Kannattaako opiskella enää kirugiksi? (Tekoäly)

Huolestunut123

Kannattaako opiskella enää kirurgiksi, koska on jo tekoäly joten vieköhänse kaikki kirurgien työt!?

8

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RikkokaaPojatSiltoja

      Sissisodan taitoja kannattaa opiskella. Niistä on suuri ilo ja apu kun taistelua ylivallan ottaneita robotteja vastaan käydään.

      • kjnkjkjhkjh

        Meinaat niitä jollottavia ja kauloja katkovia robotteja?


    • iiteetälukenut

      Vaikka tekoäly olisi kuinka kehittynyt, niin kannattaa osata tehdä asiat myös käsin, koska joskus voi tulla palvelunestohyökkäyksiä, jolloin elektroniset laitteet eivät toimi. Pätee kaikille aloille. Jostain luin, että on teoreettisesti mahdotonta kehittää tietokonetta, joka olisi immuuni palvelunestohyökkäyksille. Tosin joltain verkkosivuilta luettu väite ei ole kaikkein luotettavin lähde.

      • Ämpäreiden-internetti

        Ei kai kirurgiohjelmaa kannata nettiselaimesta käsin ajaa.


      • iiteetälukenut

    • 62879

      Koneet saavuttavat nopeammin ihmisen juuri älyllisesti kuin fyysisen suorituskyvyn osalta. Onkohan vieläkään saatu konetta noukkimaan edes kynää pöydältä.

      Sopiva fyysinen elementti työssä on paras turva tekniikan kehittyessä. Robotit eivät pitkään aikaan tule vaikkapa tekemään koteihin putkiremontteja tai ottamaan mellastavia lapsia niskasta kiinni kouluissa.

      • PilvilinnojenNäennäisyys

        "Koneet saavuttavat nopeammin ihmisen juuri älyllisesti kuin fyysisen suorituskyvyn osalta. Onkohan vieläkään saatu konetta noukkimaan edes kynää pöydältä."

        Laskenta-algoritmit on huomattavasti yksinkertaisempia ohjelmoida laitteeseen kuin ympäristön hahmotustehtävät. Tästä johtuu tuo mainitsemasi ero.

        Mitä sitten varsinaiseen älyyn tulee, niin tärkeää on kyetä erottamaan aito älyllinen kapasiteetti jostakin algoritmin ajamisesta.

        Kone itse ei ole keksinyt mitään ja se ei ole ohjelmoinut mitään (jollei sitä myöhemmissä vaiheissa ole ohjelmoitu generoimaan jotakin ohjelmakoodia ohjelmoijan etukäteen määräämällä tavalla, jolloin siinäkin tapauksessa varsinainen ohjelmoija onkin edelleen se älyllä varustettu tietoinen ohjelmoija). Kone ei ole spontaanisti keksinyt ohjelmaansa jolla se voi ratkaista jonkin tehtävän. Koneen ymmärrys ajettavasta tehtävästä on luultavasti täsmälleen samalla tasolla kuin leivänpaahtimen ymmärrys syötävän leivän paahtamisesta tai kumisaappaan ymmärrys jalkojen suojauksesta vedeltä kävellessä.

        Tehtävän ratkaisemiseen vaadittava äly onkin yllättäen ihmisellä, joka keksii algoritmisen ratkaisun ongelmaan ja osaa koodata sen sitten älyllään suunnittelemalle koneelle älyllään kehittämällä ohjelmointikielellä. Koneella tuskin on minkäänlaista aavistuksen pihaustakaan olemassaolostaan tai algoritmeista, joita siinä ajetaan, tai bittien merkityksestä, jotka siinä vilisevät, tai tavoitteista ja ongelmanasetteluista, joita siihen aikaansaadulla bittien vilinällä pyritään ratkaisemaan. Sillä tuskin on haisuakaan tehtävistä, joita se on pantu suorittamaan, tai siitä, että sillä ylipäätään ratkaistaan joitakin tehtäviä, tai siitä, että mitään tehtäviä ylipäätään on olemassa,


    • Se on hieno se kirurgisimulaattori josta tehtyjä videoita on youtubessakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      15
      1730
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1712
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      302
      1342
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1086
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      972
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      925
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      915
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      888
    Aihe