Pitäisikö ihan Niinistöä vaivata

niinistöHätään

Onko kukaan vielä huomannut ottaa yhteyttä presidentti Niinistöön, onhan hänelläkin Lennu -koiransa. Hän varmasti ymmärtäisi sallalaisten hädän ja ojentaisi auttavan kätensä.
Toki aikaa on vähän. Kuitenkin puolustusvoimilla ja rajavartiolaitoksella on hyvät yhteydet, joten apu vielä ehkä ehtisikin.

Jos koira on Venäjältä tullut on ehkä Putinillakin sanansa sanottavana eikä Venäjän valtion omaisuutta pidä mennä tietämättä hävittämään.
Nyt olisi koiran hävitystä lykättävä ja pidettävä valtioiden väliset korkean tason neuvottelut siitä, mitä eläimelle pitäisi tehdä.
Maailmantaloudessa elämme kriisiaikoja, joten rauhaa on edistettävä pienissäkin asioissa. Voi olla ,että jos koira tapetaan, Valiolta loppuu juustojen vienti Venäjälle ikiajoiksi.

7

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulihan.se.vastaus

      Asiaa!
      Viimeinkin joku jolla on se surullisen kuuluisa järki päässä!
      Lähetetäänpä nämä suomi24-kirjoitukset ko. koirasta ja huomionkipeistä "eläinpelastajista" suoraan Puuttinille.
      Eiköhön ala sallalaiset pikkuhilijaa uskoa, että tyhmiä ja eläinvihaajia ovat! Kaikki tyynni!!

      • annettu-kuolemantuomio

        Pitäisi kysellä ensin Lapin kansanedustajia hätiin, jos vielä ehtisi. Eikös Mustajärvi ole lähin ja tiettävästi hän on heikompien puolella. Tässähän on kyse kuolemantuomiosta , jossa vielä ehkä venäläinen koira on uhrina.


    • olisi_pelastut

      Kyllä prisidentti Niinistö olisi voinut pelastaa koiran , josn Sallan virkamiehet olisivat toimineet nopeammin. En myöskään huomannut yhdenkään valtuutetun ottavan asiaan minkäänlaista kantaa.
      Kunnassakin on Keskustapuolueella johtoasema joka pitäisi olla maaseudun ja eläinten asialla, eikä olla hävittämässä niitä,
      Olisiko seuraavissa vaaleissa harkittava kenelle äänensä antaa, harkintaan kannattaa laittaa olisiko Vihreällä puolueella Sallassa sijaa.

    • AholanAivopieru

      Vihreillä on aivan varmasti enemmän tarjottava sallalaisille kuin persuilla ja kepulla yhteensä.

      Oletteko huomanneet, miten Sallan ja koko Suomen poliittinen ilmapiiri muuttui kylmemmäksi ja kovemmaksi, kun persut tulivat voimalla politiikkaan.

      Maija Ahola teilasi taannoin täysin hädänalaiset ihmiset, kun joutui rajalla jonottamaan viisi minuuttia normaalia pitempään. Nyt hänen kylmyytensä kohdistuu viattomiin luontokappaleisiin. Ei ole empatiaa kaikille suotu.

      Tekopyhyys persuilla paistaa heti, kun joku puolustaa kuntaan saapuneita pakolaisia. Maija Ahola rykäisee aivopierun Facebookissa ja vaatii pelastettavaksi sallalaiset juopot ja syrjääntyneet.

      Oletteko huomanneet, onko persujen sallalaiset älyköt, kuten Kantola ja P Aska, ottaneet kantaa tähän(kään) asiaan?

    • tresw

      voi vittu mitä kahelia ,yhen rakin takia ihan naurattaa tämä touhu,entä jos siinä olisi joku muu ei puhuttaisi mitään.ja nämä helvetin hihulit saa painua vaikka siperiaan kommentia sanomaan taitaisivat olla jo semmoisessa paikassa että eivät palaisi ollenkaan.

      • pulukihäikkää

        kommentia kommentia sinä valopäiten ruhthinatar


    • Aromittalteen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      319
      3752
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2058
    3. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1703
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1674
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1430
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1225
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1166
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1133
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      974
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      904
    Aihe