Kemiallinen happi laivoihin

valtio-orja

Laivojen uppoamisen varalta jokaisella kannella ja osastoissa eri puolilla laivaa tulisi olla helposti saatavilla kemialliset happilaitteet, jotka veden varaan joutuneet ihmiset voisivat ottaa käyttöön ja tuottaa tarvittavan määrän happea, jotta selviäisivät siihen asti, kunnes pääsevät veden pinnalle.

Laivat upotessaan vetävät nopeasti ihmisiä mukanaan veden alle, ja silloin tärkeintä on päästä tilaan, jossa on happea, tai jossa happea voi tuottaa kemiallisen prosessin seurauksena, jotta hengittäminen ja pelastautuminen suljetusta tilasta olisi mahdollista.

Happikemikaalien varastoiminen ei välttämättä ole helppoa, koska tulen leviäminen saattaa yltyä, jos liekit pääsevät kemikaaleihin asti.

Kemiallisen hapen tuottaminen sopivaan astiaan voi pelastaa monen suljettuun tilaan joutuneen ihmisen hengen veden alla.

2

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • airfoiljokaeikirj

      Ei ole idea ihan järkevä.
      Ensinnäkin laivan upotessa paine nousee hetkessä ja happi muuttuu myrkylliseksi.
      Pelastautuminen syvältä aiheuttaa sukeltajan taudin, jolloin tarvitaan hidas nousu. Tarvitaan aika paljon hengityskelposta kaasuseosta jotta painetta voidaan tasata.

      Siinä kun kourii kaapista kemiallista happipulloa voisi senkin ajan rynnätä ulos ja poistua laivasta ennen kuin se uppoaa. tai joutuu liian syvälle.
      Harvoin uppoaminen on niin nopea ette ennätä mitään tehdä, siis pelastautua. Osaako sitten kaikki käyttää noita kaasugeneraattoreita ja riittääkö niissä kaasua että ennättää pelastautua.

      En näkisi paljoakaan etuja.

    • vaionko

      Happi on äärimmäisen vaikea varastoitava ja syttymisherkkä.
      Tosin siinä muodossa, kuin se on täällä pallolla.. sen varastointi olisi turvallisempaa mutta ihan helppoa keinoa siihenkään ei tiettävästi ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe