Homous ja geenit

ihmetellen123

Moro!
Ihmettelen asiaa omassa suvussani et miksi kaikilla sukumme homoilla on myös jotain psyykkisiä ongelmia ja vähä niinku "outolintuja". Enkä tarkoita nyt mitään itsensä hyväksymishaasteita, vaan ihan epävakautta, syrjäytymistä, erakoitumista. Näitä on "luultavasti" 4 kpl. Kukaan ei seurustele. Osa heistä musikaalisia. Ihmetyttää vaan tämä yhtälö? Onko tämä joku evoluutiojuttu vai? Voiko tietyissä suvuissa geenit määräytyä näin?

9

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmetellen123

      ja lisäyksenä vielä että suku ei ole mitenkään erityisen uskonnollinen

    • Itse veikkaisin, että vielä nyky-yhteiskunnassakin, jossa yhdenvertaisuus jo häämöttää, on oman homoseksuaalisuuden läpikäyminen herkässä murrosiässä sellainen mankeli, että se väistämättä vaikuttaa omaan henkiseen minään ja käyttäytymiseen syvemminkin kuin pelkästään seksuaalisen käyttäytymisen puolesta.

      Herkässä iässä kiusaaminen ja hylätyksi tulemisen tunne voivat jättää elinikäiset arvet.

      Maailman julkisuuden henkilöistä ja omasta kokemuksesta on nähtävissä, että homot yleensä uskaltavat panna itsensä likoon täysillä, henkilökohtaisine ongelmineen kaikkineen, hyvässä ja pahassa.

      Kunhan on ensin uskaltanut tulla kaapista...

      • kjihfkihwfhv

        Pikemminkin vaikuttaa siltä että mitä yhdenvertaisemmaksi yhteiskunta on tullut, sitä sekopäisempää sakkia kaapeista ulos tulee, jos enää edes voidaan puhua mistään kaapeista ja niistä ulostautumisista. Jossakin muussa on vikaa kuin yhteiskunnassa tai siinä mitä oikeasti tarkoitetaan eli muissa, "tavallisissa" ihmisissä ja asenteissaan, ja seksuaalisuudella, joko homosellaisella tai muuten vain ylikorostuneella, sekä yleisellä sekopäisyydellä vaikuttaa olevan selvä yhteys, tai sitten asiaa vääristää sekopäiden hakeutuminen julkisuuten ja paraateihin. Yksikään tuntemistani ns. "tavishomoista" ei muuten omien sanojensa mukaan koskaan voisi osallistua sellaisiin pornoasuparaateihin mitä viime aikoina on nähty.


      • Anonyymi

        Mistähän johtuu, että nykyään joka toisella on diagnoosi ADHD tai Asperger?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mistähän johtuu, että nykyään joka toisella on diagnoosi ADHD tai Asperger?

        Onhan vilkkaita lapsia aina ollut. Nykyään lätkäistään ADHD-leima turhankin herkästi vanhempien ollessa huolissaan mielestään ylivilkkaasta lapsestaan ja painostaessaan lääkäriä tekemään "jotain".


    • ihmetellen123

      Varmasti noinkin. Tarkoitin enemmän muita tunne-elämän ongelmia jotka näkyvät jo ihan lapsuudesta alkaen. Esim. jo ala-asteella erakoituminen muista koulussa, joka näkyy väistämättä aikuisuudessa ongelmina. Ei sitä kaikkea negatiivista voi laittaa homouden piikkiin.

    • Anonyymi

      Juu,kyllä KAIKKI homot ovat epävakaita,häiriintyneitä,sekopäisiä hulluja joita pitää varoa.KAIKKI heterot sensijaan ovat tasapainoisia,rauhallisia normaaleja ihmisiä joilla ei koskaan ole mitään ongelmia.

    • Anonyymi

      Ilmeisesti se ominaisuus ei johdu homoudesta vaan suvun geeneistä. Homous on synnynnäistä eikä periytyvää ei siis geeneistä johtuvaa. Se ei myöskään ole tarttuvaa, joten mikään esimerkki ei siihen vaikuta. Homous syntyy jo sikiönä äidin kohdussa sikiön aivojen kehityksessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2084
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      88
      1909
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1881
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1593
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1456
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1444
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1347
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1247
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1114
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1109
    Aihe