Pitäisikö ihan Niinistöä vaivata

niinistöHätään

Onko kukaan vielä huomannut ottaa yhteyttä presidentti Niinistöön, onhan hänelläkin Lennu -koiransa. Hän varmasti ymmärtäisi sallalaisten hädän ja ojentaisi auttavan kätensä.
Toki aikaa on vähän. Kuitenkin puolustusvoimilla ja rajavartiolaitoksella on hyvät yhteydet, joten apu vielä ehkä ehtisikin.

Jos koira on Venäjältä tullut on ehkä Putinillakin sanansa sanottavana eikä Venäjän valtion omaisuutta pidä mennä tietämättä hävittämään.
Nyt olisi koiran hävitystä lykättävä ja pidettävä valtioiden väliset korkean tason neuvottelut siitä, mitä eläimelle pitäisi tehdä.
Maailmantaloudessa elämme kriisiaikoja, joten rauhaa on edistettävä pienissäkin asioissa. Voi olla ,että jos koira tapetaan, Valiolta loppuu juustojen vienti Venäjälle ikiajoiksi.

7

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulihan.se.vastaus

      Asiaa!
      Viimeinkin joku jolla on se surullisen kuuluisa järki päässä!
      Lähetetäänpä nämä suomi24-kirjoitukset ko. koirasta ja huomionkipeistä "eläinpelastajista" suoraan Puuttinille.
      Eiköhön ala sallalaiset pikkuhilijaa uskoa, että tyhmiä ja eläinvihaajia ovat! Kaikki tyynni!!

      • annettu-kuolemantuomio

        Pitäisi kysellä ensin Lapin kansanedustajia hätiin, jos vielä ehtisi. Eikös Mustajärvi ole lähin ja tiettävästi hän on heikompien puolella. Tässähän on kyse kuolemantuomiosta , jossa vielä ehkä venäläinen koira on uhrina.


    • olisi_pelastut

      Kyllä prisidentti Niinistö olisi voinut pelastaa koiran , josn Sallan virkamiehet olisivat toimineet nopeammin. En myöskään huomannut yhdenkään valtuutetun ottavan asiaan minkäänlaista kantaa.
      Kunnassakin on Keskustapuolueella johtoasema joka pitäisi olla maaseudun ja eläinten asialla, eikä olla hävittämässä niitä,
      Olisiko seuraavissa vaaleissa harkittava kenelle äänensä antaa, harkintaan kannattaa laittaa olisiko Vihreällä puolueella Sallassa sijaa.

    • AholanAivopieru

      Vihreillä on aivan varmasti enemmän tarjottava sallalaisille kuin persuilla ja kepulla yhteensä.

      Oletteko huomanneet, miten Sallan ja koko Suomen poliittinen ilmapiiri muuttui kylmemmäksi ja kovemmaksi, kun persut tulivat voimalla politiikkaan.

      Maija Ahola teilasi taannoin täysin hädänalaiset ihmiset, kun joutui rajalla jonottamaan viisi minuuttia normaalia pitempään. Nyt hänen kylmyytensä kohdistuu viattomiin luontokappaleisiin. Ei ole empatiaa kaikille suotu.

      Tekopyhyys persuilla paistaa heti, kun joku puolustaa kuntaan saapuneita pakolaisia. Maija Ahola rykäisee aivopierun Facebookissa ja vaatii pelastettavaksi sallalaiset juopot ja syrjääntyneet.

      Oletteko huomanneet, onko persujen sallalaiset älyköt, kuten Kantola ja P Aska, ottaneet kantaa tähän(kään) asiaan?

    • tresw

      voi vittu mitä kahelia ,yhen rakin takia ihan naurattaa tämä touhu,entä jos siinä olisi joku muu ei puhuttaisi mitään.ja nämä helvetin hihulit saa painua vaikka siperiaan kommentia sanomaan taitaisivat olla jo semmoisessa paikassa että eivät palaisi ollenkaan.

      • pulukihäikkää

        kommentia kommentia sinä valopäiten ruhthinatar


    • Aromittalteen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      1012
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      902
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      837
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      88
      802
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      790
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      699
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      46
      687
    Aihe