäiseltä.
      Alkaa olla vaikeaa uskoa tälläisten 20 asteen ja sen yli meneviin lämpötiloihin tässä maassa.
      En minä ainakaan uskalla vielä innostua ja luottaa sääennustuksiin.

    • koleahko_kesä

      Kunnon helteitä on luvassa vasta elokuun alkupuolelle, jotka sitten kestävätkin aina tuonne syyskuun puoleenväliin asti.

    • jtyjtyj

      Jokainen näkee Euroopan suursäätilasta että Suomen pohjoispuolella on kylmä korkeapaine joka painaa tänne kylmää. Eivät viimepäivät mitään lämpimiä ole olleet vaikka aurinko lämmittääkin vaan tuuli jäätävän kylmä. Voi jo sanoa että mitään hellettä ei tule vaan lämpötilat jäävät elle 20 asteen. Ehkä heinäkuussa on pari hellepäivää mutta muuten sää on tyypilline suomalaine kesäsää kylmää ja sateista. Mä en ymmärrä miksi joku rahamies ostaa Suomesta kesämökin. Jos mulla olisi varaa viettäisin kesälomat Välimerellä.

      • Tulijo

        "Voi jo sanoa että mitään hellettä ei tule vaan lämpötilat jäävät elle 20 asteen."

        Myöhäistä! Hellettä tuli jo!


    • onneavaan2e5t

      hahahaa palellkaa yks hellepäivä oli eteläsuomessa. seuraava onkin heinäkuussa! katsokaa kuukausiennuste kesäkuu on viileä

      • Dalton_1800

        Haluat siis 2010 & 2014 uusinnan eli sitten onkin pitkään hellettä. Mites sitten suu pannaan kun Dalton pamahtaa katsopas Datamarketista Vaasan kesät 1800-1824 esim 1819 niin kuumia kesiä ei ole lähimainkaan ollut 2000-luvulla. Ja sitten syksyt 1808 & 1818 nuo lokakuut jos tulisi nyt terminen kesä venyisi etelärannikolla lähes marraskuun alkuun asti. Mikäli auringon geomagneettinen aktiivisuus laskee alle 4nT tilaan pysyvästi hyvin kuumat helteet tulee yleistymään. 1810 luku tulee uudelleen 2030 tai 2040 luvulla. Silloin tulee kovempia helteitä kun 2010 heinäkuussa oli eikä pelkästään kerran vaan neljä kertaa vuosikymmenessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      320
      7443
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      69
      5255
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4544
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4352
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      121
      4159
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      51
      3900
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      154
      3790
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      74
      3687
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3586
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      84
      3422
    Aihe